İsmini Bilmediğimiz 10 Büyük Mucit ve İcatları

İnsanoğlu tarih sayfasına girdiğinden beri farklı ihtiyaçlarını karşılamak için sürekli yeni yollar ve malzemeler aramıştır. Bu arayış insanların günden güne gelişmesine sebep olmuştur. Her yeni icadın bir sonrakine kapı olması dolayısıyla icatların sayısı arttıkça yenisinin eklenme hızı da artmıştır. Bundan 100 yıl önce hayal dahi edilemeyecek şeylerin içinde yaşıyoruz ve büyük ihtimalle şuan bizim için hayal olanlar 100 yıl sonra gerçek olacak.

Mucit denilince aklımıza kim geliyor? Newton, Einstein, Edison, Benjamin Franklin, Steve Jobs, Bill Gates ve hatta Facebook’un kurucusu Max Zuckerberg? Evet hepsi çok önemli açıkları kapadılar. Kimi mucit tamamıyla bilim aşkıyla bir uğraş içerisindeyken yeni icatlar ortaya koyarken kimi kendi hayatını kolaylaştırmak için uğraşabilir kimi ise sadece maddi kazanç elde etmek için yeni sistemler, maddeler ve ürünler bulmaya çalışır. İşe başlama nedeni ne olursa olsun sonuçta tüm dünyada kullanılacak çok büyük bir açığı kapatan insanlar çok değerlidir. Kimi zamanında da buluşları sayesinde çok rahat bir hayat yaşasa da kiminin bulduklarının değeri ölümlerinden çok daha sonra anlaşılmıştır. Hele ki modern zamanda çevremizde kullandığımız her ürünün bir mucit ya da mucitler tarafından yapılması dolayısıyla hayatımızdaki çok farklı olan ihtiyaçlarımıza çok farklı çözümler sunan binlerce mucit vardır diyebiliriz. Peki biz her gün milyonlarca defa kullandığımız malzemelerin kimler tarafından bulunduğunu biliyor muyuz? İşte karşınızda ismini bilmememize rağmen her gün icatlarını kullandığımız 10 büyük mucit!

10. James Goodfellow, ATM ve PIN Kodunun Mucidi

Her gün milyonlarca insanın sürekli para çekip yatırdığı ATM cihazlarının nasıl bulunduğunu hiç merak etmiş miydiniz? James Goodfellow adında bir mucit hem ATM hem de PIN kodunu dünyamıza sokan kişidir. Günümüzde bankalar onun sayesinde milyarlarca dolar kazanıyor diyebiliriz. Buna ek olarak şube masraflarının azaltılması ve para transferine çok hızlı bir şekilde ulaşılabilmesi açısından ATM’nin bulunuşu çok etki etmiştir. PIN kodu da hırsızlığı önemli ölçüde engellemesiyle hayatımıza büyük bir yenilik sokmuştur. Para transferi ve kredi kartı kullanımında PIN kodu sayesinde mahremiyete sahip olabiliyoruz. Daha önce belirttiğimiz gibi dünyanın dört bir tarafında milyonlarca insan ATM’den para yatırıp çekerken ve PIN kodu teknolojisiyle parasını korurken zamanında James Goodfellow bu icatlarından tek kuruş bile kazanamıştır. Zamanında icadını anlamamaları nedeniyle yeterinde ilgi görmeyen James Goodfellow bugünlerde bir çok kişi tarafından iyi bir şekilde anlıyor.

9. Sir John Harrington Modern Tuvaletin Mucidi

Ortaçağ Avrupa’sının ortalarında pis su boşaltma sistemleri çok kötü durumdaydı. Uzaklaştırılmaya çalışılan pis sular şehir sularına karışıp insanları zehirleyebildiği gibi hastalıkların hızla yayılmasına sebep olabiliyordu. Bununla birlikte büyük şehirler kötü bir kokunun hakimiyetindeydi. Sir John Harrington ilk olarak Avrupa’da modern banyo tesisatını geliştirdi. Ardından da 1596 yılında ilk tuvalet sistemini icat etti. Ne yazık ki o dönemde bu tuvalet sistemi aşırı pahalıya mal oluyordu. Dolayısıyla Avrupa’da ilk olarak tuvalet sistemi dönemin kraliçesi I. Elizabeth ve birkaç varlıklı aile tarafından kullanılabilmişti. O zamanlarda halkın tümünün kirlilik sorununu çözemese de zamanla ucuzlayan ve günümüzde şehirlerde tüm evlere kadar giren bir gelişimin başlangıcı olması açısından çok önemlidir.

8. Joseph Fry Çikolata Barının Mucidi

Günümüzde çocukların olduğu kadar yetişkinlerin de ilgisini çeken çeşit çeşit çikolatalar her yerdeler. Hatta çikolata üretimi bir sanat haline gelip dünyanın çeşitli yerlerinde çikolata ile yapılan tasarımların ödüllendirildiği yarışmalar düzenlenmektedir. Peki endüstriyel çikolata hayatımıza ne zaman ve nasıl girdi biliyor muyuz? 1800’lerin ortalarında kakao çekirdeklerini bir buharlı motorla nasıl öğütüleceğini farkeden ve daha sonra da ilk çikolata barını ortaya koyan Joseph Fry bu aşamaları ticari bir ürüne dönüştürmek için katetti. Bu konuda çalışmalarına devam ederken ilk defa kakao yağını katı çikolataya dönüştürebilecek bir macun tasarladı. Bu icatlardan önce çikolata sadece pahalı bir içecek olarak tüketilebilen lüks bir üründü. Joseph Fry sayesinde günümüzde herkesin severek yediği farklı tatlılara kullandığı çikolata barları hayatımıza girmiş oldu.

7. Dennis Ritchie, Modern Bilgisayar Programlamasının Babası

Programla ile hem ün hem de para elde etmiş kişiler denilince akla ilk Bill Gates, Steve Jobs ve Max Zuckerberg geliyor. Evet, doğru bilgisayar yazılımı üzerinden en çok para kazanan insanlar bu kişilerdir. Fakat günümüzde yazılımcıların kullandığı olmazsa olmaz programların mucidi Dennis Ritchie’tir. İlk ortaya koyduğu andan beri yazılım sektöründe devrim yaşatan C programlama ve Unix’i hayata geçiren Dennis Ritchie ne yazık ki başka yazılımcılar kadar ünlü olamamıştır. Bilgisayara katkıda bulunan insanların başında gelen mucit Dennis Ritchie sayesinde oluşturulan C programlama dili günümüzde önlenemez bir şekilde hızlı büyümekte ve bir çok farklı insanın ihtiyaçlarına karşılık vermektedir. Bu açıdan yaptığı atılımla sürekli olarak büyüyecek bir yazılım dili ortaya koyan bir mucit olan Dennis Ritchie’e bilgisayar programlarının babası ünvanını vermek pek de yanlış olmaz.

6. Hunter Shelden Emniyet Kemerinin Mucidi

Hayatımızı hızlandıran arabalar 1900’lerde hayatımıza girmeye başladı. Fakat arabaların bu kadar hayatımıza girmesiyle ne yazık ki kazalar da yaşanmaya başlandı. 1959 yılında emniyet kemerini bularak otomobil sektöründe bir devrim yaşatan kişi mucit Hunter Shelden’di. Aslında beyin cerrahı olan Hunter Shelden çalıştığı hastaneye getirilen korkunç araba kazası yaralanmalarını gördü ve çoğu zaman şiddetli kafa ve beyin travması geçirilen bu kazaların sayasını azaltmak istedi. Bu amaçlarda çalışmalar yapmaya başlayan Hunter Shelden modern emniyet kemerini ortaya koydu. Otomobil kullanırken kişilerin güvenliğini ön plana çıkartan bu kemer hızla tüm araba şirketleri tarafından kullanılmaya başlandı. Günümüzde emniyet kemersiz bir araç yokken kimse bu her gün kullandığımız kemerin ortaya nasıl çıktığını merak etmiyor. Tamamıyla toplumsal fayda için düşünülen emniyet kemerleri için Hunter Shelden’a ne kadar teşekkür etsek az kalır.

5. Pellegrino Turri Daktilonun Mucidi

Piyasaya çıkmasıyla beraber çok daha hızlı yazmayı sağlayan bu klavyenin atası olarak değerlendirebileceğimiz daktilolar Pellegrino Turri tarafından bulundu. Belki de günümüzdeki modern bilgisayarlara geçişteki ilk adımlardan olan daktilonun bulunması tarihteki en önemli yeniliklerden biridir. İlk daktilolar çok ağır işleyen ve sürekli arızalanan cihazlar olmasına karşın çok büyük bir yenilik getirdiklerinden çok büyük öneme sahiptirler. Daha sonra çok daha hızlı hale gelen bu daktilolar günümüzde yerini bilgisayar klavyelerine bıraksalar dahi antika olarak evlerimizi hala süslemektedirler. Sanılanın aksine daktilo daha hızlı ve düzgün yazma gayesiyle ortaya konan bir cihaz değildir. İlk daktiloyu bulan mucit Pellegrino Turri görme engelli arkadaşının yazı yazabileceği bir cihaz tasarlamak amacıyla bulmuştur. Ardından yararları fark edilen daktilo bilgiye ulaşma ve yazı dünyasında getirdiği yenilikler ile devrim niteliği kazanmıştır.

4. Scott Falham, Online İfadelerin Mucidi

Sosyal yaşamın hayatımızın her anına girmesiyle beraber ”smiley” dediğimiz online ifadeler hayatımızda çok fazla yer kaplamaya başladı. İlk başta sadece resmi yazışmalar yapılan daktilo ve e-mail gibi sistemlerde daha sonra daha samimi yazışmalar da yapılmaya başlandı. Bu daha samimi yazışma dilinde bir gün mail atarken gülme ihtiyacı duyan Scott Falham ”:-)” ifadesi ile yüz ifadesinin nasıl olduğunu karşı tarafa iletmek istedi. Carnegie Mellon Üniversitesi’nden profesör olan Scott Falham bu ifadesinin çok ünleneceğini fark etmiyordu. Başlangıçta çok bir başarı elde etmemesine karşın bir anda değeri fark edilmiş ve hala hayatımızda kullandığımız ”smiley” diye ifade ettiğimiz ifadelerin temelini oluşturmuştu. Günümüzdeki sarı kafa şeklindeki ifadeleri sevip sevmediğini bilmediğimiz Scott Falham o ifadeyi yazarken işlerin bu kadar büyüyeceğini tahmin ediyor muydu acaba ?

3. Adolph Rickenbacher Elektro Gitarın Mucidi

Müzik sektöründe binlerce hatta belki yüz binlerce farklı enstrüman bulunmaktadır. Pek çoğu yerli enstrümandan oluşan müzik sektöründe bazıları çok daha öne çıkmaktadır. Günümüzde elektro gitarla ilgilenen insanlara elektro gitarın mucidi kim diye soracak olursanız cevap olarak Les Paul’u duyabilirsiniz. Aslında Les Paul elektro gitarı yenileyip bugünkü formuna sokan kişidir. Orijinal elektro gitar ilk zamanlarda ”kızartma tavası” olarak adlandırılan (banjo-esque bir tavaya benzemesinden ötürü) ve Alman göçmeni bir Amerikan olan Adolph Rickenbacher tarafından Amerika’da icat edildi. İcadını hayata geçirirken uzun süre ellerden düşmeyecek bir enstrüman olacağına inanıyordu. Fakat şirketini satmadan önce birkaç yıl üretimini gerçekleştirebildiği bu yeni enstrüman beklediği kadar yoğun ilgi toplamamıştı. Şirketini sattıktan kısa bir süre sonra 1976 yılında 90 yaşında vefat eden Adolph Rickenbacher icadının şeklinin değiştirildiğine şahitlik edemedi. Ardından Les Paul bu müzik enstrümanının şeklini değiştirerek bugünkü görüntüsünü almasını sağladı ve günümüzde en çok çalınan enstrümanlardan biri haline gelmesini sağladı.

2. Willis Haviland Carrier Klimanın Mucidi

Sıcak bir yaz gününde ofiste terlemenin ne demek olduğunu bilenler klimanın ne kadar güzel bir icat olduğunu düşünür. Fakat neredeyse her gün nimetinden yararlandığımız bu klimanın nereden geldiğini çoğumuz bilmiyoruzdur. 1901 yılında Willis H. Carrier ilk klima makinesini patentledi. Buluşundan önce, iklimlendirme yöntemlerinin sadece soğuk hava vermek değil sıcak ve soğuk havayı kontrol etmek üzerine ürettiği sistemler üzerinde çalışmalar yapıyordu. Hava basıncından yararlandığı ilk kliması havayı içeri üflemeden önce güzel bir soğutma işleminden geçiriyor ve içeriye cidden çok serin bir hava veriyordu. Bu buluşunun patentini aldıktan sonra kurduğu şirket Carrier Engineering Corporation, uzun zamandan beri hayatta kalmıştır ve halen dünyadaki en büyük iklim kontrol teknolojisi üreticisidir. Listedeki diğer mucitlerinin çoğunun aksine hem icadı zamanında gereken önemi görmüş hem de kendisine hatırı sayılır bir para kazandırmıştır.

1. William Upjohn, Çözülebilir İlaçların Mucidi

Yirminci yüzyılın başından önce, ilaca ihtiyaç duyan hastalar ya sıvı ya da sert bir hap olarak kullanırlardı. Bununla birlikte, sıvılar genellikle tatları itibariyle kullanılması çok zordu ve haplar da genellikle hastaların midelerinde çözülmeme gibi problemlerle karşılaşıyorlardı. 1875’te Michigan Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci olan William Upjohn, daha etkili bir tedavi seçeneği yaratacak yeni hap formülleri üretmek için çalışmalara başladı. Başarılı oldu ve çözülebilir ilaç teknolojisinin başlamasına neden oldu. Yaptığı buluş sayesinde günümüzde bir çok hasta kolaylıkla ilaç kullanabilmektedir. Buna ek olarak başlattığı bu akım bir çok büyük ilaç şirketleri tarafından geliştirilmiş ve bir çok farklı ilaca uygulanabilir hale gelmiştir. İlaç endüstrisinde yaptığı bu devrim niteliğinde çalışma kendi adını ilaç sektöründe çalışanlara duyurmaya yetmiş olsa dahi günümüzde adını bilen pek insan bulunmamaktadır. Her gün kullandığımız ilaçların teknolojisini daha tıp fakültesinde bir öğrenci iken üretmesi de ayrıca taktir edilmesi gereken bir davranış olan William Upjohn’a hepimiz çok şey borçluyuz.

Kaynakça:
www.toptenz.net

Yazar: Efe Cuma Yavuzsoy

1 Yorumlar

  1. Tarihi değiştiren icatlar olmasa da bu güne gelmemizde faydası olan icatlar.
    güzel emek vermişsiniz. Teşekkürler

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar