Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kiloma Göre Günde Ne Kadar Su İçmeliyim?

0 643

Vücudumuzdaki organların sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi, yeteri kadar su tüketmenize bağlıdır. Kaliteli bir su ile beslenmediğiniz takdirde, vücudunuzdaki organlar ve salgı bezleri görevlerini yapamaz hale gelir.

8098_22Su tüketimi konusunda az çok bir bilgiye sahipsiniz. Bu bilgilerinizin doğru olup olmadığını konunun ilerleyen satırlarında öğreneceksiniz. En çok bilinen bilgi, günde bir buçuk ile iki buçuk litre arasında su tüketilmesi gerektiğidir. Ama bu noktada gözden kaçan bir detay vardır. Su tüketim miktarı kişiden kişiye, iklimden iklime, hatta çalışma şartlarına göre değişebilmektedir. Örneğin, çok sıcak bir havada güneşin altında çalışan bir kişi ile evde oturan birinin tüketeceği su miktarı aynı değildir. Ya da, 50 kiloluk bir insan ile 95 kiloluk bir insanın ihtiyacı olan su miktarının aynı olması beklenemez.

Kiloya Göre Su İhtiyacı Nasıl Olmalıdır?

Kişinin vücut kitlesine göre tüketeceği su miktarı değişmektedir. Bir başka değişle, kilo arttıkça, kişinin içeceği su miktarı da artmaktadır. Bu örneği somutlaştırmak gerekirse, 60 kiloluk biri günde 2 litreye kadar su içebilir.100 kiloluk biri 3-4 litreye kadar su içebilir. Bu oranların üzerinde su içmek, kişiye fayda yerine zarar verir.

Buraya kadar, kiloma göre günde ne kadar su içmeliyim bahsini kavradığınızı düşünüyorum. Belki dikkatinizden kaçmıştır diye bir noktanın altını çizmek istiyorum. İçilen sıvı, meyve suyu, çay vs değil, sadece su olmalıdır. Su yerine çay ya da kahve içtiğinizde, vücudunuzdan fazlaca su kaybetmiş olursunuz. Bu İçecekler vücuttan sıvı atılmasını hızlandırmaktadır.

Günlük Tüketilmesi Gereken Su Miktarı Hesaplama

Vücut ağırlığınızı 0.033 ile çarptığınızda, günlük içeceğiniz su miktarını bulmuş olursunuz.

Şimdi size verdiğim bu formül ile hesaplama yaparsam, kiloma göre günde ne kadar su içmeliyim sorusunun yanıtını almış olurum.

50 kg x 0.033 = 1,6 LT

Örnekleri çoğaltırsak;

60 kg x 0.033 = 2 LT

70 kg x 0.033 = 2,3 LT

80 kg x 0.033 = 2,7 LT

90 kg x 0.033 = 3 LT

100 kg x 0.033 = 3,3 LT

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.