Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Bilgisayarınızın Batarya Ömrünü Uzatacak Bazı Tavsiyeler

0 248

7877_54Dizüstü bilgisayarların kullanımdan dolayı zamanla bataryası ilk günkü görevini göremeyebiliyor. Bilgisayarın pil ömrü kullanıma göre değişiklik gösterebiliyor. Sürekli şarj kablosuna bağlı kalması ya da bilgisayar çalışırken pilinin takılı olması pil ömrünü kısaltabildiğinden bilgisayarımın pil ömrünü nasıl uzatabilirim gibi araştırmalara başlayabiliyorsunuz.

Dizüstü bilgisayarlar işletim sistemi tarafından sürekli güncellemeler ile kullanıcılara yenilikler sunmaktadır. Başlangıçta bu güncellemeleri mutlaka bilgisayarınıza yapmanız gerekmektedir. Dizüstü bilgisayarınızı ne kadar güncel olursa o kadar verim sağlanabilmektedir. Yazılım güncellemeleri bilgisayarınızın pil ömrü için oldukça önemli. Bir diğer konu ise bilgisayarınızın pilini uzun ömürlü kullanmak için güç seçeneklerinden ayarları yapmanız gerekmektedir. Ekranın çok parlak olması pilinizin daha çabuk bitmesine sebep olacağından hafif karartarak kullanmak çok sık şarj etmenize gerek duymazsınız. Bu yüzden sürekli kablo takılı olması gerekmez. Şarj kablo sürekli takılı olan bilgisayarlarda pil ömrü çok kısadır. Mutlaka pil dolunca çıkartarak kullanmanız en sağlıklısıdır. Bilgisayarınızın pil ömrünü uzatmak için Bluetooth kapalı olmasına özen göstermelisiniz. Bluetooth fazla pil tüketimi yapmaktadır. Ayrıca oyun, film ya da diğer uygulamalar bilgisayarınızın pilini çabuk bitirir. Bu yüzden dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünü uzatmak için pili çıkartıp sadece şarj kablosu kullanmanız daha doğrudur. Bir dizüstü bilgisayarın pil ömrü ortalama iki yıl gibi bir süredir. Bilgisayarınızın pilini doğru bir şekilde kullandığınızda daha uzun süre kullanma imkanı sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarın pil ömrünü uzatma için yeni bir pil kullanacaksanız mutlaka başlangıçta tam şarj olmasına dikkat etmelisiniz. Bu sayede pilinizi daha verimli kullanmaya başlayabilirsiniz. Bilgisayarınız çok sıcak ya da çok soğuk bir ortamda muhafaza edilmemeli. Bilgisayar ve bilgisayar pilinizin saklama koşulları ve kullanımı hakkında cihazı satın alırken verilen kullanım talimatlarına dikkat etmeniz pili daha uzun süre kullanmanızı sağlayacaktır. Böylelikle bilgisayarınızın pili ile ilgili en az sorunla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarın pilini daha uzun süre kullanmak için cihazı şarj kablosu ile kullanmaya özen gösterin. Dolu pilini kablo takılı iken kullanmamanız bilgisayarın çalışmasını da daha verimli hale getirebilir. Üreticinin kullanım hakkında detaylara dikkat etmeyi unutmamalısınız.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.