Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kahve Ağız Kanserine Karşı Koruyucu Mudur?

0 204

4303_kahve

Kahve aşıklarına iyi haberlerimiz var! “American Journal of Epidemiology” dergisinde yayınlanan son çalışmaya göre kahve alımı, ağız kanseri hastalarının hastalıktan kurtulma şanslarını arttırıyor. Kahvenin içinde doğal olarak bulunan antioksidanların kanserle savaşta yardımcı olduklarını biliyor muydunuz?

Sinir sistemini uyararak uyku yoksunluğuna neden olduğundan, yıllar boyunca basında kahve ile ilgili kötü yazılar yazıldı. Bu kötü yazılara rağmen kahvenin lezzetinden vazgeçemedik, iyi ki de öyle yapmışız. Bu araştırmanın sonuçlarına bakarsak; kahvenin sinir sistemini uyarma ve uyanık tutmaktan çok daha fazla faydaları olduğunu görebiliriz. Amerikan Kanser Derneği’nden bir araştırmacı olan Janet Hildebrand’e göre kahve, kanseri önleme yolunda öncülük edebilecek besinlerden bir tanesidir. Kayıtlar kahvenin ağız kanserine bağlı ölümleri azaltan koruyucu bir mekanizması olduğunu göstermektedir.

4303_agiz-ve-bogaz-kanseri

Kahve alımı ve ağız kanseri: American Journal of Epidemiology dergisi Aralık 2012 sayısında bu konuda geniş çaplı bir araştırma yürütmüş ve kahve içmenin ağız kanserine bağlı ölümleri azaltmada çok önemli bir rolü olduğu gösterilmiştir. Özellikle ağır kahve içenlerde, ağız ve boğaz kanserlerine bağlı ölüm oranlarının daha da azaldığı gösterilmiştir. Bu çalışma ayrıca kahvenin sizi ağız kanseri olmaktan da koruyacağını söylüyor. Amerikan Kanser Derneği üyeleri tarafından yürütülen bir çalışmada ise 1982 yılından itibaren 26 yıllık bir süre boyunca 968.432 sağlıklı kişinin kahve içme alışkanlıkları incelenmiştir. Çalışma süresi boyunca çalışmaya katılan kadın ve erkeklerin kafeinli veya kafeinsiz kahve tüketmeleri, kahve yerine çay tercih ettikleri durumlar gibi diğer faktörler de hesaba katılmıştır. Kahve tüketimi ve ölüm riski arasındaki bağlantı göz önüne alındığında deneklerin sigara ve alkol alışkanlıkları da ölüm oranını değiştirebileceğinden göz önünde bulundurulmuştur.

Bu 26 yıllık süreç içinde ağız ve boğaz kanserine bağlı 868 ölüm gerçekleşti. Bu ölümleri inceleyen araştırmacılar aşağıdaki sonuçlara ulaştılar:

4303_coffee

Günde tek bir fincan kahve içen kişilerde ağız ve boğaz kanserine yakalanma riski %26 oranında azalmıştır. Öte yandan günde 2-3 bardak kahve tüketenlerde bu oran %33’lere kadar düşmektedir. Araştırmaya göre eğer günde 4-6 bardak kahve içerseniz ağız ve boğaz kanserinden ölüm riskini %50 oranında azaltabilirsiniz! Ayrıca çalışma kahve ne kadar ağırsa ölüm riskinin o kadar azaldığını göstermiştir. Böylece ağır ve lezzetli bir kahve içerek hem uykudan kolaylıkla uyanabilir hem de kendinizi ağız kanserine karşı %50 oranında koruyabilirsiniz. Bu araştırmadan çıkan ilginç bir diğer sonuç ise; sigara ve alkol alışkanlıkları ne olursa olsun kahve tüketiminin ağız kanserinden ölüm oranlarını azalttığı yönündedir. Kafeinsiz kahveye gelirsek, kafeinsiz kahvenin ölüm oranını azaltabilmesi için günde en az iki bardak tüketilmesi gerektiği hesaplansa da, net bir sonuca varmak için veriler çok güvenilir değildir. Ağız kanserinden korunmada kafeinsiz kahvenin etkileri hala araştırmaya devam edilen bir konudur. Kafeinsiz kahve de çay tüketimi ve ağız kanseri arasındaki ilişkiyi araştıran araştırmalar gibi sonunda büyük bir hayal kırıklığı yaratabilir.

Araştırmanın temelinde kahvenin içindeki antioksidanların ağız kanserinden korunmada etkili olduklarına inanılmaktadır. Bu araştırma türünün en büyük örneklerinden biri olsa da, büyük miktarlarda kahve tüketmek ağız kanserinin reçetesi değildir. Kahvenin anti-kanser olduğunu açıklamadan önce çok daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/does-coffee-protect-against-oral-cancer.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.