Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

İran’a Ulaşım: İran Air

0 381

İran'a Ulaşım: İran AirIran Air ya da resmi adıyla The Airline of the Islamic Rebuplic of Iran, Ortadoğu ülkelerinden İran İslam Cumhuriyeti’nin sivil havacılık siciline kayıtlı havayolu taşımacılığı hizmeti sunan bir havayolu şirketidir. Ülkenin bayrak taşıyıcısı ve aynı zamanda da ulusal havayolu şirketi olan Iran Air, bu anlamda ülkenin dünya ile bağlantısını kuran en önemli ticari markalardan biri konumundadır. İran’ın başkenti Tahran’da merkezi bulunan bu havayolu şirketi, şehirde bulunan iki uluslararası havalimanı filo merkezi olarak kullanır.

Bu havalimanlarını yapılacak tarifeli seferlere göre kategorize etmiş olan Iran Air, kendisine karşı yapılan ambargolar olsa da bunlara karşı ayakta kalmaya gayret göstermektedir. Şirketin havayolu merkezi başkent Tahran’da bulunan Mehrabat Uluslararası Havalimanı’dır. Son olarak rejim değişmese de yine de yeni hükümetin batılı devletlerle daha iyi ilişkiler kurmak istemesi, başta Avrupalı ülkeler olmak üzere birçok kapitalizm devini bölgeye çekmiştir. Yapılan görüşmelerle beraber daha da yumuşayan ortam sonrasında Iran Air’a yeni modern uçaklar sipariş edilmesi de gündemde olan en önemli konular arasında yer alır. Iran Air, sadece ticari maksatlı yolcu taşımacılığında faaliyet göstermez, bunun yanı sıra aynı zamanda da kargo taşımacılığı hizmeti verir. Bu da şirketi ülkenin en büyük havacılık markalarından biri haline getirir.

İran'a Ulaşım: İran Air1976 yılında gerçekleştirilmiş olan İran İslam Devrimi öncesinde dahi var olmuş olan bu şirket birçok İranlı ve de yabancıyı küresel anlamda seyahat etmeye teşvik etmiş en önemli havayolları arasında yer alırdı. Resmi olarak kuruluş tarihi II. Dünya Savaşı sıralarına denk gelen Iran Air, bu anlamda dünyanın en eski havayolu şirketlerinin başında gelir. Bakıldığı vakit, Iran Air’ın kuruluş yılı, 1944’tür. Son derece köklü ve de eski bir havayolu şirketi olan Iran Air, her ne kadar 1944’te resmi kuruluşunu gerçekleştirse de ilk kez 1961 yılında tarifeli sefer düzenleyerek yolcu taşımacılığı sektörüne fiili bir giriş yapmıştır.

Bu dönemde beraber bölgenin en büyük havayolu şirketlerinden biri haline gelen Iran Air, Avrupa başta olmak üzere Asya ve de Kuzey Amerika kıtası gibi önemli lokasyonlara da tarifeli seferler düzenlerdi. Ancak bu şöhretli yükseliş 1976 yılında yaşanan İslam devrimi sonrasında sona ermiş ve de birçok ülke İran’a karşı ambargolar uygulamıştır.

İran'a Ulaşım: İran AirBunun yanı sıra, birçok ülke aynı zamanda hava sahasını da İran uçaklarına kapatmıştır. Devrim sonucunda dünya ile bağlantısı adeta kopan bir ülkeye dönen Iran, ciddi anlamda ekonomik sıkıntılar yaşamıştır. Aynı zamanda ulaşım sıkıntısına da düşen Iran Air, lokal seferler ve de bazı uluslararası seferlerle ayakta kalmaya çalışmıştır.

O dönem her ne kadar bu şekilde çok çetrefilli geçse de Iran Air günümüz dünyasında 61 noktaya tarifeli sefer düzenlemektedir. Bunlar arasında Asya ve Avrupa ülkeleri yer alır. Filosunda 34 adet ticari yolcu uçağı bulunduran Iran Air, ”Our mission is your safety” sloganı ile hareket eder. Türkiye de Iran Air’ın tarifeli seferler düzenlediği ülkeler arasında yer alır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku