Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Aracınızda Asla Bırakmamanız Gereken Şeyler

0 100

Otomobil kullananlar, çok özel bir durum olmadığı sürece aracımızda bırakılmaması gereken eşyaların ne olduğunu bilir. Ancak bazen hiç önemsemeden bu eşyaları aracına bırakır.

Küçük Çocuklar

Araç dışındaki işiniz birkaç dakikadan fazla sürmese bile, çocukları sıcak bir günde arabada yalnız bırakmak güvenliklerini tehlikeye atar. Her yıl ortalama olarak 38 çocuk sıcak otomobillerde sıcak çarpmasından ölmektedir. Cam çatlamış olsa bile arabanın içindeki sıcaklık on dakika içinde yaklaşık 20 °F’ye kadar yükselebilir.

Evcil Hayvanlar

Sıcak yaz mevsiminde köpekler ve kediler de risk altındadır. Araştırmalara göre, her yıl yüzlerce evcil hayvan araçlarda aşırı sıcaktan dolayı

yaşamlarını yitiriyor. Bir saat sonra, araç sıcaklıkları dışardaki iklimden 45 °F daha yüksek olabilir ve gölgeli bir park yeri bile sıcaklığı engelleyemez.

İlaçlar

Pek çok ilaçlar oda sıcaklığında tutulmalıdır, ancak seyahat halinde iken aracınızda ilaçlarınızı unutabilir, onların sıcaklıktan zarar görüp daha az etkili hale gelmesine neden olabilirsiniz.

Elektronik Cihazlar

Dizüstü bilgisayarlar, cep telefonları ve diğer elektronik  eşyalar sürücüler gibi eşyalar çalınabilir ve bu durumda size hem masraf çıkarır hem de içerisindeki bilgiler risk oluşturur. Bu yüzden cihazlarınıza şifre koymalısınız.

Güneş Kremi

Güneşten koruyucu aktif maddeler yüksek sıcaklıkta parçalanır. Bu yüzden sıcak bir günde arabada güneş kremi bırakmak tehlikeli olabilir. Kremin etkisi azalabilir, eriyip etrafı kirletebilir.

Su Şişeleri

Çalışmalar, plastik su şişelerinde bulunan kimyasalları BPA ve ftalatları kanser ve kalp hastalığı gibi sağlık koşullarıyla ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Bir şişenin güneşte kalması ve ısınması, bu kimyasalların suya sızmasına neden olabilir. Ayrıca eğer bir süredir şişe etrafta yatıyorsa mikroorganizmaları barındırmaya başlayabilir ve sağlığınıza zararlı olabilir.

El Çantası

Araçta bırakılan cüzdan ya da çanta hırsızlara davetiye çıkartır. Cüzdanınızı ya da çantanızı çalmak isteyen hırsız aracınıza zarar verebilir. Bu durum özellikle kimlik ve pasaport gibi kişisel bilgileri içeren çantalar söz konusu olduğunda daha da önemli bir durum haline gelir.

Gözlük

Aracınızda Asla Bırakmamanız Gereken ŞeylerAraba sürerken güneşten etkilenmemek için aracınızın güneş siperliğini kullandığınız gibi güneş gözlüğünüzü kullanıyor olabilirsiniz. Ancak varış noktanıza ulaştıktan sonra gözlüğünüzü araç içinde bırakmayın. Isı, plastik çerçeveleri eğebilir ve metalleri takamayacak kadar ısıtabilir. Ayrıca camların veya güneş gözlüklerinin gösterge panelinde bırakılması camın büyüteç gibi güneş ışığını alabileceğinden daha da kötü sonuçlar doğurabilir.

Önemli Evraklar

Postalamayı veya parçalamayı planladığınız kişisel belgeleriniz varsa bu görevi yapılacaklar listenizde bir öncelik haline getirin. Okul transkriptleri veya vergi formları gibi dosyalar, eğer birileri aracınıza girerse çalınabilir.

Pasaport

Aracınızda Asla Bırakmamanız Gereken ŞeylerSeyahat ederken taşıması çok zor olsa bile arabada pasaport bırakmayınız. Kimliğinizin verilerini değerli şeyler olduğunu bilin nasıl mücevherleri arabada bırakmıyorsanız pasaportta da aynı seviyede dikkatli olun.

Alkol

Bir şişe alkol almak için işiniz bitene kadar bekleyin. Şişe çok fazla ısınırsa, içkinin lezzeti bozulabilir ve mantar kapaklı olan şişeler etrafından sızarak mantarı bir miktar dışarı itip etrafı kirletebilir.

Alışveriş Malzemeleri

Bozulabilir yiyecekler çoğu durumda iki saat içerisinde buzdolabında bekletilmelidir ve bu süre yaz aylarında daha da kısalır. Gıdalar bir saatten fazla dışarı bırakılmamalıdır.

Bitkiler

Eve hemen gitmeyecekseniz bir bahçeden çiçek ya da bitki almayı düşünmeyin. Hava durumuna göre değişse de genellikle bitkiler bir saat içinde ölebilir. Özellikle yapraklar pencerelere dokunuyorsa soğuk cam ya da sıcak cam yaprakları mahvedebilir.

Sprey Kutuları

Sprey kutularının uyarı etiketlerinde 120 °F'(50 C)’ın üzerindeki sıcaklıklarda saklamayın yazılıdır. Ürünün sıcaklığı yükseldikçe içerisindeki basınç sürekli olarak artar püskürtülmesini sağlar. Özellikle doğrudan güneş ışığında bırakırsanız, spreyler patlar ve arabaya zarar verebilir. Daha da kötüsü de patladığı zaman karşıdaki kişiye zarar verecek şekilde çarparak yaralayabilir.

Ruj

Aracınızda Asla Bırakmamanız Gereken Şeyler

Genellikle bayan sürücülerin yanlarından ayırmadıkları rujların yaz sıcaklıklarında hiç şansları yoktur. Makyaj tazelemek için aynanın önündeki konsolda bırakılan ruj erir ve kullanılmaz bir hal alır.

Aracını çok yoğun kullananlar için arabaları adeta sırtlarında taşıdıkları evleri gibidir. Yukarıda bahsi geçenler konusunda dikkatli davranmaları hem can ve hem de mal güvenliği için önemli noktalardır ve alışkanlık haline getirmeleri şarttır.

Kaynakça:
experts.illinois.edu
nm.org

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku