Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Evlerinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı Bitkiler

0 441

Bazı bitkiler vardır ki, her derde devadır. Bu bitkilerin herkes tarafından tüketilmesi tüm doktorların ortak fikridir. Hem sağlıklı hem de dinç bir vücut isteyenlere bu bitkilerin düzenli alınması tavsiye edilir.

Evlerinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı BitkilerAlıç: Güney ve Batı Anadolu’da çokça yetişir. Kalp ritim bozukluğu, ağır enfeksiyon sonrası kalp kası zafiyetleri, kalp yetmezliği, Kalp krizi sonrası yüksek kan basıncı gibi faydaları vardır.

Anason: Anason neredeyse hemen hemen her bölgede yetişir. Bağırsak kolitlerini yatıştırır. Karın ağrısına çok iyi gelir. İştahsızlık için çok yararlı olan bu bitki, iştah açıcılığı ile ön plana çıkar. Bronşit gibi ve solunum yolları iltihabına karşı kullanılır. Aynı zamanda regl kanamasını ve anne sütünü arttırır.

Atkuyruğu: Su kıyısında ve nemli toprakta yetişir. Bedende gereksiz sıvıları mineral dengesini bozmadan vücuttan atar. Neredeyse tüm deri hastalıklarında ya da geç iyileşen yaralarda kompres olarak kullanılır. Çocuklarda gece altına kaçırmak gibi sorunlar için çay kürü olarak uygulanır. Prostat ve prostat iltihabına karşı çok güçlü bir etkendir.

Evlerinizden Eksik Etmemeniz Gereken Şifalı BitkilerCivan Perçemi: Doğu ve kuzey doğu Anadolu bölgelerinde bolca yetişir. Yüksek ateşe karşı insan bedenine rahatça dengeleme özelliğine sahip olan civanperçemi, aynı zamanda yüksek kan basıncını düşürür. Regl dönemi ağrılarının giderilmesinde çok yardımcı olur. Mide, safra kesesi ve bağırsak rahatsızlıklarında bolca kullanılır.

Çoban Çantası: Kurak olmayan bölgelerde yani Karadeniz bölgelerinde yetişir. Mide, burun bağırsak ve düzensiz dölyatağı kanamalarına karşı çokça kullanılır. Ayrıca iç organlarda kasların gevşekliğini arttırmak için tedavilerde de kullanılır.

Kantaron: Bol güneşli yerlerde yani Marmara ve Akdeniz bölgelerinde yetişir. Korku, gerginlik, sinirsel rahatsızlıklar, depresyona ve uykusuzluğa karşı kullanılır. Suçiçeği, dudak uçuğu, bel ve sırt ağrılarına karşı bu çay kullanılır.

Ebegümeci: Ebegümeci neredeyse her bölgede yetişir. Kabız hastalığına karşı çok kullanılır. Kırıklardan, damar iltihabından oluşan yaralar, şiş el ve ayakların tedavisinde kullanılır.

Pelinotu: Kuzey ve güney iç Anadolu bölgelerinde yetişir. Safra yollarının esnekliğini arttırır. Mide duvarı tedavilerinde kullanılır. İştahsızlık problemine çözüm bulmak için pelinotu iyi bir çözümdür.

Yazar:Cansu Kutlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku