Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kadınların Risk Altında Olduğu Nörolojik Hastalıklar

0 276

Ne yazık ki, birçoğu genetik olan bu rahatsızlıkları ortadan kaldırmanın hiçbir yolu yoktur. Ancak bilim insanları bu hastalıkları önlemek için, yeni koruyucu önlemler, tanı araçları ve tedaviler bulmak için yarışıyorlar. Bu hastalıkların öncesinde bazı belirtilerin ortaya çıktığı biliniyor. Kadınlarda bunlara dikkat ettiğinde, hastalıkların erken belirlenmesi sağlanabilir.

Huntington Hastalığı

Kadınların Risk Altında Olduğu Nörolojik HastalıklarHuntington hastalığı, beyin nöronlarını yok eden, konuşma ve denge bozukluğu oluşturan bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip olan kişilerde zihinsel olarak gerilikler görülebilir.

Belirtileri; Kontrolsüz yüz seğirmesi, koordinasyon kaybı, depresyon ve sinirlilik hali en büyük belirtilerindendir. Bir kan testi, bir taşıyıcı olup olmadığınızı teyit edebilir. Bu hastalık sürekli olarak artmaya devam edecektir.

Önlemler; Bilim insanları, mutasyon geçiren hücreleri önlemenin yollarını halen araştırıyorlar. Reçeteyle satılan bazı ilaçlar ruhsal değişimlere ve depresyona karşı savaşabilir. Yapılan düzenli egzersiz, kasları sabit tutabilir. Uzmanlara göre bu hastalığa sahip kişilerin yapacağı düzenli egzersizler hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilmektedir.

Alzheimer

Kadınların Risk Altında Olduğu Nörolojik HastalıklarAlzheimer yaşla birlikte ortaya çıkan ve oldukça sık görülen bir hastalıktır. Bu durum aslında çok büyük bir hafıza kaybını ifade eder. Alzheimer’ın oluşum nedenlerinden sadece %5’i genetiktir. Daha çok beyin hücrelerinin ölmesi nedeniyle oluşmaktadır.

Belirtileri; Belirtileri arasında hafıza kaybı ve kişilik değişiklikleri vardır. Doktorlar bu hastalığın tedavisinde kan testleri, röntgenler gibi tanı araçları kullanmaktadır. Bazı uzmanlara göre ise bu hastalık oluşmasından çok daha öncesine kadar belirtiler gösterebilir.

Önlemler; Sigara, tüm Alzheimer vakalarının %14’ünü oluşturur. Sigarayı ne kadar çok kullanırsanız, Alzheimer olma riskiniz o kadar çok artar. Ayrıca doymuş yağ oranı içermeyecek şekilde beslenmek gerekir. Çünkü doymuş yağlar hem kolestrolü tetiklerken, hem de bu hastalığın riskini arttıracaktır. Doktorlar hastalığın önlenmesi için ayrıca hafıza oyunları gibi, beyni çalıştıracak oyunların oynanmasını tavsiye ediyor.

Parkinson

Parkinson hastalığı sinsi bir biçimde ilerleyen bir hastalık olarak bilinir. Beyin hücrelerinin kaybıyla oluşur. Hastada hareket yavaşlaması, titreme, kasılma ve denge kuramama gibi sorunlara neden olur.

Belirtiler; Belirtileri arasında ağrılar, titremeler, kontrolsüz hareketler vs. gibi şeyler vardır. Kişiden kişiye göre belirtiler farklılık gösterebilir. Bu hastalık nadiren ölümcül olarak bilinir.

Önlemler; Kırmızı ve yeşil sebzelerden ağırlıklı olarak beslenildiğinde Parkinson riski %30 oranında azalmaktadır. Ayrıca flavonoid açısından oldukça zengin olan çilek ve yaban mersini de parkinsonu önleyebilir.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.