Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

James Chadwick Kimdir?

0 497

James Chadwick Kimdir?James Chadwick, 20 Ekim 1891 tarihinde İngiltere Bollington’da dünyaya gelmiştir.

Babası, Joseph Chadwick’tir. Demiryolu işletmesinde çalışmıştır. Annesi temizlik işçisiydi. James, 11 yaşındayken ünlü Manchester Gramer Okuluna kayıt olmuştur. Ne yazık ki, ailesi okul ücretini karşılamayacak kadar fakir düşünce, James Chadwick Manchester’daki Manchester Boys Okulu’nda eğitimine deva etti. En sevdiği konular matematik ve fizikti. 16 yaşındayken Manchester Üniversitesi’nden Victoria Üniversitesi’ne kayıt olanağı sağlayan bir burs kazandı.

Matematik okumayı planladı, ancak Chadwick’in fizik eğitimini istediğini varsayan bir fizikçiyle görüşme yapmıştı. Chadwick kendisiyle çelişmemek adına matematik ve fizik okumaya devam etti. Chadwick 1908 yılında üniversiteye başladı. 19 yaşına geldiğinde fizik eğitiminin son yılındaydı ve Ernest Rutherford laboratuvarında bir araştırma projesi üzerinde çalışıyordu . Chadwick’in üniversiteye başladığı yıl Rutherford, Nobel Kimya Ödülü’nü kazandı. Ödül Rutherford’un elementlerin parçalanması ve radyoaktif maddelerin kimyası üzerine araştırmaları için verildi.

James Chadwick Kimdir?Chadwick projesini başarılı bir şekilde gerçekleştirdi ve 1911 yılında fizikte sınıf birinciliği ödülüyle mezun oldu. Mezun olduktan sonra Chadwick, 1912 yılında 21 yaşına kadar Rutherford laboratuarında çalışmaya devam etti ve fizikte yüksek lisans yaptı. Daha sonra, Almanya‘nın Berlin kentinde Hans Geiger laboratuvarında çalışması için burs kazandı. Ruthherford gibi, Geiger’ın araştırmasıda radyoaktifti ve Chadwick bu alandaki çalışmalarına devam etmek istedi. Geiger’in adı, radyasyonu algılamak ve ölçmek için icat ettiği cihazla hatırlanır. (Geiger Sayacı)

Chadwick, Berlin’deyken Birinci Dünya Savaşı 1914 yılında başladı. Savaş 1918 yılında sona erene kadar Berlin’in batısında bir kampta kalmak zorunda kalmıştır. Chadwick, 1919 yılında 28 yaşındayken Ernest Rutherford’a tekrar doktorasını yapmak için başvurusunu iletti. Chadwick, 1921’de atom sayıları ve nükleer kuvvetler ile ilgili bir tez hazırlayarak doktora belgesini almayı başardı. Chadwick, nükleer araştırmalarını Cavendish Laboratuarı’nda sürdürdü. 1923’te 32 yaşındayken Rutherford Araştırma Dairesi Müdür Yardımcısı oldu ve atom çekirdeğini incelemeye devam etti.

O günlerde, araştırmacıların çoğu, çekirdeğin yanı sıra dışındaki elektronların da olduğuna inanırdı. 1920’li yıllar boyunca, Chadwick laboratuarda bu nötr parçacıkları bulmak için çeşitli girişimlerde bulundu ancak başarı elde edemedi. Bununla birlikte, nötronun nötr bir parçacık olduğuna giderek ikna olmuştu. Bununla birlikte, varlığını ispatlamak için gerekli delilleri elde edemedi.

James Chadwick Kimdir?1932 yılında Chadwick, Gama ışını kaynağı radyoaktif element polonyum elementi olmuştu ve Chadwick, aradığı parçacıkların protonlara çarptığı sonucunu çıkardı. Ateş yardımıyla, Cavendish laboratuvarında çalışmaya başladı. Polonyumu bir kaynak olarak kullanarak, balmumu oluşturdu. Protonlar mumu bıraktı ve Chadwick, protonların davranışını ölçtü. Protonlar, kütle ile elektriksel olarak nötr parçacıklara çarptığını gözlemlemiş ve Chadwick nötronu bulmuştu.

İki hafta içinde, Nötron’un Olası Varlığını açıklamak için dönemin ünlü bilim dergisi Nature’a makalesini yazmıştı . Nitekim, Chadwick şu an yeni bir temel parçacık keşfettiğine inanmadı. Nötronun bir proton ve bir elektrondan oluşan karmaşık bir parçacık olduğuna inanıyordu. Alman fizikçi Werner Heisenberg, nötronun bir elektron-proton çifti olamayacağını ve aslında yeni bir temel parçacık olduğunu gösterdi. 1935’te James Chadwick, nötron keşfi için Nobel Fizik Ödülünü aldı.

Nötronun keşfi bilimin seyrini değiştirdi.Aynı zamanda bu buluş, atom bombaları veya nükleer enerji santrallerinde kullanılabilecek büyük miktarda enerji üreten, nötronların ağır atomları ayırmak için kullanılabileceği anlamına geliyordu. İkinci Dünya Savaşı’nda Chadwick’e İngiliz Hükümeti tarafından bir atom bombası üretilmesi istendi. Chadwick, 1941 yazında İngiliz üniversitelerinde gerçekleştirilen tüm atom bombalarının özet bir raporunu yazdı. ABD‘de Başkan Roosevelt 1941 sonbaharında bu raporu okudu ve ABD kendi atom bombası araştırmalarına milyonlarca dolar harcadı. Chadwick, Amerikan temsilcilerine bombanın işe yarayacağından yüzde 90 emin olduğunu söyledi.

James Chadwick Kimdir?1943 yılının sonlarında Chadwick, Manhattan Projesi’nin tesislerini görmek için ABD’ye gitti. Amerika’daki tüm araştırma, veri ve bombalar için üretim tesislerine erişebilen dünyadaki üç adamdan biriydi. 1944 yılında Chadwick, eşi ve çocukları, Manhattan Projesi’nin ana araştırma merkezi Los Alamos’a taşındı. Chadwick, ABD ve İngiltere hükümetleri bombanın Japonya‘ya karşı kullanılmasına karar verdiği sırada hazır bulundu. Daha sonra, dünyanın ilk atom bombasının patlatıldığı 16 Temmuz 1945’te Üçlü Nükleer Testine katıldı. 1945 yılında İngiliz Hükümeti savaş zamanı katkısı nedeniyle onu şövalye ilan etti ve Sir James Chadwick oldu. ABD Hükümeti kendisine 1946 yılında Merit Madalyası verdi.

James Chadwick, 24 Temmuz 1974 tarihinde 82 yaşında ölmüştür.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.