Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Volkswagen’in 56 Yıl Boyunca Üretilen Modeli

0 548

4821_stage_paginaOtomobil tarihinin kilometre taşlarından biri daha hayata veda ediyor. Diğer bir deyimle, dünyanın en çok üretimde kalan araçlarından biri, yolun sonunda.. Otomobil denince ilk anda akla; Ford T Model, Wilys Overland (ilk Jeep), Land Rover, Volkswagen Beetle ( VW Type 1), Porsche 911 geliyor…. Bu sınıfa, üretildiği dönemlerde sevilen talep gören; ancak yakıt ve güvenlik normlarının uygulanması masraflı olacağından bantlara veda eden Volkswagen Kombi’yi de ekleyebiliriz.

4821_3-4_traseiraEsas adıyla Volkswagen Type 2; Almanya, Arjantin, Meksika, Avustralya ve en son olarak Brezilyada üretilen , 2013 yılının son günü itibariyle üretimi bitirilen Kombi, son olarak 60 adet özel seri Kombi Last Edition modeli olarak imal edildi. Son versiyonlar 26. 700 Euro fiyatla alıcısına ulaşıyor. Seri, halen Volkswagen Brezilya internet sitesinde yer alıyor. 1.4 litrelik motorla yolları arşınlayan araç, ilk olarak 1949 yılında Almanyada üretiliyor. Brezilyada ise 1957’den 31.12.2013’e kadar Güney Amerikaya hitap ediyor. Type 2 aslında ilk Transporter serisi olurken, Type 1 efsanevi otomobil Beetle, bizdeki adıyla Volkswagen Kaplumbağa. Transporter Serisi zaman içinde yenilenip farklı nesillerle günümüze gelirken Type 2, gelişmekte olan ülkelerde ekonomikliği yanında, basitliği ve iş görürlüğü yüzünden bu yılın başına kadar gelebildi.

4821_estofamentoMinibüs, panelvan, kamyonet olarak hatta günümüzde karavan veya köfteci dükkanı olarak gördüğümüz (son adıyla) Kombi; Bus, Lieferwagen, Camper, Transporter, Microbus model adlarıyla satılırken, Polonya’da Papağan, Kanada’da Hector, Finlandiya‘da Lokomotif, Almanya’da Samba, Buli, Hippimobil takma adlarıyla çok sevildi. 1949’dan bu yana; 1.1, 1.2, 1.5, 1.6, 1.7, 1.8 ve 2.0 litrelik benzinli motorlardan güç alan araç, son olarak 1.4 litrelik güç paketiyle satışa sunuldu. Arkadan motorlu ve arkadan çekişli olan araç, döneminin tasarım unsurlarını barındırırken çizgileriyle, yuvarlak farlarıyla herkese güleryüzlü göründü!

Son 60 minibüs, camlardan tabana kadar açık mavi, camlardan tavana kadar beyaz, iç mekanda ise mavi ve beyaz çizgilerle uğurlanıyor.Aracın içinde, mavi perdeler Kombi yazısıyla bütünlüğü tamamlarken lastikler beyaz jant ve yanaklarla törene çıkacakmış gibi her şeye hazır ve bakımlı olduğunu vurguluyor… 1960’lardaki kültür hareketlerinin sembolü olan Volkswagen Kombi, otomotiv dünyasının da en çok sevilen, talep gören araçlarından biri olarak hafızalarda kalacak.

Yazar:Yılmaz Asan

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.