Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Savaşlarda Kullanılan 6 Hayvan

0 344

Tarih boyunca, insanlar savaşlarda birbirlerini öldürmek için yeni ve yaratıcı yollar bulma konusunda mükemmelleşmiştir. Savaşlar aynı zaman da hızlı olmayı da gerektirdiğinden , insanlar cephaneliklerini takviye etmek için hayvanları kullanmaya başlamışlardır. Savaşta hayvan kullanmayı ilk olarak Asurlar ve Babiller köpek kullanarak yaptılar. İran Kralı MÖ 525’te Pelus Savaşı’nda Mısırlılara karşı kedileri kullandılar. Ve atlar 20. Yüzyılın ilk yarısına kadar savaşlarda çok önemli roller oynadılar…Savaşlarda Kullanılan 6 Hayvan
– Filler
Hannibal, Italyan Savaşı’nda İtalya’nın işgali sırasında Fil süvarilerini etkin bir şekilde kullandı ve Alpler’i geçerken onlarca hayvanı da beraberinde götürdü.
– Yunuslar
1960’larda, bu anlayışlı hayvanlar, Soğuk Savaş silahları yarışının bir parçası olarak ABD ve Sovyetler Birliği tarafından kayıt altına alındı. Mayınları ve düşman dalgıçlarını tespit etmek için her iki ülkenin deniz kuvvetleri tarafından eğitilen “savaş yunusları” 21. yüzyılda kullanılmaya devam etti. Rusya, Mart 2014’te Ukrayna‘nın özerk Kırım cumhuriyetini işgal edip ilhak ettiğinde, yağmacıların arasına Ukrayna donanmasının askeri yunus programı dahil oldu.
– Fareler
Tarihsel olarak, farelerin militanlara refakatçi olunması çok hoş karşılanmadı. Donanma gemilerinde yağmaya neden oldular, kamplarda hastalıkları yaydılar ve gömülmemiş ölülerin cesetleriyle beslendiler. Birinci Dünya Savaşı sırasında, komutanların mühimmat stoklarını tüketmeleri korkusu nedeniyle hendek farelerine karşı ateş etme kuralı konmuştur. Ancak, 21. yüzyılda, fareler, kara mayınlarının araştırılmasında eski savaş alanlarını taramak için eğitilmişlerdir. Savaşın bu ölümcül kalıntıları her yıl yüzlerce can almaktaydı ancak farelerin güçlü koku duyusu sayesinde elektronik algılamada farkedilmeyen madenleri bile ortaya çıkarttığı anlaşılmıştır.
– ŞempanzelerSavaşlarda Kullanılan 6 Hayvan
şempanzeler uzay yarışı içinde önemli bir rol oynamıştır. Sovyetler Birliği orbital köpek ötenazi programının ne kadarını gerçekleştirmiş olsa da, Amerika Birleşik Devletleri, Merkür astronotlarının Ham ile geldiğini, bir suborbital uçuş gerçekleştiren ve ABD uzay programı için bir maskot haline gelen bir şempanzenin yolunu açtı. Ham 1983’te, hayatının geri kalanını esaret altında geçirdikten sonra öldü. Kısmi kalıntıları New Mexico Alamogordo’daki New Mexico Uzay Tarihi Müzesi’nde yer aldı. Diğer şempanze astronotlar ise görevlerinden sonra tıbbi araştırma laboratuvarlarına kiralandı.
– GüvercinlerSavaşlarda Kullanılan 6 Hayvan
‘’ kanatlı sıçanlar ‘’ olarakta bilinen bu hayvanlar Caesar’ın M.Ö. birinci yüzyılda Gaul’u ele geçirmesinden bu yana savaş meydanlarında hareket etmektedirler. Batı cephesinde, işlerin çoğu telgraf kablolarının ve insan koşucuların savunmasız olması nedeniyle; sessiz olan güvercinler, savaş hatlarına ve bu hatlardan hayati mesajlar taşımak için kullanıldılar. Ana güvercin Cher Ami, dost askerlere yanlış yönlendirilmiş bir topçu barajının düştüğü mesajını vererek yaklaşık 200 Amerikalı askerin hayatını kurtarmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında Britanya istihbarat servisi MI5, güvercin aracılığıyla yapılan gizli iletişim potansiyelini fark etmiş (Nazi SS şefi Heinrich Himmler, aslında Alman Ulusal Güvercin Topluluğu Başkanıydı) ve bir devriyeler ekibi görevlendirmiştir.
– Yılanlar
Hannibal Roma’da mümkün olan herhangi bir şekilde greve gitmeye kararlıyken, Prusias’a Roma müşterisi Bergama eyaleti lideri Eumenes II ile olan ihtilafında danışmanlık yaptı. Bithynalılar topraklarda zafere ulaşmak için yeterli insan gücüne sahip değildi, bu yüzden Hannibal savaşı denizde devam ettirme kararı aldı. Durum çok daha iyi değildi, ama Hannibal eldeki aletlerle çalışmanın ustasıydı. Ve bu sefer sahip olduğu tek şey elindeki yılanlardı. Çok ve çok sayıda yılan. Adamlarını toplayıp onları toprak kaplara koymalarını emretti. Sonra, Hannibal, yılan dolu kavanozların dev bir yığınıyla sunulduğunda yapabileceği tek mantıklı şeyi yaptı – onları mancınıklarla düşman amiral gemisine yağmurladı. Biyolojik savaş genellikle çıplak gözle görülemeyen organizmalarla yapılır, ama Hannibal küçük hareketlerin bir adamı değildi. Ortaya çıkan “bir geminin üzerindeki yılanlar” senaryosu tahmin edildiği gibi bitti ve Bithynalılar galip geldi.

Kaynakça:
https://www.britannica.com/list/fightin-fauna-6-animals-of-war

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.