Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İzmir’in İncisi Foça’da Huzurlu Tatil

0 248

İnsanlar belirli zaman aralıklarında kafalarını dinlemek isterler. Şehrin kalabalığı, trafik, iş yorgunluğu ve kişisel yaşanılan bunalımlar gibi büyük veya küçük sorunlar insanları tatil mekanlarına itmektedir. Peki bu tatil mekanı neresi olmalıdır? Foça Otelleri Genç, çocuk ve yaşlı olarak her yaşa uygun bir tatil mekanı olan İzmir’in incisi Foçada huzurlu tatil sunmaktadır.

İzmir'in İncisi Foça'da Huzurlu Tatil

Kişilerin Tatil Tercihlerinde Hangi Seçenekler Vardır?

Genel olarak bu tercihler yaş aralıklarına göre farklılık göstermektedir. Yani genç grup tatilde kalabalıklık ve alışveriş yapabilecekleri yerler ararken yaşlı grup ise genç grubun aksine daha sessiz ve huzurlu yerler aramaktadırlar. İzmir’in incisi olan foça, bu gruplar arasındaki farklılıkları yok edecek kriterlere sahiptir. Yani genç grup için bir tarafında eğlenilecek ortam yaratırken diğer yaşlı grup için ise sessiz ve sakin bir ortam oluşturmaktadır. Diğer bir tercih ise, sahilinin temiz olması ve rahat bir şekilde denize girilmek istenmesidir. Üçüncü tercih ise akşamları güzel bir yemek ve yemekten sonra gidilebilecek kaliteli eğlence ortamlarının olmasıdır. Çalışan kişilerin en çok aradığı şey eğlencedir. Çalışmaktan eğlenmeye vakit bulamamış kişiler de tatil tercihlerini Foça’dan yana kullanmışlardır. Çünkü Foça’nın gündüzü kadar gecesi de eğlenceli doludur. Bu nedenle kişiler Foçayı tercih listelerinin başına koyarlar. Bu kriterler dışında insanlar fazla maliyetli tatil yerlerinden kaçarlar. Bu sebeple foça az maliyetli tatil isteyen kişiler için uygun bir tatil seçeneğidir.

Otel Tercihleri Nasıl Olmalıdır?

Foça’da iyi bir tatil isteyenler, Foça Otel İnternet adresinden hem uygun fiyatlı hem de kaliteli odaları inceleyebilirler. Bu otellerde birçok oda seçeneği bulunmaktadır. Bu odalardan birincisi çift kişilik ve manzarasız odalardır. Genellikle, dışarıda vakit geçirecek kişiler bu tarz manzarasız odaları tercih etmektedirler. İkincisi ise standart oda ve havuz manzaralı odalardır. Denizden çok havuzu tercih eden kişiler havuza yakınlığı nedeniyle bu tür odaları tercih etmektedirler. Üçüncüsü standart oda ve şehir manzaralı oda türüdür. Bu odayı ise genelde şehrin kalabalığından kaçıp dışarıdan çok odada vakit geçirecek kişiler tercih etmektedir. Çünkü Foça’nın eşsiz güzelliği, bu odalarda rahat bir şekilde görülmektedir. Kısacası her yaşa ve her isteğe uygun oda türleri bulunmaktadır.

Eski Foça Gezi Rehberi

İzmir’in görenleri kendine aşık eden ilçesi Foça eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Yeni Foça daha günümüze yakın, modern bir havaya sahipken Eski Foça tarihi yapılar ve doğal güzellikler ile bezenmiştir. Bu yüzden Foça’ya gelenlerin yeni Foça’nın yanında mutlaka eski Foça gezi rehberi planlayıp eski Foça’yı da görmeleri tavsiye edilmektedir.

Kybele Açık Hava Tapınağı

Tapınak İ.Ö 580 yılında inşa edilmiştir. Burada çeşitli büyüklüklerdeki tanrıça ve mitolojik yaratık kabartmaları görmek mümkündür. Sahil yolu takip edilerek ulaşılabilmektedir. Bu yüzden zamanında denizden gelenlerin burada tapınmasını sağlamak amacıyla inşa edilmiştir.

Siren Kayalıkları

Siren kayalıkları adını sıkça duyuran küçük adacıklardan oluşmaktadır. Bunların mitolojik değeri oldukça fazladır. Homeros destanında adından bahsedilmektedir. Vücutlarının kuş, baş kısımlarının ise kadın şeklinde olduğu düşünülen bu kayalıkların siren sesi çıkararak yolunu şaşıran denizcileri kendilerine çektikleri ve bu gemilerin kendilerine çarpmalarını sağladıkları anlatılmaktadır. Siren kayalıkları Foça’nın bazı yüksek yerlerinden görülebildiği gibi tekne turu ile bunlara ulaşılabilmektedir. Bu yüzden özellikle tekne turu ile görülmesi tavsiye edilmektedir.

Beş Kapılar Kalesi

Eski Foça Merkezinde karşılaşılacak önemli yapılardan biridir. Michel Paleoloc tarafından inşa edilmiştir. Adını ön cephesinde bulunan beş tane kapıdan alır. Bu kapılardan bir tanesi açıktır. Bu yüzden ziyaret edilebilmektedir. İçeride hediyelik eşya satın alınabilir. Bunun dışında bir tiyatro sahnesi de bulunmaktadır.

Mersinaki Koyu

Denize girmek isteyenlerin uğraması gereken eşsiz koylardan biri Mersinaki Koyudur. Merkezden kuzey rotası takip edildiğinde rahatlıkla ulaşılabilen koy masmavi denizi ve berrak suyuyla muhteşem bir yüzme keyfi sunmaktadır.

Görülecek yerlerin dışında eski Foça’da yapılmadan dönülmemesi gereken en önemli etkinlik gün batımı seyretmektir. Gerçekten de Foça’nın tarihi havasını soluyarak izlenecek günbatımı ruhu doyuracaktır. Gün batımını sahilden izlenebileceği gibi bunun için özel olarak düzenlenen tekne turlarına katılarak da yapılabilmektedir. Bunun dışında ilgisi olanlar için balık tutulacak verimli limanlara sahiptir. Balık tutmak istemeyenler, için ise tercihe göre oldukça lüks balık restoranlarının yanında eski Foça’nın ruhunu yansıtan balık yenebilecek salaş ve güzel mekanlara da sahiptir. Özellikle Foça’nın taze balıklarından yemeden dönülmemelidir. Bunun yanında sakız dondurmaları da denenmeyi hak etmektedir.

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.