Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İyengar Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

0 468

İyengar Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?İyengar Yoga; tam doğruluk, detay ve hizaya önem vererek kişilerin yogayı sağlıklı ve devamlı olarak derine işleyecek biçimde yapmasına odaklanan bir yoga ekolüdür. Bu yoga ekolünde uygulanan bazı yöntemleri ise şu şekilde özetleyebiliriz:

• Yoga pozlarının; doğru, tam ve bedenin hizasında olacak şekilde yapılması ana odaktır.
• Yoga pozunun zihne ve vücuda etki etmesi için beden yapısına uygun bir şekilde pozun nasıl modifiye edilmesi ya da desteklenmesi gerektiği iyi bir şekilde bilinmelidir.
• Çalışmanın güvenli, risksiz bir biçimde gerçekleştirilmesi son derece önemlidir.
• İyengar Yoga uygulaması yaparken, kendi içinde anlamlı olan, uygulayıcı açısından ise hazırlayıcı ve sağlıklı bir yoga pozu sıralamasıyla çalışılır.
• Başlangıç seviyesi ve deneyimli yoga uygulayıcılarının yoga pozunun içinde özü keşfedebilmesi adına yönlendirmeler verilerek ilerleme sağlanır.

Tüm bu yaklaşımlar sebebiyle, pozların bedenle doğru ve hizalı olarak yapılabilmesi, gerekiyorsa da öğrenci için kolaylaştırılması ya da pozun beden üstündeki değişik etkilerinin öne çıkarılması veya araştırılması adına İyengar yoga sırasında kauçuk ve ahşap bloklar, kemer, büyük yastıklar, tabure, sandalyeler gibi yardımcı malzemeler de kullanılabilir. Ancak İyengar Yoga, yardımcı malzemeler ile öğrenciyi sarıp sarmalamak durumunda değildir.

İyengar Yoganın Tercih Edilme Nedenleri Nelerdir?İyengar Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

İyengar Yoga’nın insanlar tarafından tercih edilme nedenlerinin en başında yüksek öğretme standartlarının olması gelir. Çünkü İyengar Yoga eğitmenlerinin ortalama 2,5-3 sene süren eğitmenlik döneminde pek çok zorlu ödev ve sınava tabii tutulmaları, önemli deneyimler sayesinde öğrenci karşısına çıkmaları, öğretme standartlarının yüksek olmasına sebebiyet veriyor. Ayrıca İyengar yoga, tüm insanlar adına erişilebilir ve uygulanabilir yöntemler sayesinde zaman içinde dayanıklılık, güç ve zihinde sakinlik sağlayabilen bir yoga ekolüdür. Yani bedeni güçlendirip zihni sakinleştirmeye önemli katkıları olur. Dayanıklılık, uzama, esneme, tutundurma, dinlendirme gibi deneyimleri de bir arada sunar. Böylelikle fiziksel ve zihinsel pratik birleştirilmiş ve entegre edilmiş olur. Aynı zamanda son derece güvenli bir deneyim sunan İyengar Yoga, uygulayıcının vücudunun o zamanki limitlerine saygılı bir şekilde ilerlemeye odaklıdır. Sınırları dikkatle araştırır ve öğrenci sağlığına azami bir biçimde özen gösterir.

İyengar Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?İyengar Yoganın Diğer Yoga Türlerinden Farkı Nedir?

İyengar Yoga formunun, diğer yoga formlarından ayrılan bazı özellikleri mevcuttur. İyengar Yoga’ya ait bu özellikleri ise şu şekilde sıralayabiliriz:

• Öncelikle İyengar Yoga, her yaştan insana hitap eden bir yoga formudur ve kolaylıkla uygulanabilen yoga pozları mevcuttur.
• İyengar yoga pozları, vücudun doğal anatomisine uygun olduğu için de çok güvenlidir. Varyasyonlar, bu yoga pozlarını gerçekleştirmeyi çok daha basit bir hale getirir.
• Yoga pozlarının uygun bir sırayla yapılması gerekir.
• Uygulanması gereken her poz ise derin bir konsantrasyon gerektirir. Bunu yapabilmek için de yoga yaparken mümkün olduğu kadar meditatif durumda olunmalıdır.
• İyengar Yoga’nın son önemli özelliği ise uygun formu bulabilmek için kullanılan çeşitli fiziksel araç ve gereçlerdir. Örnek vermek gerekirse sandalyeler, bloklar ve battaniyeler İyengar Yoga’nın en önemli malzemeleridir. Bu malzemeler, vücudunuzu yoga pozunun tam konumuna denk getirmenize yardımcı olmak amaçlı dahil edilmiştir. Çünkü kayış tarzı aksesuarlar, vücudu kısıtlayarak bacaklarınızın yana doğru düşmesini engeller. Bloklar, destekler ve battaniyeler de vücudun belirli bölgelerinin yükseltilmesine yardımcı olarak doğru hizalamayı sağlarlar.

İyengar Yoga’nın Faydaları

İyengar Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?

Çeşitli araştırmalar, Iyengar Yoga’nın sağlık alanında pek çok yarar sağlayabileceğini göstermektedir.
International Journal of Yoga’da 2014 yılında yayınlanan bir araştırmada Iyengar Yoga’nın, kronik bel ağrısı yaşayan yetişkinlerde yaşam kalitesini artırabileceği belirtilmiştir. Araştırma sonuçları, dört hafta süresince yapılan İyengar Yoga’nın, bel ağrısını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir. Karın ve sırt kaslarını hedef alan egzersizlerle karşılaştırıldığında ise İyengar Yoga, zihinsel ve fiziksel sağlıkla ilişkili olan yaşam kalitesini iyileştirmiştir. Araştırmadaki yoga programı; kalça, bel ve karın kasları ve diyafram, kuadriseps, hamstringler ve kalçaları hedef alarak, zorlayıcı pozlar ile aşamalı bir şekilde ilerleyerek bu kasları uzatıp güçlendirmiştir. Bunların dışında İyengar Yoga’nın sağlamış olduğu diğer yararlar ise şöyledir:

Hafıza, odak, denge ve konsantrasyonun geliştirilmesine önemli ölçüde yardımcı olur.
• Düzenli olarak yapılan uygulamalarda yaşlanma sürecinin gecikmesini sağlayabilir.

İyengar Yoga Nedir? Faydaları Nelerdir?Kalp hastalıklarının da büyük oranda azalmasına yardım edebilir.
• İştahsızlık, uykusuzluk gibi ruh hallerine sahip insanlar İyengar Yoga sayesinde bu tür problemlerinden kurtulabilirler.
• Ayrıca İyengar Yoga, pranayamaya odaklandığı için solunum problemlerini azaltmaya da büyük katkı sağlayabilir.

Yazar: Sevinç Urgenç

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku