Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Prenatal Tanı Nedir?

0 458

Doğum öncesinde gerçekleştirilen test süreçlerinden birisi olan prenatal tanı sayesinde bebeğin gelişim durumu daha yakından incelenebilmektedir. Bu aşamada bebeğin durumuna göre çeşitli tanılar konulabilmektedir.

1- Beyin Gelişimi

En önemli etkenlerden birisi olan beyin gelişimi, kimi bebeklerde yitik durumda olabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak bebeğin doğması ve hayatta kalma ihtimalli neredeyse yoktur. Bu durumun saptanması çok da zor değildir, standart bir doğum kontrol sürecini gerektirir.

2- Özürlülük Durumu

8100_41Bebeğin herhangi bir sebepten dolayı özürlü kalması durumu da yanı bu tanı sürecinde saptanmaktadır. Bu özür durumu özellikle down sendromu gibi hastalıkları teşhis etmede başarılı olurken, aynı zamanda çeşitli fiziksel hastalıkların belirlenmesi aşamasında da etkilidir.

Prenatal Tanı Önemlidir Çünkü;

Prenatal tanı sayesinde henüz doğma aşamasına gelmemiş bebeğin sağlık durumu, fiziksel ve hastalık durumları teşhis edilebilir bu aşamada dilerseniz gebelik durumunun devam edip, etmeyeceğine karar verebilirsiniz. Özellikle gebelik sürecinde çok şüpheciyseniz ve emin olmak istiyorsanız da doktorunuz size prenatal tanı uygulayabilir.

Bebeğin saptanan hastalık durumlarının bir kısmı, bebeğin doğumundan sonra tedavi edilebilir türden olabilmektedir. Prenatal tanı sayesinde bu gibi durumlarda daha hazırlıklı olmanız sağlanır.

Kimlere Prenatal Tanı Uygulanır?

Daha çok 35 yaş üstü anneler, daha önce anomalili doğum yapmış anneler ve de kalıtsal hastalık bulunan çiftler için prenatal tanı uygulanır ve uygulama aşamaları gebeliğin durumuna göre değişir.

Prenatal tanı için zaman kaybetmemeniz önerilir ve gebelik sürecinde yaptırmanız gereken önemli bir kontrol testidir. Burada yaş, en önemli faktörlerden birisidir. Anne adayının yaşı 35 ve üzeri ise bu durumda prenatal tanı testine tabi olması hem bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesi hem de annenin sağlıklı bir şekilde doğum gerçekleştirebilmesi için önemlidiri.

Bunun dışında unutulmamalıdır ki prenatal tanı hepsinden önce sizin ve bebeğinizin sağlığı için yapılır ve olası anormal durumlar ne kadar erken teşhis edilirse, bu durumların düzeltilme olasılığı da bir o kadar yüksek olacaktır. Bu nedenle prenatal tanı için aynı zamanda zamanın da önemli bir anahtar kelime olduğunu unutmayalım.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku