Melatonin, insan beyninde bulunan ve biz uyurken salgılanan bir hormondur. Karanlıkta uyuduğumuzda beynimiz tarafından otomatik olarak harekete geçiririlen bu maddenin faydaları, oldukça fazla olmakla birlikte aynı zamanda şaşırtıcıdır.

Karanlıkta uyurken yoğun olarak salgılanan melatonin hormonu, vücudumuzun doğal korunma ve yaşamsal faaliyetlerini sürdürme mekanizmasını destekleyerek grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı direnç göstermemizi sağlar. Kansere karşı savaşan güçlü bir salgı olduğu klinik ortamlarda kanıtlanan melatoninin, meme tümörlerinin büyümesini yavaşlattığı, kalp ve damar hastalıklarını önlediği ve bağışıklık sistemini koruduğu da ortaya çıkan bulgular arasındadır.

Vücudumuzda bulunan bu eşsiz maddenin nimetlerinden faydalanmak için ise, uyku saatlerimizi düzenlemek ve karanlıkta uyumaya özen göstermek gerekiyor. Televizyon karşısında veya aydınlık ortamda uyuduğumuzda vücutta düşük olarak salgılanan melatonin, kansere, yorgunluğa, çeşitli hastalıklara hatta yaşlılığa karşı savaşarak ömrümüzü sağlıklı bir şekilde uzatıyor.

İlaç firmaları tarafından tamamen bitkisel ve doğal yollarla üretilen melatonin takviyeleri piyasada mevcuttur. Uykusuzluk, halsizlik, kronik yorgunluk ve diğer uyku problemleri ile karşı karşıya kalan kişilerin mutlaka uzman doktora başvurarak fikir almaları ve doktor onayladığı takdirde bu takviyelerden kullanmaları gerekmektedir.

Kaynakça:
http://www.doktorsitesi.com/yazi/melatonin-hormonu/7544
http://www.melatoninturkiye.com/

Yazar:Ayşegül Güngör

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here