Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İzlenim Yönetimi Nedir?

Nasıl bir izlenim bırakırız?
1 1.133

İzlenim yönetimi veya diğer ismiyle gösteri yönetimi, insanların başkaları tarafından nasıl algılandıklarını kontrol etmeye çalıştıkları süreçtir. Bu bilinçli veya bilinçsizce izleme yapılabilirken, izlenenin olumsuz yönlerinden uzak dururken olumlu yönleri vurgulamayı içermektedir. Farkında olun ya da olmayın, izlenim yönetimi kişisel markalaşmada, iş başarısında ve günlük yaşamda büyük bir rol oynamaktadır. Çünkü sonuçta herkes sevilmek ve kabul edilmek ister.
Yaratılan izlenimler, bir sonraki ürün lansmanın ne kadar iyi alındığı, işletme için yatırım fonu sağlayıp sağlayamayacağı veya bir sonraki iş görüşmesinde işe alım görevlisini etkileyip etkileyemeyeceği üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. İzlenim yönetimi, dikkatli bir şekilde yönetilmesi gereken hassas bir süreçtir. Çevresindeki kişilerin, kişinin kendisi veya varsa markası hakkında oluşturduğu izlenimleri etkilemek için kullanılabilecek birçok taktik bulunmaktadır ve doğru şekilde yönetilmezse olumsuz etkiler yaratabilir. Bu yazıda izlenim yönetiminin tam olarak ne olduğu, neden önemli olduğu ve gösterim yönetimi tekniklerini hakkında bilgiler bulunmaktadır.

İzlenim Yönetimi Tanımı

İzlenim Yönetimi Nedir?İzlenim yönetimi, insanların bir kişi, marka veya ürünlerini nasıl algıladıklarını kontrol etme veya etkileme çabasıdır. Her ne olursa olsun, hedefe ulaşmak için bir araç olarak hizmet etmektedir. Örneğin, bir işletme soda üretiyorsa, hedeflerinden biri muhtemelen satışları artırmaktır. Dolayısıyla, ürününü pazarlarken, muhtemelen gazozun olumlu özelliklerine (ferahlatıcı tadı, kafein artışı veya onları partilerde bulundurmanın harika faktörü) odaklanacaktır ve olumsuz yönlerinden uzak duracaktır( zararlı katkı maddeleri ve şekerlerle doludur, dişleri mahvederler ve kilo almaya neden olabilirler).
Aynı şekilde, işe girmek isteyen ve olası bir işverenle görüşen biri, elinden gelenin en iyisini yaparak, en iyi kişilik özelliklerini vurgular ve akılda kalıcı konuşma yaparak iyi bir izlenim bırakmak istemektedir. Muhtemelen bu iş görüşmesine eşofmanlarda gitmek istemez ve varsa kleptomani eğilimlerinden bahsetmez. Her iki senaryoda da izlenim yönetimi, başkalarının kişi veya markası hakkında oluşturduğu görüşleri şekillendirmede kilit bir rol oynamaktadır. Bu nedenle, çevrimiçi itibarı artırmada yararlı bir çalışma olmaktadır. İzlenim yönetimi şu alanları iyileştirmek için kullanılabilir:
• Marka, hizmet, liderlik vb. hakkında kamuoyu görüşü
• Müzakere becerileri
• Sosyal etki
• İlişkiler
• Duygusal deneyimler

İzlenim Yönetimi Neden Önemlidir?

İzlenimler önemlidir ve bu gerçek, izlenim yönetiminin önemini yansıtmaktadır. İzlenimler o kadar önemlidir ki, beyin yeni biriyle tanıştıktan birkaç saniye sonra binlerce hesaplama yapmaktadır. İzlenimlere göre izlediğinin nasıl giyindiklerini, vücut dillerini, güvenilir, kendine güvenen veya yaklaşılabilir görünüp görünmediklerine göre değerlendirme yapmakta ve yargılamaktadır. Bir kişi, başka bir kişi veya markası hakkında bir fikir oluşturduğunda, yeniden şekillendirmek zor olabilir. Bu yüzden her zaman en iyi özelliklerin öne sürülmesi önemlidir.
İzlenim Yönetimi Nedir?Aynı durum çevrimiçi olarak da geçerlidir. Bir şirket Google’da arama yaptıktan birkaç saniye sonra, güvenilir olup olmadığını belirlenebilir. Ve bir kişi veya kuruluş genellikle çevrimiçi ortamda da en iyi şekilde ilerlemek için elinden gelenin en iyisini yapmak ister. Bu kişi veya kurum hakkında yapılan olumsuz yorumları, derecelendirmeleri temizlemek,, olumsuz arama sonuçlarını kaldırmak ve daha olumlu içerik oluşturmak anlamına gelebilir . Unutulmamalıdır ki; günümüzde bir kişi veya kurumun çevresindekilerin onunla iş yapma konusundaki fikrini değiştirmek için genellikle tek bir olumsuz yorum bile yeterli olabilmektedir.
Bir başkasının fikrini kontrol etmek neredeyse imkansız olsa da, izlenim yönetimi bir kişi veya kurumun kendini başkalarının gözünde olumlu bir fikir uyandırması daha muhtemel bir şekilde sunma fırsatı vermektedir. Fakat izlenimde olumlu etkiler vermek için kesinlikle gerçek dışı bilgiler verilmemelidir çünkü gerçek çoğu zaman bir şekilde su yüzüne çıkmaktadır ve sonra itibarın düşürmektedir. Bu yüzden iyi, güçlü bir izlenim yaratmak için karşıdaki kişilere sunulan iddiaların ölçülü, gerçek olduğundan emin olmak gerekir.

İzlenim Yönetimi Teknikleri

Birkaç izlenim yönetimi tekniği vardır ve bu tekniklerin birisi üzerinde iyi bir izlenim bırakmaya çalışırken farklı etkileri olabilir. İşte teknikler:
• Uygunluk: Karşıdaki kişinin onayını almak için o kişinin görüşüyle aynı görüşten olmak
• Mazeret: Bir olayın ciddiyetini küçümseyerek algılanan etkisini azaltmaya çalışmak.
• Özür: Bir olayın sorumluluğunu kabul etmek ve af dilemek
• Kendini tanıtma: Olumsuz yönleri küçümseyerek en iyi nitelikleri ve başarıları vurgulamak.
• İltifat: Başkalarına iltifat etmek
• İyilik: Birinin onayını veya arkadaşlığını kazanması için güzel bir şey yapmak
• Ortak yanlar: İlişkinizi geliştirmek veya iyileştirmek için başka bir kişiyle ortak olan kişiler ve şeyler hakkında konuşmak

İzlenim Yönetimi Etik midir?

İzlenim Yönetimi Nedir?İzlenim yönetimi teknikleri, ilişkileri geliştirmek, itibarı artırmak, bir işi geliştirmek gibi daha bir çok açıdan kullanılabilir. Doğru şeyin nasıl ve ne zaman söyleyeceğini bilmek, hem ilişkiler geliştirmek hem de imajı çevrimiçi ortamda mümkün olan en iyi şekilde tasvir etmek için kritiktir. Ancak izlenim yönetimi teknikleri kötüye kullanılabilir durumdadır. İnsanlar, kendileri hakkında aşırı süslenmiş veya tamamen yanlış izlenimler yaratmak için bu teknikleri kötüye kullanabilirler. Bu sadece etik bir davranış olmamakla birlikte gerçek şu ya da bu şekilde ortaya çıkar ve bu, itibar için daha da zararlı durum yaratabilir. İşte gerçeklik burada anahtardır. İzlenim yönetimi teknikleri özgün olarak kullanıldığı sürece, çok az hata riski vardır. Başkaları üzerinde yapılan izlenimleri yönetirken özgünlüğü korumanın birkaç yolu bulunmaktadır. Bu yollar şu şekildedir:
• Kendini en iyi şekilde tasvir etmek: Kişi veya marka değerlerini, hedeflerini, güçlü yönlerini ve zayıf yönlerini belirleyerek en iyi şekilde tasvir etmeye çalışmalıdır. Bu değerlerin hedeflerine uyumlu olması ve tüm zayıf yönlerini iyileştirmek için çabalaması gerekmektedir.
• Duygusal davranmaktan kaçınmak: Hem olumsuz hem de olumlu duygusal patlamalar olgunlaşmamış bir kişilik olarak görülebilir ve olumsuz bir izlenim yaratabilir. Bu yüzden duygusal davranmaktan ve fevri davranışlardan kaçınılmalıdır.
• Kendine güvenmek: Kişinin ne söyledikleri beya yaptıklarını kendinden emin şekilde yapması önemlidir Ve bunun haricinde pozitif olmak uzun bir yol kat etmesini sağlamaktadır.
İzlenim yönetimi, bir kişi veya kurumun hakkında çevresindekilerin oluşturduğu görüşleri kontrol etmeye çalışmak için kullanılan bir teknikler koleksiyonudur. Başkasının fikrini kontrol etmek imkansız olsa da, mümkün olan en iyi izlenimi yaratmaya çalışmak için kendi veya markası hakkında söylenilenleri aktif bir şekilde yönetilmesine yardımcı olabilir.

Kaynakça:
https://www.toolshero.com/communication-skills/impression-management/
https://blog.reputationx.com/whats-impression-management

Yazar: Özlem Güvenç Ağaoğlu

1 yorum
  1. ibrahim diyor

    merhabalar,
    örneğe soda ile başlayıp gazozla devam etmek ilginç olmuş

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku