Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kadın Hastalıklarında Bitkisel Tedaviler

0 1.426

Kadın Hastalıklarında Bitkisel TedavilerGeçmişten bu güne kadar hala yeni çıkan bir çok hastalık adı duymaktayız. Kadınlar yaratılış gereği hastalığa daha çabuk sahip olurlar. Bitkisel çözümler aradığımız bitkileri çok dikkatli analiz etmeliyiz. Doğru ve yanlış kullanımında bir çok kapı açan bitkiler hangi hastalıklarda bize deva olurlar onları incelememiz lazım. Duyduğumuz bitkinin bir rahatsızlığınıza iyi geldiğini öğrenmiş olursunuz, arabanızda seyir halindeyken yol kenarında bu bitkiyi hemen kopartmayın. Bitkisel bir çözüm ararken, daha kötü sonuçlara yol açabilirsiniz öncelikle bir bitkiyi kullanacaksanız onun doğada var olduğu yeri bulmanız gerekir. Yol kenarlarında egzoz ve sanayi kalıntılarına maruz kalmış bitkiler, size yarardan çok zarar verir. Çok iyi güvendiğiniz bir aktardan bu bitkilerin nasıl temin edildiğini titizlikle sormalısınız.

Kadınların korkulu rüyası olan menopoz dönemi başta gelir. Kabul edelim ki ergenliğin habercisi olan adet kanamasıyla kendini belli eden ve belirli bir yaştan sonra düzensizliğe giren bu dönemin yaklaşması, menopoz döneminin belirtisidir. Menopoz dönemine geç girmek için bir çok hormonal ilaç takviyesi kullanıldığı takdirde, sağlığı açısından zararlar vardır. Eğer doğada bitkisel çözümleri varsa muhakkak araştırarak bulmalı ve bedenimizi hormonal bozukluklardan korumalıyız. Menopoz döneminde kara yılan otu veya bir başka deyimle kadın otu bitkisi kullanılmalıdır. Bu bitkinin bileşenlerinde kadınların hormonlarını düzenleyen moleküller vardır. Ve menopozla ortaya çıkacak olan anormallikleri ortadan kaldırıyor. Menopoz dönemindeki bazı kadılar aşırı terleme ve hararetten şikayetçidir. Eğer kara yılan otu veya kadın otunu bu süreçte düzenli olarak kullanırsanız olası yan etkileri, bedensel ve ruhsal değişimleri en aza indirmiş olursunuz. Erken menopoz sinyalleri alıyorsanız hemen bu bitkiden temin etmelisiniz. Hormonal düzenleyici etkisi olduğu için menopoz sürecini geciktirirsiniz.

Kadın Hastalıklarında Bitkisel TedavilerÇörek otu menopoz ve düzensiz adetinizi rutine sokabilirsiniz eğer erken yaşta menopoza girdiğinizi düşünüyorsanız kanama görene kadar çörek otu çayı içmelisiniz. Kana gördüğünüz anda çörek otu çayını bırakın. Çünkü çörek otu ödem söktürücü bir özelliği de sahip olduğu için bu süreçte kanamanız normalin üstüne çıkabilir. Hayıt otu denilince aklınıza gelecek bütün kadın hastalıklarına şifa olduğunu anlayabilirsiniz. Bekar veya evli hanımları ayırt etmeksizin hayıt otu kullanımı sağlıklı bir süreç yaşamanızı, menopoz dönemine ise vaktinde girmenizde yardımcı olur. Dipnot düşmekte fayda var. Hayıt otunu asla erkekler kullanmamalıdır. Östrejen ve progesteron hormonlarını doğal olarak bünyesinde barındırdığı için bir erkeğin kullanımda istenmeyen sonuçlara neden olabilir. Hayıt otu adet döneminde çok sancılı geçiren bayanlar için bulunmaz bir nimettir. Çok güçlü bir idrar söktürücü ve ödem atıcıdır. Belirli bir yaşa geldikten sonra Tahmini 35 ve üstü olan bayanlarda hayıt kullanımı hemen bütün hastalıkları önler, uzun ve sancısız bir süreçle en hafif bir şekilde bu süreyi atlatmalarına yardımcı olur. Hamilelik sürecinde nasıl ki ağrı kesici dahil hiç bir ilaç kullanmıyorsak faydalı olsa dahi bitkisel olan bütün şeylerden de uzak durmalıyız. Hamilelik döneminde hayıt kullanımı, düşük yapmanıza neden olabilir. Emziren annelerde günde bir bardak hayıt çayı kullanıldığın da ise sütünü çok fazla arttırmaktadır.

Kadın Hastalıklarında Bitkisel TedavilerKısırlık ve hayıt kullanımı: Eğer gebe kalamıyorsanız ve sorunu tam olarak çözebilmiş değilseniz, 6 ay süre ile sabah, öğle, akşam, bir çay bardağı taze hayıt çayı içmelisiniz. Kadınlarda ki hormonal bozuklukları, içinde bulunan bileşenlerle tedavi ettiği görülmüştür. Yumurtlama döneminde, sağlıklı yumurta oluşturması için kullanılan hayıt otu kısırlık tedavisi için vazgeçilmez bir bitkisel destek ürünüdür.Hayıt çayının hazırlanışı: bir avuç kadar tohum alır ve tahta bir havanla toz haline gelene kadar dövülür kaynayan bir bardak suya atılır, 10 dakika demlenir. Her kullanımda taze yapılması önerilmektedir.

Kaynakça:
http://www.bitkicenter.com/hayit-otunun-faydalari/
http://hthayat.haberturk.com/saglik/kadin-hastaliklari/haber/658592-menopozda-neler-olur

Yazar:Merve Yılmaz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.