Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Selanik Nasıl Bir Şehirdir?

0 312

Selanik ya da İngilizlerin de dediği gibi Thessaloniki, Avrupa Birliği üyesi Yunanistan‘ın en önemli yerleşim yerlerinden biridir. Şehir Yunanistan’ın ikinci en büyük şehri olup, Makedonya bölgesinin de başkenti konumundadır. Selanik, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış oldukça önemli bir şehir olarak kabul edilir. Bölgede yaklaşık on bin yıllık bir geçmiş olduğu varsayılırsa, bu görüşün kabul edilmesi oldukça normal olarak görülür. Günümüzde Yunanistan sınırları içinde kalan Selanik, bir dönem de üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin vücut bulduğu Osmanlı İmparatorluğu’nun bir parçasıydı. Beş yüz yılı aşkın bir süre Osmanlı İmparatorluğu himayesinde kalmış olan Selanik, bu dönemde İmparatorluğun en gözde yerleri arasında kabul edilmiştir. Günümüzde şehir tam anlamıyla bir Yunan şehrine dönüşmüşse de yine de az da olsa Osmanlı izleri şehrin birçok noktasında görülebilmektedir. I. Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı’nın elinden çıkarmak zorunda kaldığı şehir, 100 yılı aşkın bir süredir Yunanistan topraklarına bağlıdır. Yunanistan ve Osmanlı dışında hiçbir devlet son 700 yılda bölgede hüküm sürmemiştir.

Selanik Nasıl Bir Şehirdir?Yunanistan’ın en önde gelen şehirlerinden biri olan Selanik, aynı zamanda da Balkanların en önemli yerleşim yerlerinden biri kabul edilir. Bu anlamda şehir ile, havayolu, karayolu ve demir yolu bağlantısı sağlanmıştır. Demir yolu bağlantısı sayesinde Selanik’ten Avrupa ve Asya’ya gidebilmek mümkündür. Ancak Selanik ile Türkiye arasında doğrudan bir demir yolu bağlantısı günümüzde bulunmamaktadır. Türkiye ile demir yolu ulaşımı Bulgaristan üzerinden sağlanmaktadır. Şehir Yunanistan’ın ikinci en büyük şehri olup yaklaşık olarak 1 milyonluk nüfusa sahiptir. Şehir özellikle yaz aylarında Avrupalı turistlerin uğrak yerleri arasında yer alsa da şehrin turist trafiği Yunan adaları karşısında oldukça zayıf durumdadır. Yaz turizminin yanı sıra kültür turizminin de önemli rotaları arasında kabul edilen Selanik’te birçok tarihi yapı ve esere de rastlamak mümkündür. Şehirde Osmanlı ve Roma dönemlerine ait yapılar günümüze kadar ayakta kalmış ve ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de evi müze haline getirilerek ziyaretçilerin beğenisine sunulmuştur.

Şehre ismini veren Makedon savaşçı Büyük İskender’in kız kardeşi olmuştur. Zaten şehir, Yunanistan devleti için Makedonya’nın başkenti olarak kabul edilmektedir. Yunanlara göre günümüzde Makedonya adı altında Balkanlarda bulunan devletin adının değiştirilmesi gerekmektedir. Aksi halde Yunanistan, Makedonya’nın Avrupa Birliği üyeliğine asla onay vermeyecektir. Bu durum Makedonya’nın önünde çok ciddi bir sorun olarak durmakta ve bu da ülkenin Avrupa Birliği’ne tam üyeliğinde en önemli engel olarak kabul edilmektedir.

Kaynakça:
Balkan Cities Thessaloniki

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.