Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

John Logie Baird Kimdir? Yaşam Şekli ve Başarıları

0 2.132

John Logie Baird Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıBaird, 1888 yılında İskoçya’nın Helensburg kentinde dünyaya gelmiştir. Birinci Dünya Savaşı başlamadan önce Glasgow Üniversitesi’nde eğitim görmüştür. 1915 yılında ordu için gönüllü asker olmuş ancak aktif hizmet için uygun olmadığı kendisine bildirilmiştir. Savaş dönemini mühimmat işlerine yardımcı olarak tamamlamıştır. Baird, 18 yaşındayken hareketli nesnelerin televizyonda yayınlanması sorunlarıyla ilgili araştırmalarına başlamıl ve boş zamanlarında deneyler yaparak bunların üzerine çalışmaya devam etmiştir.

1923 yılında İngiltere’de Hastings şehrine taşınmış ve bir atölye kiralayarak burada, Televizyon resimlerinin taşınması için deneysel tasarımlarını geliştirmeye devam etmiştir. İlk televizyonu yapmak için eski bir şapka kutusu, bir çift makas, bisiklet ışıklı mercekler, kullanılmış bir çaydanlık altlığı ve satın aldığı tutkal gibi sıradan ev eşyalarını kullanmıştır. Ayrıca Arthur Korn’un sinyal şartlandırma ve görüntü aktarımı gelişmesinden de yararlanmıştır. Baird’in bu atılımı, daha güçlü bir fotoelektrik hücre geliştirmek ve görüntüler için sinyal koşullarını iyileştirmeyi sağlamıştır.

Kendisine birden fazla elektrik çarpmasına ve ölüm tehlikesi geçirmesine rağmen deneylerinden vazgeçmemiş ve hareketli görüntülerin prototiplerini başarıyla göstermeye başlamıştır. 1926 yılında, bir katot ışın tüpünü taramak için uçan bir ışık spotunu kullanarak, televizyonda bulunan nesneleri ana hatlarıyla gösterebilmeyi başarmıştır. Televizyonunu 26 Ocak 1926 yılında Kraliyet Enstitüsü’nde sergilemiştir. 1928 yılına kadar ilk transatlantik televizyon yayınını gösterebilmiştir. 1929 yılında Almanya postanesi, hareketli nesneleri başarıyla uyguladığı sistemi kullanmaya başlamıştır. Ayrıca 1929 yılında BBC, o yıl Baird’in sistemini kabul etmiş ve Crystal Palace’dan program yayınlamıştır. Teorik olarak, yayınlar on milyon kişiye açık olmuştur.

John Logie Baird Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıBaird, 1941 yılında ilk renkli televizyon resimlerini de üretmeyi başarmıştır. Televizyon icat edildiğinde, az sayıdaki kişi toplum üzerindeki etkisini öngörebiliyordu. Savaş öncesi sadece birkaç seçkin insan için bir yenilik olarak kalmıştır. Ancak, ikinci dünya savaşından sonra, televizyon hemen hemen tüm evlerin önemli bir parçası haline gelmiştir. Müzik, eğlence ve radyo gibi pek çok alternatif eğlence biçiminin çökmesine neden olan en popüler eğlence biçimi haline gelmiştir.

Girişimlerine daha az başarılı olduğu ortaya atılan diğer icatlar üzerinde devam etmiştir. Yirmili yaşlarında, grafitten yapılan elmasları üretmeye çalıştır ancak başarısız olmuştur. Kırılan ve pnömatik ayakkabı patlayan bir cam zımparası yapmıştır. Soğuk ayaklardan çekinen, kendinden ısıtmalı bir çorap icat etmiştir.

John Logie Baird Kimdir? Yaşam Şekli ve BaşarılarıDaha başarılı bir şekilde, dünyanın ilk video kayıt cihazını yapmaya çalışmıştır. Yaptığı video kayıt cihazı 78’lik bir diske 30 satırlık bir video sinyali kaydedebilirdi. 1931 yılında Margaret Albu ile evlenmiş ve iki çocuğu dünyaya gelmiştir.(Diana Baird ve Malcolm Baird)

Baird hayatı boyunca sağlık problemleri ile yaşamıştır. 14 Haziran 1946 yılında solunum yetmezliği sebebiyle ölmüştür.

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku