Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kan Kusma Nedir, Nedenleri Nelerdir, Tedavisi Nasıl Yapılır?

2 5.296

Günümüzde çok sık olmasa da çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelebilen sağlık sorunlarından biri de kan kusma sorunudur. Özellikle sık tekrar etmesi durumunda ciddi bir durum olarak görülen kan kusma rahatsızlığı hakkında uzmanlar uyarılarda bulunmaktadırlar.

Uzmanlar kan kusma rahatsızlığının en fazla iki defa kendini göstermesi durumunda bireylerin vakit kaybetmeden iç hastalıkları doktoruna başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler. Peki kan kusma nedir nedenleri nelerdir tedavisi nasıl yapılmaktadır dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu konumuz hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler kapsamında bilgiler sunalım.

Kan Kusma Rahatsızlığı Nedir?

Kan kusma rahatsızlığı; Tıp dalında Hemotemez olarak da bilinmektedir. Kan kusma rahatsızlığı üst gastrointestinal yoldan kanın geriye doğru akmasıdır. Mide, ince bağırsağın ilk kısmı, ağız, boğaz ve yemek borusu kısmına gastrointestinal ismi verilmektedir.

Burada meydana gelen kanamalar kan kusma rahatsızlığının ortaya çıkmasıyla sonuçlanmaktadır. Burada çok önemli bir ayrıntı hakkında bilgiler sunmak isteriz. Eğer kusulan kanın rengi kırmızı ise o zaman kanama durumunun henüz yeni olduğunu ve yeni başladığını anlayabilirsiniz.

Kan Kusma Rahatsızlığının Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Kan kusma rahatsızlığının genel tanımlamasını yaptıktan sonra şimdi de kan kusma rahatsızlığının başlıca sebeplerinin hangileri olduğu hakkında bilgiler sunalım. Kan kusma rahatsızlığının birçok nedenleri bulunmaktadır. Kan kusma rahatsızlığının başlıca nedenleri şunlardır.

 • Yemek borusunda veya boğaz bölümünde yer alan küçük kan damarlarının yırtılması
 • İnce bağırsağın ilk kısmında veya yemek borusunda veya da mide kısmında bulunan ülserlerin kanaması
 • Mide varislerinde meydana gelen kanamalar
 • Mide ve bağırsak enfeksiyonları
 • Mide veya yemek zarının zarar görmesi
 • Akut karaciğer yetmezliği
 • Hepatit-B
 • Siroz
 • Gastrit
 • Mallory-Weis yırtığı
 • Pankreas kanseri
 • Mide kanseri
 • Özofagus kanseri
 • Hiper tansiyon

Sık tekrar eden kusma durumları kan kusma rahatsızlığının başlıca nedenleridir. Ayrıca sıkça olmasa da kan kusma rahatsızlığına neden olan etkenlerden biri de aspirin kullanımıdır. Özellikle yüksek dozajda alınması beraberinde kan kusma rahatsızlığının oluşmasına yol açabilmektedir.

Ne Zaman Doktora Başvurulmalıdır?

Kan kusma rahatsızlığı önemli bir sağlık sorunudur. Sıkça tekrar etmesi iç hastalıkların habercisi olabilmektedir. Makalemizin üst kısmında da belirttiğimiz üzere kan kusma rahatsızlığında doktora başvurmak için belirli bir zaman diliminin geçmesini beklememelisiniz.

Kan kusma rahatsızlığının ilk etkilerini gördüğünüz takdirde hemen iç hastalıkları doktoruna başvurmalısınız. Uzmanlar kan kusma rahatsızlığının bir veya en fazla ikinci defa kendini göstermesinin ardından bireylerin vakit kaybetmeden ilgili doktora başvurması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Kan Kusma Rahatsızlığında İlk Müdahale Nasıl Yapılmaktadır?

Kan kusma rahatsızlığının ilk müdahalesi aslında tam olarak bulunmamaktadır. Uzmanlar bu durumun yaşanması halinde yapılabilecek en uygun hareketin hemen bir ilk yardım ekibinin aranmasıdır.

Dolayısıyla kan kusma durumunun meydana gelmesiyle birlikte vakit kaybedilmeden acil yardım ekibinin aranması gerekmektedir. İlk yardım ekibi tarafından yapılan ilk müdahale ile birlikte kan kusma rahatsızlığı etkisini büyük ölçüde kaybedecektir.

Kan Kusma Rahatsızlığının Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?

Kan kusma rahatsızlığının tedavisi ilgili doktorun uygun gördüğü tedavi yöntemi ile yapılabilmektedir. Eğer yapılan testler sonucunda kan kusma rahatsızlığının nedeni ciddi ise ilgili hekim hastanını bir müddet hastanede yatması gerektiğine karar vermekte ve sonrasında uygun gördüğü takdirde cerrahi müdahale veya kortizonlu ilaç müdahalesi yapmaktadır.

Kan kusma rahatsızlığında tedavi sürecini ve yöntemini iç hastalıkları hekimi belirlemektedir. Kan kusma rahatsızlığı önemli bir rahatsızlık olup bazen ciddi iç hastalıkların var olduğunun habercisi olabilmektedir.

Dolaysıyla henüz tedavi sürecinin başarısı açısından henüz ilk etkileri görüldüğü takdirde hemen doktora gidilmelidir. Makalemizde kan kusma nedir nedenleri nelerdir tedavisi nasıl yapılmaktadır konusu hakkında bilgiler sunduk. Yazımızı burada sonlandırmaktayız. Sağlıklı günler dileğiyle.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

Kaynakça:
milliyet.com.tr
kadikoy-endoscopy.com

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
2 Yorumlar
 1. Ahmet polat diyor

  Öksürünce ve kusunca kan geliyor ne yapmam lazim onceden yoktu 2 haftadir görünüyor bilgisi olan varmi ?

  1. ezel diyor

   ALLAH şifa versin güzel kardeşim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku