Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kablosuz Ağ Nasıl Daha Güvenli Hale Getirilir ?

0 368

7878_59İnternet bağlantısı için kullanılan kablosuz ağların güvenilir olduğuna dikkat etmeniz gerektiğini biliyorsunuz. Bazı ağlara izinsiz giriş yapıldığından bilgisayarınızın zarar görebileceğini düşünerek düşünebilirsiniz. Kendi kullandığınız kablosuz ağınızı güvenli bir hale getirmek için birkaç detaya dikkat etmelisiniz. Başkalarının kablosuz ağınıza girerek internet kullanımını engellemeniz kota aşımlarını ve zararlı paylaşımların yapılmasına engel olur. Kablosuz ağ güvenliği hem internet kullanım miktarınızı hem de cihazlarınızı korumanızı sağlar.

Kablosuz ağ güvenliği nasıl sağlanır diyerek araştırma yapan bir çok internet kullanıcısı karşılaştıkları problemlerden yola çıkarak bu araştırmayı yapmaktadırlar. Öncelikle kablosuz ağınızın mutlaka şifreli olması gerekmektedir. Bazı kullanıcılar bu kablosuz ağlarında şifreleme işlemini yapmayı unutuyor. Sonucunda ise hem kablosuz ağ başka kişiler tarafından kullanılıp dosyalar başkalarının eline geçebiliyor. Kendi hatırlayacağınız ve paylaşmayacağınız güçlü bir şifre ile kablosuz ağınızı şifreleyebilirsiniz. Bu sayede kablosuz ağınız başkaları tarafından şifre kırılması ile karşı karşıya kalmaz. En çok tercih edilen doğum tarihi şifrelemesidir. Bunun yerine büyük ve küçük harfler, rakamlar ya da özel karakterler kullanılması önerilmektedir. Şifreleme işlemi yaparken farklı karakterler seçerek şifreleme yapmak hem şifreyi kırmayı engeller hem de daha güvenilir olur. Şifreleme yaparken WPA2 şifreleme modunun aktif olmasına dikkat etmelisiniz. Şifre kırma işlemlerinde bu mod oldukça güvenlidir. Herkesin kullandığı halka açık kablosuz ağlar yerine kendi internetinizi kullanmanız en doğrusu. Halka açık kablosuz ağlarda hem cihaz için hem de sizin için tehlikeli olabilir. Özellikle kişisel işlemlerinizi kendi kablosuz ağınızdan yapmanız en doğrusu ve güvenlisidir.

Kablosuz ağ güvenliği için belirlenen şifrenizi farklı kişilerin görebileceği şekilde ya da tahmin edebileceği şekilde belirlememelisiniz. Özellikle isim ve doğum tarihi çok sık kullanıldığından hackerlar tarafından bu şifrelerin kırılması daha kolaydır. Belirlediğiniz şifre ile kablosuz ağınıza bağlandığınızda şifre değişmediği sürece bağlantı otomatik olarak sağlanır. Kablosuz ağ kullanıcılarının ağlarını şifreleyerek kullanmaı başkaları tarafından kullanılıp kota aşımını engellemeye yardımcı olacaktır. Kablosuz ağınızı mutlaka şifreleyerek kullanmalısınız. Bu sayede kendi kablosuz ağınızı daha güvenilir bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku