Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Türkiye’nin En Çok Turist Çeken 10 Mekânı

0 376

Türkiye’nin üzerinde bulunduğu coğrafya, tarihler boyunca Dünya’yı cezbetmiştir. Birçok imparatorluk ve medeniyetler bu coğrafyada hüküm sürebilmek adına savaşlara girmiştir. Yeraltı zenginliklerin bolluğu kadar, yerüstü zengilikleri de azımsanmayacak kadar çoktur.

Stratejik konum ve toprakların üç tarafının da denizlerle çevrili olması, ülkemizi her daim el üstünde tutmuştur. Türkiye harika bir tatil cennetidir. Türkiye’nin en çok turist çeken bölgeleri Akdeniz, Ege, Marmara ve Karadeniz’dir. Akdeniz ve Ege bölgeleri tarihinin yanı sıra, denizi ve kumsalları ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Birçok turist yaz döneminde Akdeniz ve Ege’yi tercih etmektedir. Ülkemiz turizm açısından hatırı sayılır kitlelere hitap etmektedir. Dünyanın birçok bölgesinden insanlar, tatillerini Türkiye’de geçirmeyi tercih etmektedir. Bu da ülkemizin ne kadar güzel olduğunu göstermektedir.

Türkiye Neden Tercih Ediliyor ?

8006_kazdaglariTopraklarımız, birçok medeniyetten kalma tarihi ve kültürel zenginliğiyle dikkatleri çekmektedir. İstanbul başta olmak üzere, birçok şehrimiz tarihin izlerini günümüzde hala eksiksiz yansıtmaktadır.
İnsanlar tarihin ve doğal güzelliğin bir arada bulunmasından dolayı, Türkiye’yi tercih etmekte tereddüt yaşamazlar. Dünyanın en güzel şehirleri arasında gösterilen İstanbul, Avrupa ve Asya kıtasını birbirine bağlayan tek şehir olma özelliğini taşımaktadır. Tarihin izlerini derin yaşamak isteyen turistler, İstanbul’a adeta akın etmektedir. Ülkemiz geçmişten bugüne kadar birçok medeniyetin cazibesini çekmiş ve hayallerini süslemiştir. Türkiye topraklarında geçmişte hüküm süren imparatorluklar, toprakları vermemek için yok olma pahasına savaşmışlardır. Türkiye, ucuzluğu ve sunmuş olduğu hizmetler ile gerçek anlamda tatil cenneti olmuştur. Yaz aylarında deniz, kumsal ve güneşin tadını çıkarmak isteyen turistler, Ege ve Akdeniz’i tercih etmektedirler. Şimdi, Türkiye’nin en çok turist çeken 10 yerini birlikte inceleyelim.

Belek
Belek, son zamanlarda adeta turist akımına uğramaktadır. Ülkemiz adına en çok turist çeken ilk 3 yer arasında Belek’i gösterebiliriz. Dünya standartlarının üstündeki golf tesisleri ile Belek, golf severlerin ilk tercihi olmaktadır. Uzun ve ince kumlarından oluşan plajları ile turistler için paha biçilemez bir güzelliğe sahiptir.

Denizin yanında çam ve fıstık ormanlarının bulunması, görsellik açısından insanlara adeta bir şölen havası sunmaktadır. Belek’in bünyesinde bulundurduğu Aspendos’da, her sene çok farklı aktiviteler düzenlenmesi insanların Belek’e aşık olma nedenlerinden birisi sayılabilir. Belek’te bulunan oteller her şey dahil bir hizmet sunmaktadır. Bu nedenle otellerden memnun kalmamak gibi bir seçeneğiniz neredeyse bulunmamaktadır.

Olympos

Olympos filmlere konu olan güzelliği ve huzuru ile, dünyadaki birçok insanın ilk tercihi arasında bulunmaktadır. Olympos’un kendine özgü pansiyonları bulunmaktadır. Bu nedenle tercih edilebilirlik açısından üst sıralarda Olympos’u saymak mümkündür. ”Geldim, gördüm ve kaldım, kaldım, kaldım” tabelası ile Olympos, güzelliğini tüm Dünya’ya adeta haykırmaktadır. Olympos’a adım attığınız an sizi portakal çiçeği kokuları karşılarken, eşsiz tarihi de sizi geçmişe götürecektir. Olympos sahili, her kesimden insana tat vermektedir.

Çok çeşitli sahilleri olan Olympos, masmavi denizi ile turistlere huzur vermektedir. Pansiyon fiyatlarının çok ucuz olmasının yanısıra fiyatlara sabah ve akşam yemeklerinin de dahil olması, turistleri para külfetinden kurtarmaktadır. Olympos bünyesinde birçok eğlence merkezi bulundurmaktadır. Doğa sporlarını sevenler için bulunmaz bir güzelliğe sahip olan Olympos, denizi ile de dalgıçlara eşsiz bir gezintiye çıkarabilir. Olympos, mutlaka gidilip görülmesi gereken tatil yerlerinden birisidir. Turistlerin en çok tercih ettiği yerlerden birisi, hiç şüphesiz ki Olympos’dur.

Ağva

8006_mardinYeşil doğanın hayranı olan turistlerin akın ettiği bir yer olan Ağva, insana huzur vermektedir. Kaldığınız pansiyonun penceresinden baktığınız zaman sizi yemyeşil bir doğa manzarası karşılamaktadır. Yeşillikler arasında yürüyüş yapabileceğiniz, denizinde ve kumsalında stres atabileceğiniz bir yer olan Ağva, turistlerin ilgisini fazlasıyla çekmiştir. Attığınız her adımda bir turist görmek, Ağva için artık alışılmış bir durum haline gelmiştir.

Ağva’da pansiyon ve otel fiyatları oldukça ucuzdur. Deniz kenarı ile iç içe olan doğa manzaralı bir yerde, tatil yapmayı kim istemez ki? Ağva uygun ve cazip fiyatları ile sizleri yılın her mevsimi beklemektedir.

Mardin

Unesco’nun “Dünya Mirası Kenti Listesi” ne aday olan Mardin, tarihi ve dokusuyla eşsiz bir şehirdir. Birçok dizi ve sinema filmine konu olan Mardin, yerli ve yabancı birçok turisti kendine çekmektedir.
Mardin’in tarihi evlerinde tüm dertlerinizi unutabilirsiniz. Oteller ve pansiyonlar genellikle tarihi evlerden oluşmaktadır. Mardin tarihi ile birçok turistin aklına yer edinmiş ve gidilip görülmesi gereken listelerinin en başında bulunmuştur.

Kapadokya

8006_8Tarih boyunca İpek Yolu’nun önemli merkezlerinden olmuştur. Kurulan koloniler ile geçmiş tarihin ticaretinde büyük katkı sağlamış olan Kapadokya, doğanın güzelliklerini en saf haliyle yansıtan bir cennettir. Peribacaları ile Dünya’ya kendini tanıtan Kapadokya, lüks otelleri ile turistlere hizmet vermektedir. Gelen yabancı turistler otellerde kalmak yerine, ünlü mağaralarda kalmayı tercih etmektedirler.
Peribacaları kışın, karın narin beyazlığı ile yazın ise, güneşin kızıllığı ile güzelliğine güzellik katmaktadır. Doğal oluşmuş Peribacaları, geçmişten günümüze insanların dikkatini üzerine çekmiştir. Hiç şüphesiz ki Kapadokya’yı keşfetmenin en iyi yolu, balon turlarına katılmaktadır. Şehrin tüm doğal güzelliklerini ve gizli sırlarını keşfedebilmek için, balon turu yapılması mutlaka gerekmektedir. Kapadokya yılın her ayında turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşmaktadır.

Ilgaz

200 yıllık çam kokusunun içinde bir tatile ne dersiniz? Ilgaz size cazip otel fiyatları ve pansiyonları ile bu muhteşem fırsatı size sunmaktadır. Kastomonu’nun en güzel tatil yerlerinden biri olan Ilgaz, tarihi ve doğasıyla turistlere hitap etmektedir. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek isteyen turistler, Ilgaz’ı sık sık tercih etmektedir.

Kazdağları

Dört mevsim boyunca gidilebilecek tatil yeri olan Kazdağları, size huzuru sunmak adına eşsiz bir hizmet sunmaktadır. Yöresel yemekleri ve bol oksijeni ile tüm stresinizi atabileceğiniz Kazdağları, dinlenmek isteyenler için ideal bir yerdir. Kafasını dinlemek isteyen turistler, Kazdağları’na adeta akın etmektedir. Doğanın ve yeşilliğin bir arada dans ettiği Kazdağları, son zamanlarda çok daha fazla turist çekmektedir. Bölge bu açıdan daha fazla gelişmekte ve yenilenmektedir.

Antakya

Antakya’da kekik ve portakal kokuları sizi girişte karşılayacaktır. Masmavi bir denizi ile size muhteşem yöresel yemekleri sunan Antakya, gurmelerin uğrak yeri olmuştur. Dar ve ara sokakları ile uzun çarşılarda dolaşmak insana adete huzur aşılamaktadır. Turistlerin uğrak yeri olan Antakya’da kalmak için, oteller ve pansiyonlar size uygun bir fiyatta hizmet vermektedir.
Sabah, akşam yemekleri otel ve pansiyonlara ait olduğundan dolayı, ucuz ve eğlenceli bir tatil geçirmek için Antakya’yı tercih edebilirsiniz.

Şarköy

8006_7Tekirdağ’a 90 km uzaklıkta olan Şarköy’e ulaşmak için otobüsler özel olarak hizmet vermektedir. Denizinin ve plajlarının temizliği ile dikkat çeken Şarköy, 5 mavi bayrağı alarak tüm dünyaya kendini kanıtlamış oldu. Turistlerin son zamanlarda dikkatini Şarköy’e çevirmesiyle birlikte bölgede büyük değişiklikler yaşanmıştır.

Karides, balık ve üzümü ile ünlü olan Şarköy, turistler tarafından büyük rağbet görmektedir. Yamaçlardaki rüzgar ile birlikte turistlere zevkli bir paraşüt keyfi sunarken, deniz sörfü yapmak isteyenler için ideal denizi ile de dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Şarköy turistleri aynı zamanda yöresel yemekleriyle de büyülemektedir.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.