Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kadın-Erkek İlişkilerindeki Hatalar

0 395

Kadın erkek ilişkilerinin her biri kendine özgüdür ve karakteristik yapısı vardır. Duygularla alakalı durumlar sürekli değişkenlik gösterdiği için herkeste geçerli bir kural koyak pek sağlıklı olmayacaktır. Fakat yaygın görülen nedenler ve sonuçlardan yola çıkarak birtakım sonuçlara varabilirsiniz. Kadın ve erkeklerin ilişkide ayrılığa neden olan hatalar açısından değerlendirme yapması faydalı olacaktır. Değer verdiğiniz bir ilişki varsa, bunu kurtarmak adına hataların kaynaklarını bulabilir ve düzeltme çabası içerisine girebilirsiniz.

1. Geçmişi Sürekli Hatırlatmak

Kadın-Erkek İlişkilerindeki Hatalarİlişkide karşınızdaki kişiye geçmiş hataları devamlı hatırlatıyorsanız ayrılık sürecini başlatmış olabilirsiniz. Bir hata üzerine konuşulduysa ve konu o zaman kapandıysa bunu tekrar hatırlatmak ve gereksiz yere suçlayıcı tavır takınmak ilişkinizi zedeleyecektir. Aynı hatayı sürdürmediğiniz varsayılırsa, haksız yere durmadan karşınızdakinden suçlama görmek sizi olumsuz etkiler ve ayrılma isteği uyandırabilir. Bu nedenle ilişkide yapılmaması gereken hatalar içerisinde geçmişte yaşamamak en önemli konulardan biridir.

2. Kendinde Hiç Suç Aramamak

Bir tartışma olduğunda kendinizde hiç suç yokmuşçasına sadece karşı tarafın hatalı olduğunu düşünmemelisiniz. İstenmeyen durumlar, genellikle bazı durumların tetikleyicisi olarak meydana gelir ve bunda sizin de etkiniz olabilir. Örneğin bir konuşma esnasında sevgilinize ya da eşinize onu yargılayan bir tavırda davranmış olabilirsiniz ve bunu fark etmemişsinizdir. O da sizden soğumuş olabilir ve kafasını dağıtmak için size bir şey söylemeden bir süre ortadan kaybolmuş olabilir. Bu örnekler çoğaltılabilir, fakat ortak nokta bir sorunu değerlendirirken tek taraflı düşünmenin pek sağlıklı olmadığıdır.

3. Sürekli Karşıdakini Değiştirmeye Çalışma:

Fiziksel ve psikolojik açıdan insanların bulundukları durumlara saygı göstermek zorundayız. Bu kişi evlendiğimiz kişi de olabilir, sevgilimiz, flört ettiğimiz biri de olabilir. Fakat insanların Kadın-Erkek İlişkilerindeki Hatalarbirbirlerine olan güvenlerini kaybetmesi ve sağlıklı ilişkiler kuramamasındaki büyük etken budur. Yani kişinin o anki durumuna saygı gösterememek… Bunu aslında kendimize de saygı gösterilmediği için yaparız. Aslında zincirleme bir etkidir ve çok az sayıda kişi karşıdakini olduğu gibi kabul ederek ilişkisini yaşar. Karşınızdaki kişiyi her özelliği ile olduğu gibi kabul ettiğinizde sağlıklı bir ilişki yaşamak için gereken büyük adımı atmış olursunuz.

4. Cinsellik Odaklı İlişki

İnsanların cinselliğe ihtiyacı vardır, fakat başka hiçbir şey yokmuşçasına cinsellik odaklı bir ilişki yaşamak karşıdakini sizden hızla uzaklaştırabilir. Hem kadın hem de erkeklerde sadece zevk için kullanıldığını düşünmek oldukça yaralayıcı bir his olacaktır. Hayatı paylaşmak, yapılan etkinliklerde keyifli zaman geçirmek, zorluklarda destek olmak, hayatın içinden diğer şeyleri de bilerek ve cinselliği bir tat olarak görerek devam etmek gerekir. Bu durum insan olmanın bir getirisidir ve aslında cinsellik odaklı ilişkisi olanlarda birtakım değer eksiklikleri olduğu fark edilebilir.

5. Sorunları Sürekli Ertelemek

Sorunları ertelemek ve çözümden kaçmak, ilişkide yapılan hatalar arasında üst sıralarda yer alıyor. Güven kaybı, ilişkinin sağlıklı bir şekilde devam etmemesi ertelenemeyecek konular olduğu için sorunu anında konuşarak ve iletişime geçerek çözmelisiniz. Aksi halde ayrılık kaçınılmaz olur, derin güven sorunu ilişkiye yansır. Fakat sorunları çözerken nasıl bir tavır içinde olduğunuz da belirleyici olacaktır. Karşıdakine saldırırsanız asla sorun çözülmez, iletişime geçmeye çalışırsanız düzelme ihtimali yüksektir.

6. Başkalarıyla Kıyaslamalar Yapmak

Kadın-Erkek İlişkilerindeki HatalarKıyaslama yapmak, ilişkiyi bitiren nedenler arasında baskın durumlardan biridir. Çünkü bir kişinin davranışını eleştirmekten ziyade aşağılamak anlamına gelir. Kimse başka biriyle kıyaslanmaktan hoşlanmaz, kaldı ki bu kişi özel muamele görmek istediğiniz, duygusal anlamlar kattığınız biriyse durum daha da hassaslaşacaktır. Karşılaştırma yapmak yerine kendinizin istediği durumu partnerinize doğrudan söyleyebilirsiniz. Yani ondan bir şey istediğinizi başkalarını işin içine katmadan, gururu kırmadan ve hakaret etmeden ifade etmenin yollarını bulabilirsiniz.

Kaynakça:

https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/iliskilerde-en-sik-yapilan-iletisim-hatalari-35117870
https://hthayat.haberturk.com/iliski/iliski-rehberi/haber/1053468-iliskilerde-en-sik-yapilan-9-hata
https://www.milliyet.com.tr/pembenar/uzm-klinik-psikolog-gulcin-keskin/iliskilerde-yapilan-iletisim-hatalari-2596314

Yazar: Melahat Yaprak

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku