Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Dinimizde Beden ve Kalp Temizliğinin Faziletleri Nelerdir?

0 393

Dinimizde Beden ve Kalp  Temizliğinin Faziletleri Nelerdir?Gerçek temizlik sadece kirden arınmak değildir. Nasıl ki vücudumuza gereken özeni gösterip temiz olmasını sağlıyorsak,kalp temizliği de bir o kadar gerekli ve önemlidir. Kalp,kibirden,yalandan,ve kötülükten uzaklaştırılmalı ve kalbe sağlanan iyilikler,kalbin gerçek anlamda nefes almasını sağlamalıdır. Bu nedenle ilk olarak kalp temizliğine önem vermemiz gerekir. Beden temizliği ise vücuda sağlanan özveridir. Vücut bütün mikroplardan arınmak için temizliğe ihtiyaç duyacak, karşı tarafın sizden kesinlikle tiksindirmeyecek biçimde yeterli düzeyi sağlayacaktır. Dinimizde beden temizliği ve kalp temizliği çok önem taşımaktadır. Birinden biri kirli olursa kişi yarım kalır ve kötü bir görselliği sunar. Şüphesiz Allah her zaman temiz olanlardan yanadır. Temizlik imanın gereğidir. Kalbin temiz olması ruhu dinlendirir. Kalp sağlığı,güzeli hisseder,kötüyü hissetmez. Kalbin temiz olması,kalbin uzun yaşaması demektir.

Dinimizde Beden ve Kalp  Temizliğinin Faziletleri Nelerdir?Temizlik ibadet ile ilişkilidir. Örneğin namaz kılmaya hazırlanırken bizden istenen ilk görev doğru bir şekilde abdest almaktır. Abdest almak temiz olmak için vardır. Böylece kiri üzerinden atan her birey temizdir ve kılacağı namazı Allah (c.c) en iyi şekilde kabul eder,geri çevirmez. Abdest alırken gerçekten tam temiz olduğumuzdan emin olmak için abdesti alırken,kurallı bir şekilde almamız gerekir.

Dinimizde Beden ve Kalp  Temizliğinin Faziletleri Nelerdir?Niyet abdest için çok önemlidir. Niyet edildikten sonra eller,bileklerin üst kısmına kadar iyice yıkanır. Daha sonra ağza alınan su 3 kere tekrar edilerek ağız iyice çalkalanır. Diş temizliği sonrası ağızda kalan kırıntılardan emin olmak için abdestte ağız çalkalamak oldukça önemlidir. Burna verilen su miktarı da aynı şekilde 3 kere ele alınır. Daha sonra 3 defa yüz,sonra kollar yıkanır. Abdestin sonlarında , baş ve ense kısmı ıslak elle mesh edilir.En son işlem ayaklar topuklara göre iyice yıkanarak,namaza hazırlık önceden yapılmış olur. Beden temizliği dinde çok önemlidir. Özellikle namaz kılınca abdest sayesinde sürekli vücut temiz ve dinç kalıyor. Peki,nedir beden ve kalp temizliğinin faziletleri birde sizlere bunlardan söz edelim. Bakalım bunlar neler ve insan sağladığı faydalar nasıldır? hep birlikte aydınlanalım ve öğrenelim.

Dinimizde Beden ve Kalp  Temizliğinin Faziletleri Nelerdir?Kalp ve Beden Temizliğinin Faziletleri

– Temiz olmak sağlıklı yaşamaktır. Temiz insan kolay kolay hastalanmaz ve virüslerin vücuda girmesi sağlanmaz. Bu nedenle temiz olan kişiler daha sağlıklı ve uzun yaşar.
– Dinimizde beden temizliği,kulluk görevidir. İman ,insanlık,iyilik,hayırsever ve diğer güzel olan her şey temizlik ile ilişkilendirilir. Bu nedenle Allah (c.c) temiz olan kullarını çok sever.

– Kalbi kirli olan insanların niyetleri de her daim kötüdür. Sürekli şüpheci tavırları ve fesatlık ruhlara sahiptirler. Kalbi temiz olmayan kibirlidir ve insana asla değer vermez. Egosu yüksek olduğunda kendini düşünmekten karşısındakine verdiği zararın farkına varmaz. Kötü düşüncelere sahip olurlar. Kalbin kirli olması her türlü şirret ve kötülüklere neden olur. Güzel düşünme kabiliyeti bu tür kişilerde söz konusu değildir. Allah (c.c) buyuruyor ki kalbini kirletenler,imanlarını ve ahiretlerini yakarlar. Kalbi temiz olmayan insanın ibadeti yarımdır.

Dinimizde Beden ve Kalp  Temizliğinin Faziletleri Nelerdir?-Beden temizliği insanı güzel kılar. Sevilir ve kesinlikle tiksindirici bir görselliği olmaz. Bakımlı,huzur veren bir görselliğe sahip olur. Kendine sağladığı bu temizlik sayesinde çevresinde ona değer veren dostları çok olur. Kirli düşüncelerden kendini her zaman uzak tutar. Kalbini temiz tuttuğu kadar,vücudunu da temizlik ile terbiye eder. Bu sayede ibadetini yaparken,abdestini alırken,tam bir mümin olur ve kıldığı namazın sevabı daha fazla olur. Temiz olmak,iyiliği ve güzelliği doğurur. Siz siz olun bedeninizi tek değil kalbinizi de temiz tutun. Mutlu,huzurlu,sağlıklı günleriniz daim olsun.

Kaynakça:
bilimkültür.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.