Amerika’daki Kasırga Kategorileri Nasıl Belirleniyor?

Dünya nüfusu hiç olmadığı kadar hızlı bir artış içersinde ve bu da dünya üzerindeki yaşamı ister istemez ciddi anlamda tehdit eder bir duruma gelmektedir. Aslında yapılan istatistiki çalışmalar sonucu dünya nüfusunun 150 milyarı bulması durumunda dahi, kaynakların eşit ve de özenli bir şekilde kullanılması durumunda, bu nüfusun dünyayı etkilemeyeceği ortaya çıkmıştır. Ancak henüz 7 milyarlık bir nüfusa sahip olan yerküre çok ciddi anlamda alarmlar vermeye başlamıştır. Özellikle de hızlı ilerleyen bir sanayileşme akımı dünyanın doğal dengesi üzerinde yıkıma yol açmaktadır. Küresel ısınma bu durumun en önemli sonuçları arasında sayılır. Küresel ısınma ile beraber buzulların erimesi ve de okyanus sularının ısınması beraberinde çok ciddi doğal afetlere de sebep olmaktadır. Özellikle Asya ve de Kuzey Amerika kıtasında yaşanan doğal felaketler her yıl daha da korkunç bir seviyeye ulaşmaktadır. Kuzey Amerika kıtasında yer alan Amerika Birleşik Devletleri bu durumdan en çok etkilenen ülkelerin başında gelir. Öyle ki, bu ülke her yıl en az bir kasırga tarafından tehdit edilir ve de çok ciddi anlamda maddi ve manevi zarara uğrar.

Özellikle ülkenin güney kesimleri kasırgaların olağan hareket güzergahı üzerinde olması sebebiyle son derece tehlikelere açık yerler haline gelmiştir. Bu bölgelerin başını Amerika Birleşik Devletleri’nin Florida, Georgia, North Carolina, Louisiana, Texas ve Arkansas gibi eyaletler çeker. Bu eyaletler ortalama iki ila üç içinde büyük kasırgalarla mutlaka karşılar ve de her yıl kasırga alarmı ile de sakinlerine korkulu anlar yaşatır. Özellikle Florida eyaleti tarih boyunca Amerika Birleşik Devletleri eyaletleri arasında kasırgalara en çok maruz kalmış şehirleri bünyesinde barındırır. Amerika Birleşik Devletleri’nin kasırga tarihi incelendiği vakit, binlerce insanın dramatik bir şekilde kasırga sonucunda yaşamını yitirdiğine şahitlik ederiz. Andrews, Wilma, Irene, Katrina, Ike ve Sandy son yıllarda yaşanmış en büyük kasırgalar arasında yer alır ve bu kasırgalar yüzünden milyar dolarlarca maddi hasar Birleşik Devletler ekonomisini sarsmıştır.

Peki bu kasırgaların hepsi de Amerika Birleşik Devletleri için tehlike arz eder mi? İste bu sorunun cevabı aslında bu kasırgalara verilen kategorilerle doğru orantılıdır. Bu anlamda Amerika Birleşik Devletleri tam olarak bir kasırga merkezi haline geldiğinden kasırgalara isim ve de kategori vererek onları kodlandırmıştır. Bu sayede olası kasırganın şiddeti ve de verebileceği hasar önceden tahmin edilebilmektedir. Birleşik Devletler Saffir – Simpson ölçeğine göre 5 adet kasırga kategorisi bulunur. Bunlar sahip oldukları rüzgar gücüne göre kategorileştirilmiş olmalarıyla bilinir.

Saffir – Simpson ölçeğine göre;

1. Kategori Kasırga Rüzgar Hızı: 119-153km/saat

2. Kategori Kasırga Rüzgar Hızı: 154-177km/saat

3. Kategori Kasırga Rüzgar Hızı: 178-208km/saat

4. Kategori Kasırga Rüzgar Hızı: 209-251km/saat

5. Kategori Kasırga Rüzgar Hızı: >251km/saat

En şiddetli kasırga görüldüğü üzere ”kategori 5” olarak belirlenmiş ve de buna canavar kasırga lakabı da takılmıştır. Bugüne kadar kategori 5 ile Amerika Birleşik Devletleri sahillerine ulaşan bir kasırga daha önce rastlanılmıştır. Bu en ölümcül seviyedir ve de gökdelenler de dahil birçok yapıyı tehdit edebilecek bir seviyedir.

Yazar:Emir Karasu

Editör : Suna Korkmaz

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This div height required for enabling the sticky sidebar