Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kansas City Nasıl Bir Yerdir?

0 1.076

Kansas City Nasıl Bir Yerdir?Kansas City,Kuzey Amerika ülkelerinden Birleşik Devletler’in Missouri eyaletine bağlı bir yerleşim yeridir. Orta batı Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık 10 şehri arasında yer alan Kansas City, Missouri eyaleti söz konusu olduğu vakit ise son derece önemli bir şehir olarak karşımıza çıkar. Bağlı olduğu eyaletin en büyük ve de en kalabalık dolayısıyla da en popüler şehri olan Kansas City, Missouri’nin de önünde bir şöhrete sahiptir. Bu şöhret ulusal anlamda tanınırlık kıstası nazara alınarak belirlenmiştir. Eyaletin en kalabalık ve de en güzel şehri olarak kabul edilen Kansas City, aynı zamanda en köklü şehirlerden biri olarak da son derece önemli bir yerleşim yeridir. Missouri ile Kansas eyaletlerinin tam sınırında yer alan bu şehir bu anlamda da her iki eyaletle de etkileşim halinde olmasıyla dikkat çeker. Amerika’nın nehir şehirleri arasında yer alan Kansas City, Missouri Nehri’nin yamacına kuruludur. Bu da şehrin topraklarını oldukça verimli kılar. Amerika Birleşik Devletleri kurulduktan sonra bu yerleşim yeri Amerikalı göçmenlerce inşa edilmiş olup, kısa sürede de şehir statüsüne ulaşmış ve bu durum da şehrin Amerikan tarihine en hızlı şehirleşme yaşayan kentlerden biri olmasına sebep olmuştur.

Kansas City Nasıl Bir Yerdir?Amerika Birleşik Devletleri’nin orta hattında yer alan Kansas City, 4 adet ilçeye sahiptir. Bu ilçeler Jackson, Clay Platte ve de Cass’dır. Missouri’nin en büyük şehri olması sebebiyle epey bir yüksek ekonomik gücü de sahip olan Kansas City, her yıl eyalet ekonomisine çok yüksek meblağlarda girdi sağlar. Bu da şehrin bu kadar önemli olarak kabul edilmesinde önemli bir rol oynar. 1 Haziran 1850 tarihinde kurulan ve de kasaba olarak kabul edilen bu şehir, kuruluş sonrasında sadece 3 yıl içersinde adeta bir sıçrama yapmış ve de 28 Mart 1853’te şehir statüsü adı altında kabul edilmeye başlanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin en hızlı büyümeye sahip olan şehirlerinden biri olarak dikkati çeken Kansas City, kısa sürede sahip olduğu nüfus açısından da Amerika Birleşik Devletleri için önemli bir yer haline gelmiştir. Şehir 4 adet ilçe üzerinde kurulu olmuş olup, merkez ilçelerinde yaklaşık olarak 500 bin kişiyi yerleşik olarak ağırlar. Bunun dışında şehrin sınırları dahilinde yasal olarak ikamet eden sakin sayısı ise aşağı yukarı 2,2 milyon seviyelerindedir ki, bu da şehri Amerikan şehirleri arasında en kalabalık 30 kent arasına dahil eder. Son yıllar bağlı olduğu Missouri eyaletinin sunduğu vergi avantajları sebebiyle oldukça ilgi çeken Kansas City, daha da popüler bir yerleşim yeri haline gelmiştir.

Kansas City Nasıl Bir Yerdir?Bölgeye ulaşmak son derece kolay olsa da Türkiye üzerinde aktarmasız olarak tarifeli sefere sahip herhangi bir havayolu şirketi bulunmaz. Bunun için bölgeye ulaşmak isterseniz aktarma yapmanız şarttır. Aktarma sayıları ise tek aktarmadan başlar ve 3 ila 5 aktarmaya kadar gider. Karayolu ile de Kansas City‘ye ulaşmanız mümkündür. Bu durumda 29, 35, 435, 470, 49, 670 ve de 70 numaralı otoyollardan herhangi birini tercih etmeniz sizi Kansas City’ye ulaştıracaktır.

Yazar:Emir Karasu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku