Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Kahvaltı Alışkanlığı Edinmek

0 292

Kahvaltı Alışkanlığı Edinmekİnsan vücudunun, sabah saatlerinde, güne zinde ve canlı başlamak için yakıta ihtiyacı vardır. Bu nedenledir ki, günün belki de en önemli öğünü kahvaltıdır. Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamak, gün boyu enerjimizi yüksek tutmamızı ve günün ilerleyen saatlerinde yakalanabileceğimiz yorgunluk ve halsizlik hissiyle mücadele etmemizi sağlar.

Kahvaltı etme alışkanlığı olmayan insanların konsantrasyon eksikliği hissettiği, öğle yemeğinde daha fazla yediği ve metabolizmalarının hızını artırmadıkları için gün boyu çok kez abur cubur olarak tabir edeceğimiz sağlıksız gıdalar atıştırdıkları, bilim insanları tarafından yapılan çalışmaların sonuçlarından yalnızca birkaçıdır.

Kahvaltı Alışkanlığı Edinmek

Kahvaltı alışkanlığı edinmek sanılanın aksine oldukça kolaydır. İlk hafta sabah uyandığınızda işe veya okula gitmeden önce bir bardak taze sıkılmış meyve suyu içmek, bu güzel alışkanlığı edinmek için atılacak en iyi adımlardan biridir. Sabahları 1 bardak meyve suyu içerek güne başladığınız ilk haftayı takip eden ikinci haftada ise, sağlıklı içeceğinizin yanına küçük bir paket bisküvi ya da ufak da olsa bir tost eklemeyi deneyin. Ve sonuç: artık sabahları kahvaltı ediyorsunuz!

Bu alışkanlığı edinmek için her sabah çalan saatinizin alarmını yalnızca 15 dakika erkene kurmanız yeterli. Bu küçük adımları izleyerek kahvaltı edinme alışkanlığı edinecek ve güne yüksek bir metabolizma hızı ile sağlıklı ve zinde olarak başlayacaksınız.

Kaynakça:
Tembel Kızın Sağlıklı Yaşam Rehberi , Naik A. , Beyaz Balina Yayınları, 2002

Yazar:Ayşegül Güngör

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.