Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Düzensiz Uyku Ömrünüzü Kısaltmaya Neden Oluyor

0 283

Son dönemde vatandaşlarımızın çoğu düzensiz uykudan fazlaca şikâyet eder hale geldi. Düzensiz uyku ne yazık ki sağlıklı bir yaşamdan uzaklaşmanıza neden olan bir durumdur. Hatta uzmanların açıklamasına göz attığımızda ise düzensiz uykunun ömrü kısaltan gibi olumsuz özellikleri bulunduğuna dair önemli açıklamalar yapılıyor. Sadece bununla sınırlı kalmayarak cildinizin bozulmasına, hızlı yaşlanma reaksiyonu göstermesine bile ışık tutuyor. Günümüzde kimse çok çabuk bir şekilde yaşlanmak istemez. Hatta ömrünün ileriki yaşlarında bile hep dinamik ve genç göstermeyi arzular. Bir türlü değiştirmediğiniz düzensiz uykunuz tüm bu hayal etmiş olduğunuz arzularınızdan uzaklaşmanıza neden olacak en büyük düşman olarak ön plana çıkıyor. Yaşamın devamlılığı açısından mutlaka düzenli bir uykuya adım atılması gerekmektedir.

Uyku Vücudun Tamir Edilmesini Sağlıyor

Düzensiz Uyku Ömrünüzü Kısaltmaya Neden OluyorDüzenli şekilde uyku uyumak sağlıklı yaşamın altın kurallarından birisini oluşturuyor. Aynı zamanda vücudun tamir edilmesine yardımcı oluyor. Bilim insanı bile yapmış olduğu araştırmalar içerisinde düzenli şekilde uyku uyumanın vücudu onardığı gözler önüne serilmiştir. Sizlerde uykunuzu düzene sokarak vücudunuzun daha dinç olmasını sağlayabilirsiniz. Dinç olan vücudunuzun hastalığa daha kolay şekilde kapılması da pek mümkün bir durum olmayacaktır. Ayrıca kadınlarda ki büyüme oranına göz attığımızda ise 50 yaş sonrasında ki büyüm hormonunun %25, erkeklerde ise yüzde 75 düşüşe uğradığı görülmüştür. Erkeklerde %75 oranında uyku düzensizliği vücudun tamir yapılmasına neden oluyor. Bu yüzden erkeklerin bu sorunlarına daha fazla şekilde el atması gerekiyor. Eğer ki düzensiz bir uykunuz varsa bunu mutlak surette düzeltmeniz için uğraş içerisine girmeniz gerekiyor.

Sağlıklı Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Sağlıklı bir uyku çekmek isteyen vatandaşlarımız doğal olarak sağlıklı bir uyku için ne yapılması gerektiği konusunda araştırma içerisine girmiş görülüyor. Kesinlikle gündüz kestirmeleri yapmamanız gerekiyor. Eğer ki yaparsanız gece olduğu vakit uykunuzu tam alamaz, sürekli olarak uykunuzdan uyanır halde olursunuz. Tüm bunların haricinde çoğu kişinin yapmış olduğu en temel yanlışların arasında ise gündüz ve akşam vakitlerinde çok fazla kahve ve çay tüketmesi diyebiliriz. Bunun önüne geçebilmeniz adına ise mutlaka daha az şekilde kahve ve çay tüketmeniz de sizin yararınıza olacak bir durumdur. Aksi takdirde hayatınızda istemediğiniz bir uyku düzensizliği yaşanmış olacaktır. Uyku sorunlarınıza dur demek ve ömrünüzün geri kalan yıllarını daha sağlıklı şekilde sürdürmek istiyorsanız, söylemiş olduğumuz tüm bu hususlara da mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.