Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Jennifer Connelly Kimdir?

0 598

5541_1Jennifer Connelly, 12 Aralık 1970’de New Yorkda doğmuştur. Connelly’nin kökeni İrlanda ve Norveçe dayanmaktadır. Annesi Polonya ve Rusyada yaşamıştır. New Yorkda doğan Connelly çocukluk ve gençlik yıllarını da bu şehirde geçirmiştir.

Jennifer Connelly, henüz on yaşındayken babasının bir arkadaşının tavsiyesi üzerine modelliğe başlamıştır. Connellynin fotoğrafları Ford Modeling Agencye gönderildiğinde şirket onu hemen çekimlere davet etmiştir. Küçük yaşta modellik yapan Connelly güzelliğiyle de reklam yapımcılarını büyülüyordu, birçok yapımcı onu reklam filmlerinde oynatmak uğraşıyordu. Connelly birgün The Guardiana verdiği röportajda artık oyuncu olmak istediğini dile getirmiş ve modellik yapmak istemediğini söylemiştir. Jennifer Connelly, Hollywoodun çocuk model iken, oyuncu olan nadir yıldızlarından biridir. İlk rol aldığı film 1984 yapımı unutulmaz Amerikan filmlerinden biri kabul edilen Sergio Leone imzalı “Once Upon a Time in America”dır. Bu filmde oynadıktan sonra modellik mesleğini hemen bırakmayan Connelly, aynı zaman da Labyrinth ve Career Opportunities gibi önemli filmlerde de rol aldı. 90’lara doğru Japonca bilmemesine rağmen, Japonca iki şarkı okuyarak Japonya müzik piyasasına girdi.

5541_2Başrolde oynadığı ilk film Dario Argento imzalı Phenomena filmidir. Korku sinemasının usta ismi Dario Argentonun güvenini boşa çıkarmayan Connelly, aynı yıl bir başka başrol teklifi daha aldı. 20 yaşına geldiği zaman Gary Marshall onu Vivian Ward rolüyle Pretty Women için düşündü. Ancak yaşından daha da genç duruyor olması, onun bu rolü oynamasına engel oldu. Rol Julia Roberts’a verildi. Connelly sonra ki yıllarda birçok filme rol aldı. Ancak 2000 yılı yapımı olan Requiem for a Dream filminde canlandırdığı karakterle beğeni topladı, bir yıl sonra rol aldığı A Beautiful Mind filmiyle en iyi yardımcı kadın oyuncu ödülüne layık görüldü. Connelly, bu ödülle beraber altın küreli kadın oyuncular kervanına katılmış oldu.

Jennifer Connelly yapımcıların gözdesi konumundaydı bunun nedeni kendisine ödenen ücrete oranla yapımcıya kazandırdığı oran arasında aşırı fark olmasıydı. Connelly, Naomi Wattsdan sonra yapımcılara en çok kazandıran kadın oyuncu olma özelliğini taşımaktadır.

Jennifer Connelly, Pierce Brosnan, Leonardo DiCaprio, Russell Crowe, Jared Leto, Mark Ruffalo, Joaquin Phoenix, Keanu Reeves, Ben Kingsley, Marlon Wayans, Jennifer Aniston, Kate Winslet gibi birçok oyuncuyla beraber oynamıştır. Jennifer Connellyin rol aldığı bazı filmler: One Upon a Time in America, Seven Minutes in Heaven, Requiem for a Dream, A Beaitiful Mind, House of Sand and Fog, Dark Water, Noah, Little Children, Reservation Road, The Earth Stood Still, Blood Diamond.

Yazar:Rahman Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.