Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Pedallı Bisikletin Mucidi: Kirkpatrick Macmillan

0 2.382

Pedallı Bisikletin Mucidi: Kirkpatrick MacmillanKirkpatrick Macmillan, modern pedal bisikletini icat etmekle tanınan İskoç kökenli demirci ustasıdır. Basit bir adam olan Macmillan, bir hobbyhorse ile uğraşan babasına destek verdi. Alete hayran kalmıştı. Kendisi için bir tane inşa etmeye karar verdi. Hobbyhorse, ayağını yere doğru iterek, iki tekerlekli bir bisikletti. Çalışmaya başladı ve 1839’da pedallı bisikletin ilk çalışma modelini buldu. İlginç bir şekilde, Macmillan için bisiklet sadece daha kısa sürede daha fazla mesafeyi korumaya yardımcı olan bir makineydi. Ayrıca, ona ülke rotalarını keşfetme fırsatı verdi. Bisikletin vaat ettiği büyük potansiyeli asla fark etmedi ve bu şekilde asla tasarımını patentlemedi. Ancak, bisiklete bakan insanlar değerini biliyordu ve çok geçmeden kopyalarını yapmaya başladı. Bunlardan biri de, makineyi kopyalayan ve tasarımını bu kadar çok insana geçiren Gavin Dalzell’di. Bir ara bisikletin mucidi bile kabul edilmişti. Macmillan’ın bisikleti Glasglow Ulaştırma Müzesi’nde sergilenmektedir.

Pedallı Bisikletin Mucidi: Kirkpatrick MacmillanKirkpatrick Macmillan, 2 Eylül 1812’de, Keir Mill, Thornhill, İskoçya’da doğdu. Babası Robert Macmillan bir demirci idi. Genç bir çocuk olarak Kirkpatrick Macmillan çeşitli işlerde çalıştı. Babasına yardım ederek metal işçiliği hakkında bilgi sahibi oldu. Macmillan 22 yaşına geldiğinde, Drumlanrig’teki Buccleuth’un 5. Dükü olan Walter Scott’a asistan olarak hizmet etti. Daha sonra, babasına işlerinde yardımcı olmak için o görevini bıraktı.
Hobbyhorse üzerinde çalışırken, Macmillan ilk olarak, yolcunun ayağını yere koymadan, kendinden güç alan bir ve hareket ettirmeden ilerleyeceği bir araç düşüncesiyle yola çıktı. Onun fikri üzerinde çalışmaya başladı.

1839’da Macmillan, modern bisikletin öncüsü haline gelen yeni makinenin çalışmalarını tamamladı. Temel olarak ahşaptan yapılmış pedallı bir bisikletti. Demir kenarlı tahta jantlar, ön tarafta yönlendirilebilir bir tekerlek ve arkada daha büyük bir tekerlek vardı. Bağlantı çubuklarını kullanarak arka tekerleği pedallarla bağladı. Macmillan’ın ilk makineleri, sürücünün aşırı fiziksel çaba sarfetmesini gerektiriyordu. Bisiklet, ayağını pedala bastığında yatay bir piston hareketi ile öne doğru atılıyordu. Bağlantı çubukları, arka tekerleklerin hareketi, arka tekerlek üzerindeki kranklara ileterek ilerlemelerine yardımcı oldu. Tekerlekleri buharlı lokomotif üzerine bağlayan çubuklar gibi çalıştı.

Pedallı Bisikletin Mucidi: Kirkpatrick MacmillanAğır makinelere ve bisiklete binmek için yoğun fiziksel çabalara rağmen, Macmillan kısa bir süre sonra yarattığı makineye binmeyi başardı ve bisikletle Dumfries’e giden on dört millik yolculuğu kapsayan zorlu ülke yollarında seyahat için kullandı. Bisiklet işe yaramıştı. Yolculuk bir saatten az sürdü. Daha sonra keşfe çıkan Macmillan, 1842’de Dumfries’ten bisikletiyle Glasglow’a kadar gitti. İki gün içinde 68 km mesafe gitmeyi planladı. Macmillan’ın, Gorbals’taki küçük bir kızı yanlışlıkla yanına alması, küçük yaralanmalara ve kavgaya neden oldu. Beş şilin cezasına çarptırıldı. Bu, Macmillan’ın bisiklet yolculuğunun ilk kaydedildiği olaydı.

Pedallı Bisikletin Mucidi: Kirkpatrick MacmillanMacmillan, buluşunu patentlemeyi ya da satmayı düşünmemişti. Onun için bisiklet, sürmesini sağlayan bir araçtı. Ancak, Macmillan’ı gören insanlar yakında makinenin potansiyelini fark ettiler. 1846’da, Lesmahagow’un Gavin Dalzell’in Macmillan’ın makinesini kopyaladığı söylenir. 50 yılı aşkın bir süredir çok sayıda kişiye ayrıntılarını aktardığı tasarımdan çok etkilendi. Bundan dolayı, on yıldan fazla bir süredir, Dalzell bisikletin mucidi olarak kabul edildi. Daha sonra insanlar gerçek mucidi fark ettiler.

Pedallı Bisikletin Mucidi: Kirkpatrick MacmillanMacmillan’ın Glasglow’la yoluna devam etmesini izleyen Thomas McCall, bisiklete frenleri ve diğer önemli gelişmeleri ekleyerek geliştirdi. İlginç bir şekilde McCall, tasarlanan bisikletini asla patentlemedi ve her türlü tanıma işlemini reddetti. Macmillan, modern bisikletin mucidi olarak hatırlanır. Binici pedal yardımıyla kendi başına hareket eden bir makine yaratmaya çalıştı. Macmillan, dünyanın ilk pedal çevrimini, demir çerçeveli jantlarla ahşap bir çerçeve üzerinde yaptı.
1854’te Macmillan, Elizabeth Goldie ile birlikte nikel düğümünü bağladı.

Sonunu 26 Ocak 1878’de Courthill’de geçirdi. Ailesinin demirhanesinde bir plak, ‘Bildiğinden daha iyi inşa et’ olarak okundu. Dünyaya bisiklet sürmenin keyfini yaşattıran adamın anısına bir işaret olarak Macmillan’ın ilk bisikleti Glasglow Ulaşım Müzesi’nde görülebilir.

Ünü: Pedallı Bisikletin Mucidi

Uyruğu: İskoç

Doğum Tarihi: 2 Eylül 1812

Burcu: Başak

Doğum Yeri: Keir, Dumfries Galloway

Ölüm Tarihi: 23 Ocak 1878

Ölüm Yeri: Keir, Dumfries Galloway

Keşifler / İcatlar: Pedallı Bisiklet

Yazar: Osman Uçar

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku