Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İtalo Calvino Kimdir?

0 440

İtalo Calvino Kimdir?Büyülü gerçekçilik akımının temsilcisi, bilinç akışı tekniği ustası, İtalya’nın medarı iftiharı olarak bilinir. İtalo ismi ona göre fazla milliyetçi bir isim gibi görünse de ona annesi tarafından konulmuştur. İtalya’nın aksine Küba’da doğmuş olup, henüz küçük yaştayken İtalya’ya geri gelmiştir. Annesi botanikçi olan İtalo Calvino’nun, babası ise eski bir radikal, demokrat kuşağından bir dinbilimciydi. 1934 yılında İtalyancadaki başarısından dolayı İtalya’da Kraliyet Lisesi’ne kabul edildi. Bu dönem sinemaya büyük ilgi duyan genç Calvino, sık sık ders çalışmaya gittiğini söyleyip sinema salonlarında soluğu almıştır. 13 yaşında iken içinde ki okuma isteği yeşermeye başlamıştır. Çizime büyük bir ilgi duymuştur. Çeşitli mizahi çizimler yapmıştır.
Savaş baş gösterdiğinde ise komünist bir örgüte üye olmuş ve 1944’te çeşitli suçlamalar ile tutuklanıp cezaevine gönderilmiştir. Daha sonra gazeteler ve dergiler için yazılar yazmaya başlamış ve çeşitli yayınevleri ile iletişime geçmiştir.

Cesare Pavese ile tanışmış ve ondan yazma dersleri almaya başlamıştır. Fakat hocası sonrasında intihar etmiştir. Onun gidişi ile büyük bir sarsıntı yaşasa da yazın hayatını devam ettirmiş ve İtalya’nın en büyük gazetelerine yazılar göndermeye başlamıştır. 1960 yılında Paris’e gelip oraya yerleşen Calvino, burada bir çevirmen olan Ester ile tanışmış ve 1964’te evlenmiştir. Bu sayede yazarlığın yanında kızlarına babalık da yapmıştır. 1980’de anavatanı olan İtalya’ya geri dönmüş ve burada Roma şehrine yerleşmiştir. 61 yaşına geldiğinde beyin kanaması geçirerek hayata veda etmiştir.

Eserleri:

*Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu (1990)
*Palomar (1991)
*İkiye Bölünen Vikont (1991)
*Amerika Dersleri (1994)
*Ağaca Tüneyen Baron (1995)
*Jaguar Güneş Altında (1997)
*Varolmayan Şövalye (1997)
*Kesişen Yazgılar Şatosu (1997)
*Gözlemci (1998)
*Savaşa Giriş (1998)
*Kozmokomik Öyküler (1999)
*Zor Sevdalar (1999)
*Karga Sona Kaldı (2000)
*Sıfır Zaman (2001)
*Görünmez Kentler (2002)
*Marcovaldo yada Kentte Mevsimler (2004)

Kaynakça:
https://www.turkedebiyati.org/yazarlar/italo-calvino.html
https://listelist.com/italo-calvino/

Yazar: Taner Tunç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku