Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

John Lennon Kimdir?

0 321

5382_john-lennon-photoJohn Lennon, 9 Ekim 1940 tarihinde, İngiltere’nin Liverpool şehrinde doğmuştur. Lennon henüz iki yaşındayken, işçi anne ve babası boşandılar. Lise zamanına kadar annesini tanımayan Lennonı, teyzesi ve amcası yetiştirdi.

1955 yılında, Onu tarih sahnesine çıkartacak enstrüman olan gitara ilk kavuşmasını, teyzesinin hediyesiyle yaşadı. Bu dönemde, yakın gelecekte bir başka müzik efsanesi olacak olan Paul McCartney ile tanıştı. 1958 yılının Şubat ayında, Paul McCartney, tarih sahnesine çıkmaya hazırlanan bir başka efsane olan George Harrison’ı, Lennon’la tanıştırdı. Takip eden zaman diliminde, yakın arkadaşı Stu Sutcliffe, basçı olarak gruba dahil oldu ve grup isminin ‘The Silver Beatles’ olmasını önerdi. 1960 yılının Temmuz ayında, grubun ‘The Silver Beatles’ olan adı, ‘The Beatles’ ismine çevrildi. Aradan geçen bir yılın ardından, Ringo Starr da gruba katıldı. Bazı eleştirmenler, grubu, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi grubu olarak nitelendirmekteydiler.

Dünya çapında çok ünlü ve çok başarılı olan bir grubun, aynı zamanda aykırı ve dik başlı tutumları, beraberinde bazı sıkıntıları da getirmekteydi. Örneğin, 1966 yılında, Filipinlere konser için giden grup, devlet başkanının eşi tarafından kahvaltıya davet edilmiş, ancak grup resmi davetlere katılmadığını söyleyince, ülkeden giderken korumasız ve polissiz bırakılarak saldırıya uğramıştı.

5382_50845119

Benzer bir sıkıntı da, Amerikada yaşandı. John Lennon, tarihe geçen ve olay yaratan meşhur sözünü, bir röpörtajda söyledi: “Beatles şu anda, İsa’dan daha popüler.” Bu söz, her ne kadar şaka yollu söylenmiş mizahi bir yaklaşımı temsil etse de, Amerikan halkında infial yarattı. Meydanlarda The Beatles plakları kırıldı ve yakıldı. Olayların gelişiminden hemen sonra, Lennon Amerika Birleşik Devletleri basınına yaptığı açıklamada: “Eğer televizyon İsa’dan daha popüler deseydim, muhtemelen yakamı kurtaracaktım. Ben “İsa’dan daha iyiyiz, mükemmeliz” demiyorum veya karşılaştırmıyorum. Sadece söylediğim şekilde söyledim; ama yanlış bir ifadeydi ya da yanlış algılandı; hepsi bu. Bunun için üzgünüm; din karşıtı bir söylem değildi. Hala bu kadar yanlış ne yapmış olduğumu tam olarak anlamıyorum. Size ne demek istediğimi anlatmaya çalıştım; ama benden mutlaka bir özür bekliyorsanız ve bu sizi mutlu edecekse, özür dilerim.” şeklinde konuşarak, özür diledi.

1969 yılında, Yoko Ono ile evlenen John Lennon, aynı sene içinde The Beatles’dan ayrıldı. Grubun son dönemlerinde yoğun tartışmalar ve anlaşmazlıklar yaşaması, Ononun stüdyo çalışmalarına Lennon tarafından getirilerek bazı kuralların çiğnenmesi gibi bir takım faktörler, grubu ayrılık aşamasına getirmişti. Lenno’nın hayatı, The Beatlesın dağılmasının ardından inişli çıkışlı bir duruma büründü. 1980 yılında, New Yorkta kaldığı bir otelin önünde, akıl sağlığının yerinde olmadığı iddia edilen Mark David Chapman tarafından silahla öldürüldü. İşin tuhaf tarafı, Chapmanın büyük bir The Beatles hayranı oluşuydu.

5382_2

Lennon vurulduktan hemen sonra yanına yaklaşan polis memuru, Lennonın bilincini kontrol etmek ve bilinci açık tutmak amacıyla, efsane sanatçıya adını sorduğunda, “Ben John Lennon, The Beatles’ın John Lennon’u” cevabını aldı. Bir İngiliz vatandaşı olmasına karşın, New Yorku çok seven ve hayatını orada sürdüren Lennon, Nixon döneminde ulusal tehlike olarak lanse edilmiş ve sınır dışı edilmek istenmişti. Çünkü Lennon, barışçı ve filozof kimliği ile insanları sorgulamaya davet ediyor, yazdığı ve bestelediği parçalarıyla; yaptığı cesur ve özgür açıklamalarıyla; yaratıcı eylemleriyle toplumu her zaman barışa çağırıyor, Vietnam Savaşı’nı sorgulatıyordu.

Lennonın Albümleri;

1968 – Unfinished Music no. 1: Two Virgins
1969 – Unfinished Music no. 2: Life With the Lions
1969 – Wedding Album
1969 – Live Peace in Toronto
1970 – John Lennon / Plastic Ono Band
1971 – Imagine
1972 – Some Time in New York City
1973 – Mind Games
1974 – Walls and Bridges
1975 – Rock ‘n’ Roll
1980 – Double Fantasy

Kaynakça:
http://tr.wikipedia.org/wiki/John_Lennon<br />

Yazar:Baran Akçok

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.