Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

K Vitamini Nedir, Neye İyi Gelir?

0 343

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan vitamin K vitaminidir. Eksikliğinde ciddi hastalıklar meydana gelebilir. K vitamininin kanser hastalıklarına karşı koruyucu olduğu da bilinmektedir.

K vitamininin en önemli görevi kanın pıhtılaşmasını sağlamak olsa da, aynı zamanda bu vitamin, kemik kırıklarının iyileşmesini de sağlamaktadır.

K vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

8099_33Bu değerli vitamin daha çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunsa da, bazı şifalı bitkilerde de bulunmaktadır. Lahana, maydonoz, marul, domates, kabak, havuç, karnıbahar, pancar yaprağı, ıspanak, fasulye, şalgam, yeşil domates, patates, kuşkonmaz, tahıllar, bezelye, yeşilbiber, kivi, yaban mersini, kuru erik, peynir, yumurta sarısı, tereyağı, buğday kepeği, yeşil çay, yoğurt, karaciğer… Yiyerek K vitamini sağlayabilirsiniz.

K Vitamini Eksikliğinde Vücutta Neler Olur?

Sizlere K vitamini nedir, neye iyi gelir sorusunu cevaplasak da, bu vitaminin eksikliğinde vücutta neler olabileceğine değinmedik. İsterseniz konunun bu boyutuna açıklık getirelim.

K vitamini yeteri kadar alınmazsa, kanın pıhtılaşması zorlaşacaktır. Bunun sonucunda; diş çevresinde, akciğerde, sindirim sisteminde, deri yüzeyinde, idrar yollarında kanamalar oluşacaktır. Bu vitaminin eksik alınması durumunda, kanamaların durmaması, adet döneminde fazla kanama, burun kanaması, idrarda kan fark edilmesi gibi durumlar yaşanabilir.

K Vitamini Eksikliğinin Giderilmesi

8099_34Sadece kanamalı hastalara K vitamini takviyesi yapılır.

Yeni doğmuş bebeklerde göbek kanamasının oluşmasının sebebi K vitamini eksikliğidir. Bu nedenle bebeklere doğumdan hemen sonra K vitamini iğnesi yapılır.

K vitamini eksikliğine sebep olan bir başka durumda, uzun süreli antibiyotik kullanımıdır.

Yetersiz beslenen insanlarda, emilim sorunu olan kişilerde, bazı ameliyatlar sonrasında K vitamini eksikliği görülebilir.

K Vitaminini Fazla Alınması

K vitamininin fazla alınması çok nadir görülmektedir. Eğer bu vitamin fazla alınırsa, kanın pıhtılaşması ve damar tıkanıklığı görülür. Bunun sonucunda da, karaciğer işlevlerinde bozulmalar olabilir.

Eminim ki K vitamini nedir, neye iyi geliri en iyi şekilde öğrendiniz. Bu vitamini içeren yiyecekleri biran önce hayatınıza katmanızı öneririm.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.