Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Jack London Kimdir?

0 554

Jack London Kimdir?Jack London , 12 Ocak 1876’da doğdu. 30 yaşına kadar Londra, Wild of Call (1903), The Sea Wolf (1904) ve diğer edebi ve gazetecilikteki başarıları ile ünlüdür . Hayat ve ölümle ilgili büyük sorular ile haysiyet ve dürüstlük içinde hayatta kalma mücadelesi hakkında tutkuyla yazdığı halde barışa ve sessizliğe ilham da arıyordu. Yüksek maceralı hikayeleri, denizdeki, Yukon Bölgesi’ndeki ve California’daki tarlalar ve fabrikalardaki kendi deneyimlerine dayanıyordu. Yazıları milyonlarca kişiye hitap etti.
Renkli, tartışmalı ve eğlenceyi seven bir kişilik olan London, sık sık haber olurdu.Her türlü adaletsizliğe ve haksızlığa karşıydı.Etkili bir konuşmacı olarak sosyalizm ve diğer ekonomik, siyasi konularda konuşmacı olarak bulunmuştur.Çoğu insan London’ı sağlam karakterin canlı bir sembolü olarak görüp, başarısının muazzam zihinsel yetenek ve canlılığın kombinasyonu olduğu düşündü.

Jack London Kimdir?Macera için her zaman hevesli olan Jack London, bu kez döneminin en romantik figürlerinden biriydi.Her zaman başarısını büyük oranda sıkı çalışmasına atfetti.1900-1916 yılları arasında 50’den fazla kurgu ve kurgu olmayan kitap, yüzlerce kısa öykü ve çok sayıda makale yazdı.Kitap ve öykülerinin çoğu günümüzde klasik eserler içerisindedir ve hala popüler haldedir; bazıları 70 kadar dile tercüme edilmiştir.En bilinen eserleri arasında Vahşetin Çağrısı, Beyaz Diş, Deniz Kurdu, Martin Eden ve John Barleycorn bulunur.
Gren Ellen yakınlarındaki arazisi şehir hayatı ve insanlardan kaçmanın bir yoluydu.Ancak seyehat ve macerayı seven London, özel olarak Snark adlı gemiyi inşa ettirdi.Snark yolculuğu Güney Pasifik’e ve Avustralya’ya kadar ulaştı fakat sonrasında devam edemedi.Sağlık sorunları yüzünden cesareti kırılan ve geziden vazgeçmek zorunda kalan London, Green Ellen’ de ki çiftliğine geri döndü.

Jack London Kimdir?Jack ve Charmian (eşi) London, bin yıl boyunca hayatta kalacak bir ev inşa ettirmek istediler.1911 yılında bu istekleri için tanınmış bir mimar olan Albert Farr’a eskizler ve çizimler hazırlattılar.
Ağustos 1913’te London 50.000 dolar harcadı ve proje neredeyse tamamlandı.22 Ağustos’ta nihai işler bitti ve London için özel olarak tasarlanmış mobilya, binlerce kitap, seyahat koleksiyonları ve kişisel eşyalarını taş ve kırmızı ahşap eve taşımak için planlar yapıldı.O gece evde yangın çıktı ve söndürmek için hiçbir şey yapılamadı.
London yangına felsefi açıdan baktı ancak kaybı ezici bir mali darbe ve uzun süredir hayalini kurduğu evin sonu oldu.Yangının çıkma sebebi hakkında söylentiler çıktı.1995’te bir grup yangın uzmanı alanı ziyaret etti ve yangının işçiler tarafından bırakılan keten tohumu yağı ile ıslanmış paçavralardaki spontane yanmadan çıktığına karar verdiler.London kendini yeniden işe vermeye zorladı.

Jack London Kimdir?1914’te Jack, Villa-Carranza ayaklanmasında savaş muhabiri oldu.1915 ve 1916 yıllarında eşi Chamian, London’ı Hawaii’ye yerleşmeye ikna etti.London burada, kazancını artırmak ve borçlarından kurtulmak için, miktar ve kaliteyi feda etmek anlamına gelse bile olabildiğince hızlı yazma işlerine devam etmek zorunda kaldı.Konumu,görevleri ve sağlığı ne olursa olsun günde 1000 kelimeyi tamamlamaya çalıştı.

Jack London Kimdir?Londra’da ki doktorlar ona, alışkanlıklarını ve diyetini değiştirmesini, alkol kullanımını durdurmasını ve egzersiz yapmasını önerdi.Ancak tüm bu önerileri reddetti.
22 Kasım 1916’da, 40 yaşındaki Jack London gastrointestinal üremik zehirlenmeden öldü.Ölümünden çok sonra bile Green Ellen’de ki çiftliğine dünyanın dört bir yanından yas ve keder telgrafları gelmeye devam etti.

Kaynakça:
http://jacklondonpark.com/jack-london-biography.html

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku