Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kabızlık İçin Akupunktur Noktaları Nelerdir?

0 3.443

4744_deniz_noktaKabızlık çeken kişilere genellikle bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaları tavsiye edilir. Ancak, akupunktur uygulamak da bu üzücü duruma bir rahatlama getirebilir. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Önemli Not: Hamile bayanların kasılmalarını tetikleyebileceği için, kabızlık tedavisi için aşağıdaki akupunktur tekniklerini kullanmamaları gereklidir!

Kabızlık, sindirim sisteminin işleyişini engelleyerek genel bir rahatsızlığa neden olur. Kronik kabızlığı olanlara beslenmelerinde değişiklikler yapmaları ve bunu egzersiz ile bütünleştirerek hayat tarzlarını değiştirmeleri söylenir. Bunların yanında kabızlığı rahatlatabilecek başka yöntemler de vardır. Bir Antik Çin metotu olan akupunktur noktalarını kullanmak da, bu yöntemlerden biridir.

Akupunktur Nasıl Çalışır?

4744_vadi

Akupunktur vücuttaki enerjilerin dengesizliğinin vücudun fonksiyonunu bozması prensibine dayanarak çalışır. Enerjinin vücuttaki meridyenler üzerinden geçtiğine inanılmaktadır. Vücuttaki bu enerji yolları engellendiğinde vücutta hastalık belirtileri ortaya çıkar. Bu nedenle tedavi enerji akışını engelleyen meridyenleri boşaltmaktan geçiyor. Her meridyenin vücudun bazı organları ile bağlantılı olduğuna inanılmaktadır. Biri bu spesifik noktalara basınç uyguladığında enerjinin akışına izin verir ve iyileşmeyi sağlar.

Akupunktur Kabızlığı Tedavi Eder Mi?

Akupunktur uygulayıcıları bu noktalara basınç uygulamanın kabızlık belirtilerini rahatlattığına kesinlikle eminler. Akapunktur özenli bir şekilde uygulandığı takdirde tedavi edici ve kabızlığın bir daha oluşmasını engelleyicidir. Ayrıca akupunktur minimum uzmanlık gerektirir ve basit talimatları uygulayarak evde de yapılabilir.

Kabızlığa İyi Gelen Akupuntur Noktaları

4744_akapunktur

-Vadi Noktası:

Nasıl bulunur? Bu nokta başparmağınızın hemen arkasındadır. Bu noktayı bulmanın en kolay yolu avucunuzu açıp, bütün parmaklarınızı birbirine doğru kapamaktır. Başparmağınızın hemen arka kısmında bir yükselti oluşucak, o nokta vadi noktası olarak adlandırılır. Noktayı bulduktan sonra yavaş yavaş ve oval biçimde hafifçe masaj yapın. Yavaşça uyguladığınız baskıyı arttırın. Çok canınızı yakmadan ideal masajı bulunuz.

Bu masajı günde 3-4 kez, 1 veya 2 dakika kadar yapabilirsiniz.

-Enerji Denizi ve Cennet Pivot Noktaları?

Enerji denizi noktasını bulmak için göbek deliğinizin 3 parmak altına dokunmanız yeterlidir. Bu nokta vücudun merkezi basınç noktası olarak adlandırılır ve aynı zamanda kişisel dengenin merkezidir. Cennet Pivot noktaları ise göbek deliğinin sağ ve sol tarafına doğru 3 parmak gidilmesiyle tespit edilir.

Masaja başlamadan önce rahatlayın. Birkaç derin nefes alın. İşaret, orta ve yüzük parmaklarınızla yavaşça enerji denizi noktasına masaj yapın. Canınızı acıtmayacak hafiflikte devam edin. 30 saniye boyunca hafif baskıdan, daha sert baskıya doğru uygulayın ve bırakın. Oval hareketlerle de yapabilirsiniz. 2 kez daha tekrarlayın. Aynı teknik ve süreleri cennet pivot noktalarına da uygulayın.

Önemli Not : Hamile bayanlar kesinlikle enerji denizi ve cennet pivot noktalarına masaj yapmamalıdırlar. Erken doğum gibi tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

-Çarpık Havuzcuk Noktası

4744_havuzcuk

Bu noktanın yerini belirlemek oldukça basittir. Dirseğinizi içeriye doğru bükün. Dirseğinizin iç tarafında buruşan ve yükselen bir yer görüceksiniz, noktamız işte o yükseltinin dış kısmında bulunmaktadır. İşaret parmağınızı kullanarak çarpık havuzcuk noktasına oval şekillerde yavaş yavaş basınç uygulayarak masaj yapın. Basıncı arttırın. Aynı zamanda orta parmağınızla destekleyebilirsiniz. İki kolunuzdaki çarpık havuzcuk noktalarına aynı masajı uygulayın. Her noktaya 30 – 40 saniye kadar uygulayın. Günde 3 – 4 kez yapabilirsiniz.

Bu makale sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. Konu uzmanlarının önerilerine açıktır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/acupressure-points-for-constipation.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.