Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Rezene Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

0 661

Rezene, Çin ve Hindistan başta, Ortadoğu ülkelerinde bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Başlıca faydaları, hazımsızlığa iyi gelir, beyne faydalıdır, kolesterol ve tansiyon düşürür. Rezene çay, yağ ve tohumları birçok hastalığın tedavisinde destek amaçlı kullanılmaktadır. A ve C vitaminleri içerir. Sodyum, magnezyum ve kalsiyum içerir.

Genel Faydaları

*Kansızlığa iyi gelir. Bol demir ve histidin içerir. Demir, hemoglobi ana bileşenini meydana getirirken histidin ise hemoglobin üretimini uyarır.
Rezene Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?*Hazımsızlığa iyi gelir. Mide ve bağırsak iltihabı azaltıcıdır. Besin emilimi kolaylaştırıcıdır. Sindirim ve mide suyu salgılamayı uyarır. Kabızlığı iyileştiricidir.
*Mide ve bağırsaklardaki gazları giderir. İçerdiği aspartik asitle gaz giderir, şişkinlik azaltır, gazları atmayı kolaylaştırır.
*Kolesterole iyi gelir. Çok iyi lif kaynağıdır. Kolesterol dengeleyerek kalp hastalıklarından korur.
*Rezene tohum özü kanserden korur. Tümör büyümelerini engeller. Birçok kanser türünden korur.
*Tansiyon düşürücüdür. İçerdiği potasyumla, kan damarları gerginliği azaltır, kan basıncı düşürür. Kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı korur.
*Beyne iyi gelir. Rezene çiçeğinin soğan ve tohum kısımlarında bol potasyum bulunur. Dolayısıyla beyin fonksiyonları güçlenir, beyne yeterince oksijen gider.
*Önemli C vitamini kaynağıdır. Bağışıklık güçlendirir, cilt dokusu onarır. Cilde kolajen yapı sağlar.
*Kadınlara menopoz döneminde faydalıdır. Hormonal aktiviteleri düzenler. Menopoz dönemindeki kadınlara rahatlatıcı ve ağrı kesici etki eder.
*Göğüs büyütücüdür. Rezene tohumundaki flavonoidler, uyarıcı etki ederek vücutta östrojen çoğalması sağlar. Yeni meme hücren ve dokuları oluşumunu arttırır.
*Göz sağlığına iyi gelir. Erken yaşlanmayı azaltır, yaşlanma kaynaklı göz bozukluklarına iyi gelir. C vitamini, arginin gibi maddelerle yaşlanma engeller, göz yorgunluğu giderir.
*Balgam söktürücüdür. Rezene tohumları balgam söktürücü etki eder, boğaz ve burun kanallarını açar. Solunum hastalıklarına iyi gelir. Bronşit ve öksürüğe karşı iyi gelir.

Sağlığa Yararları

*Toksin atmaya yarar.
*Romatizmaya karşı iyi gelir.
*İdrar söktürür.
*Emzikli annelerde süt arttırır.
*Rahatlatıcıdır.
*Ses kısıklığı ve boğaz ağrısı gidermede gargara şeklinde kullanılabilir.
*Saç dökülmesini engeller
*Astım hastalığına karşı iyi gelir.
*Gut hastalığı tedavisine destek olur.
*Depresyon, anksiyete gibi sinir hastalıklarına karşı iyidir.
*Cİnsel istek arttırır.
*Yara iyileşmelerini kolaylaştırır.

Zararları

Rezene yağı ve rezene tohumu çok dikkatli Tüketilmelidir. Kronik hastalıklı ve düzenli ilaç kullananlar doktora danışmadan kullanmamalıdır.

*Aşırı kullanılmamalıdır. Aksi takdirde, çarpıntı, düzensiz kalp atışı, nefes darlığı ve sinir bozukluklarına yol açabilir.
*Aşırı rezene tohumu cilt kızarıklığı, kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarına yol açabilir.
*Kanser tedavisi görenler doktora danışmadan kullanmamalıdır.
*Sara hastaları kullanamazlar.
*Hamile kadınlar kullanamazlar.
*Emzikli anneler doktora danışmadan kullanmamalıdır.

Kaynakça:
sifalibitkitedavisi.com

Yazar:Halil İbrahim Arik

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.