Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fillerin Kulakları Neden Büyüktür?

0 1.206

Fillerin Kulakları Neden Büyüktür?Filler ekvatoral bölgede havanın çok sıcak olduğu coğrafyalarda yaşarlar. Dünya da en çok Afrika ve Asya kıtasın da fil yaşamaktadır. Karada yaşayan hayvanların en büyüğü ve en ağırıdır. Filler otçul hayvanlardır. Çoğunlukla sürüler halinde, sulak ormanlar da, bataklık kenarlarında yaşarlar. Gündüz vakitlerinde orman içlerinde serinlikler de dinlenmeyi tercih edip gece hava serinlediği vakitlerde yemek arayışına çıkarlar.

Afrika filleri Asya fillerine göre yüzde 5 daha büyüktür. Afrika fillerinin kulakları Asya fillerine göre daha büyüktür. Her canlıda olduğu gibi kulaklar işitmeyi sağlasa da fillerin kulaklarının büyüklüğünün işitme ile alakası yoktur. Sıcak coğrafyalarda yaşayan fillerin kulaklarında fazla sayıda kan taşıyan damarlar bulunur.Bu damarlardan geçen sıcak kan fillerin kulaklarını hareket etmesiyle soğur. Böylelikle fillerin kulakları soğutucu görev yaparlar.

Fil gibi büyük cüsseli canlılar, vücut ısılarını dengede tutmak için terlemeye ihtiyaçları vardır. Örneğin; su aygırları; vücut ısılarını dengelemek için gündüz vakitlerinde göllerin içinde durur ve ancak güneş gözden kaybolmaya başlayıp etkisinin biraz azalttıktan sonra göllerin içinden çıkarlar. Filler ise genellikle karada yaşam sürdürdüklerinden, bu yöntemi uygulayamazlar ve vücut ısılarını kulakları sayesinde dengede tutmaya çalışırlar. Filler kulaklarını oynatarak kendilerini serinlemiş hissetmeye başlarlar.

Fillerin Kulakları Neden Büyüktür?Fillerin deri yapısı oldukça kalın olduğu için terleyerek vücut ısılarını kontrol altına almaları oldukça zordur. Afrika fillerinin Asya fillerine göre kulaklarının daha büyük olmasının nedeni ise Afrika; Asya ya göre daha bozkırdır ve sulak alanlar çok çok azdır. Fillerde bu coğrafik koşullar nedeniyle bölgeye adaptasyon sağlayarak kulaklarının daha büyük olmasına neden olmuştur. Derileri kalın olan fillerin terlemeleri de çok zor olduğu için onları sadece büyük kulakları serinletecek ve vücut denge ısılarını düzene sokmalarına yardımcı olacaktır. Bu nedenle kulaklarının büyüklüğü vücut büyüklüklerinin 6 da 1 i kadardır.

Fillerin Kulakları Neden Büyüktür?Hint orman filleri ise genellikle gölgelik alanlarda dolaştıklarından Afrika fillerine göre daha az terlemeye ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle kulakları daha küçük ve üçgenimsi yapıdadır. Kulaklarını kullanarak terleyenler sadece filler değildir. Tavşanlar da kulaklarını kullanarak terlerler. Fakat tavşanların kulakları kendilerini yelleyemeyecek kadar küçüktür.

Kaynakça:
http://gomanweb.org/
http://yumurtaliekmek.com/fillerin-kulaklari-neden-buyuktur/
http://www.ilgincbilgiler.com/fillerin-kulaklari-neden-buyuktur

Yazar:Hatice Öztürk

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.