Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

İzmirlilerin Vazgeçilmezi: BOYOZ

1 127

İzmirlilerin Vazgeçilmezi: BOYOZİzmir’deki sabah kahvaltılarının, genellikle pazar kahvaltılarının vazgeçilmezi olan boyozun tarihi 15. yüzyıla kadar uzanmaktadır. İzmir dışında yaşayan kişiler tarafından neredeyse hiç bilinmemektedir. Tarihi ise şöyledir, Yahudilerin 1492’den sonra İspanya’dan göç etmesi sonucu çok sayıda Yahudi Osmanlı kentlerine yerleşmişlerdir. Dönemin en önemli kentlerinden birisi de İzmir’dir. Burada hayatlarına devam eden Yahudiler bir çok kendi kültürlerine ait şeyleri yaymıştır. Bunlardan biri de BOYOZdur. Boyoz, Yahudi Böreği, Yağlı Poğaça ve Çıfıt Poğaçası olarak tarihte geçmektedir.

Boyoz, bir hamur işidir. Rivayete göre, İzmir’de ilk boyozu Boyozcu Avram Usta yapmıştır. Avram Usta öldükten sonra ise daha sonra yapılan tüm boyozlar Avram Usta Boyoz’u olarak satılmaya devam etmiştir. Boyoz kelimesi, İspanyolca “bollos” yani küçük somun anlamına gelen kelimeden türemiştir. Bu dilde yan yana gelen iki tane L harfi Y şeklinde okunmaktadır ve Türkçeye de boyoz olarak bu şekilde geçmiştir. Boyozun ıspanaklı ve peynirli çeşitleri Arjantin, Şili, Peru ve Meksika‘da bolca tüketilmektedir. Fakat, İzmir’de sade bir şekilde tüketilir ve yanında genellikle haşlanmış yumurta ile sokak tezgahlarında çokça görmek mümkündür. Özellikle İzmir’in iş dünyasının yaygın olduğu Alsancak, Çankaya, Basmane ve Konak gibi yerlerde daha çok görülür ve çalışan kesimin vazgeçilmez kahvaltı ögesini oluşturur.

Kaynakça:
https://www.sozcu.com.tr/hayatim/gurme/izmir-efsanesi-boyoz-nasil-yapilir-iste-izmir-boyozu-tarifi-ve-malzemeleri/
http://www.egemeclisi.com/haber/71222/izmire-ozgu-boyozun-lezzetli-tarihi.html

Yazar: Semahat Göker

1 yorum
  1. izmirdebugun.com diyor

    Bir İzmir’li olarak sabah kahvaltımızın vazgeçilmezi boyoz mutlaka yanında kaynamış yumurta ve çay ile beraber tüketilmelidir.
    İzmir’de ıspanaklı, enginarlı, kıymalı, pastırmalı, çikolatalı ve tahinli çeşitleri de mevcuttur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku