Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kabızlık Baş Ağrılarına Neden Olabilir Mi?

0 569

4654_bas_agrisiKabızlık baş ağrılarına neden olabilir mi? Evet, tabii ki! Aslında, kabızlık ve baş ağrısı sıklıkla birliktelik gösterir. Kabızlığın nasıl baş ağrılarına neden olabileceğinden bahsedecek olursak; yavaş bağırsak hareketleri olarak da bilinen kabızlık; dışkının kalın bağırsak içinde çok yavaş hareket ettiği bir durumdur.

Atık madde oldukça sert bir hal alabilir ve bu sert dışkıyı vücuttan dışarı çıkarmak, oldukça ağrılı bir görev haline gelebilir. Bazı durumlarda kabızlık o kadar şiddetlidir ki bağırsak hareketleri yalnızca haftada bir kez gerçekleşir. Bu şekilde kabızlık yaşayan kişiler sık sık baş ağrılarından şikayetçidir. Aslında baş ağrıları kabızlık sürdükçe gelip gider. Yani baş ağrıları kabızlığa mı bağlıdır? Öğrenmek için aşağıdaki kısmı okuyun.

Kabızlık ve Baş Ağrısı:4654_kabizlik (1)

Çok az kişi baş ağrılarının kabızlıkla alakalı olduğunu bilir. Baş ağrısının bir çok nedeni olmasına rağmen, nadiren bu ağrıların kabızlıkla ilgili olduğunu duyarız. Sık görülen baş ağrıları kronik kabızlığı olan kişilerde oldukça yaygındır. Kabızlık hem fiziksel hem de zihinsel olarak oldukça stresli olabilir. Seyrek bağırsak hareketleri nedeniyle oluşan aşırı stres baş ağrısına yol açabilir. Kabızlığın bir başka sonucu ise azalmış iştahtır. Kabızlığa eşlik eden karın ağrısı nedeniyle hastalar bir şey yemek istemez. Kabızlık yaşayan kişiler yemek yememe eğilimindedir ve bu az yeme alışkanlığı baş ağrılarının nedeni olabilir. Az sıvı alımı ve vücudun susuz kalması da kabızlıkla ilişkilidir. Yetersiz su tüketiminden kaynaklanan susuz kalmış vücut da hafif ve orta derecede baş ağrılarına neden olabilir.

Kabızlık ve baş ağrısı yüksek kolesterolü azaltmak için tavsiye edilen statinler denilen ilaçlar ile ilişkili bulunmuştur. Statinler kolesterol seviyelerini kontrol etmek için yardımcı olsa da, kabızlık ve baş ağrısı şeklinde istenmeyen yan etkileri olabilir. Ağrılı bağırsak hareketleri ve baş ağrısı fibromiyalji hastalarında oldukça yaygındır. Ağrı tek bir bölgede sınırlı kalmaz ve bütün vücudu etkiler. Fibromiyaljideki kas ağrıları şiddetli olmasa da, bu sürekli ağrı oldukça rahatsız edici olabilir.

Tedavi:

4654_hemorrhoids-and-constipation1

Baş ağrısından kurtulmanın yolu, sağlıklı bağırsak fonksiyonlarını kazanmaktır. Kabızlık ortadan kalktıktan sonra baş ağrısı da, sorun olmaktan çıkacaktır. Yani kabızlığı tedavi edin ve baş ağrısına veda edin. Kabızlığı rahatlatmak için en iyi yollarından biri de diyet değişikliklerinden geçer. Kabızlık vakalarının çoğu kötü beslenme sonucu ortaya çıkar. Beslenmenizdeki lif eksikliği kabızlığın önde gelen nedenidir. Bu lifler dışkıyı yumuşatır böylece liften zengin bir beslenme ile kabızlıktan kurtulabilirsiniz. Lif ile birlikte, düzgün bağırsak hareketini sağlamak için yeterli miktarda su içtiğinizden emin olun. Kabızlığın giderilmesiyle baş ağrılarınız geçmiyorsa bir doktora danışmak baş önceliğiniz olmalı. Doktorunuz baş ağrılarına neden olan altta yatan başka bir neden olup olmadığına bakacak ve buna göre gerekli tedaviyi verecektir.

Bu durumda baş ağrılarından kurtulmanın anahtarı, kabızlıktan kurtulmaktır. Sağlıklı bir diyet, yeterli su tüketimi ve 30 dakikalık hafif bir egzersiz rutini kişinin yaşam tarzının ayrılmaz bir parçası olmalıdır bu şekilde kabızlığa bağlı baş ağrılarından kurtulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/can-constipation-cause-headaches.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.