Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Itır Bitkisi Nedir, Başlıca Faydaları Nelerdir?

2 1.583
Itır Bitkisi Nedir, Başlıca Faydaları Nelerdir?

Günümüzde en fazla kullanılan harika bitkilerden biri de hiç kuşkusuz ki ıtırdır. Halk arasında çobaniğnesi bitkisi olarak da bilinen bu harika bitkinin özellikle de bazı sağlık sorunlarına fayda sağladığı yapılan bazı araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Ülkemizde ve birçok ülkede kullanılan ıtır bitkisi aynı zamanda günümüz aktarlarının birçoğunda kolayca bulunabilen bitkiler arasında yer almaktadır. Peki ıtır bitkisi nedir başlıca faydaları nelerdir, dilerseniz makalemizde bu harika bitki türü hakkındaki bu sorularımızın cevaplarını sizlere hemen sunalım.

Itır Bitkisi Nedir?

Bu harika bitki sardunyagiller ailesinden olup yaprakları oldukça hoş bir kokuya sahiptir. Çiçeklerinin rengarenk olduğu ıtır bitkisi bir tür süs bitkisidir. Daha çok kumlu arazilerde kendiliğinden yetişen bu harika bitki türü çiçekleri beyaz ve pembemsi renklerdedir. Çiçeklerinin daha çok losyon yapımında kullanıldığı ıtır bitkisi aynı zamanda ülkemizin hemen her bölgelerinde yetişebilen bitkilerdendir.

Itır Bitkisinin Başlıca Faydaları Nelerdir?

  • Bazı cilt sorunlarına iyi geliyor: Itır bitkisinin başlıca faydalarından biri akne, güneş lekeleri gibi cilt sorunlarına iyi gelebilmesidir. Bu harika bitkinin düzenli olarak kullanılması bu gibi cilt sorunlarının giderilmesinde veya azaltılmasında etkiler olabildiği uzmanlarca gözlemlenmiştir.
  • İshali kesiyor: Itır bitkisinin başlıca faydalarından biri de ishal rahatsızlığını kısa süreler içerisinde kesebilmesidir.
  • Mide ve bağırsak gazlarını kesiyor: Bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de bir müddetliğine ve düzenli olarak kullanılması sonucunda mide ve bağırsak gazlarını kesebilmesidir.
  • Nikrist ağrılarına fayda sağlıyor: Itır bitkisinin başlıca faydalarından biri de düzenli kullanım sonucunda niksist ağrılarını kesebilmesidir.

Uyarı

Yukarıdaki sağlık sorunlarının görülmesi durumunda yapılması gereken ilk şey ilgili doktora başvurulmasıdır. Itır bitkisi ancak tıbbi tedavilere ek olarak kullanılmaktadır. Dolaysıyla sağlık sorunlarının giderilmesi konusunda ilk olarak tıbbi tedavilere başvurulması ve sonrasında ilgili doktorun uygun görmesi durumunda bitkilerden faydalanılması gerekmektedir.

Bu uyarımız hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra ıtır bitkisi nedir başlıca faydaları nelerdir, konulu makalemizi burada tamamlamaktayız. Bu harika bitkiyi kullanmak isterseniz ilk olarak doktorunuza danışmalı ve doktorunuzun onaylaması durumunda düzenli ve yeteri miktarda kullanmaya başlamalısınız.

Not: Makale bitki hakkında bilgilendirme içermektedir. Reçete değildir. Sağlık sorunlarınızda ilk olarak doktorunuza başvurunuz.

Yazar:Ensar Türkoğlu

2 Yorumlar
  1. Yeşim diyor

    Itır degılmi bu ya ben cok benzettim ıtıra

  2. Ülker diyor

    Kullandığınız görsel ıtır bitkisine ait değil, insanların yanlış bitki kullanarak zarar görmesine sebep olabilirsiniz, lütfen görselinizi bitkinin gerçek görseli ile değiştiriniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

...