Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

0 408

Anemi, kansızlık emareleri kendini kolaylıkla belli eden bir hastalıktır. Anemi vücuttaki kimyasal bileşenlerin oranlarının bozulması ile ortaya çıkmaktadır. Kansızlık diye tanımlanan bu durumu idrak etmek için ilk olarak kanın yapısını incelemek gerekir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?İnsan vücudunda ki kan alyuvarlar (kırmızı kan hücreleri), akyuvarlar (beyaz kan hücreleri), proteinler ve de trombositler (pıhtı hücreleri) olarak 4 ana unsurdan meydana gelmektedir. Kırmızı kan hücreleri ise kemiklerin içinde bulunan ilikler tarafınca üretimi yapılır. Kanın ana maddeleri burada üretilir ve damarlarda dolaştıktan sonra bu bölgeye yine gelerek, yeni kan hücreleri ile değişmiş olur ve yeniden vücut dolaşımına geçer.

Kırmızı kan hücrelerinin yapısı detaylandırılırsa, kan hücrelerinde oldukça önemli olan hemoglobin bulunur. Solunum organından dokulara oksijen taşıyan, dokulardan ise solunum organına karbondioksit ve proton taşıyan proteinin ismidir. Hemoglobin, bir oligometalopretindir. Yapısında 4 tane demir atomu bulunur. Bulundurduğu demir miktarı yapının %0,33’üne karşılık etmektedir. Yapısında bazik aminoasitler -özellikle histidin- bulunur. Hemoglobin; alfa, beta, gama ve delta olmak üzere birbirine kovalent olmayan bağlarla bir arada tutunmuş 4 polipeptid zinciri ihtiva eder.

Hemoglobinin asıl görevi ise dokular ve akciğerde bulunan oksijen ve karbondioksit taşınımını sağlamaktır. Nefes almış olduğumızda akciğerlere giren hava işlenerek kanda ki bulunan hemoglobine bağlanır. Bu bağlanma vakasına ise oksihemoglobin denir. Hücrelere yaklaştığı durumda hücrelerin işlediği oksijen karbondioksit olarak geri döner.

Fakat demir eksikliğine sebep kansızlık var ve ilerlemiş ise aşırı halsizlik, yorgunluk, iştah azlığı, ara ara kabızlık yada devamlı kabızlık benzer biçimde bulgular gözlenebilir. Fizyolojik olarak yapılan spor ve hareketli işler de nefes alma güçlüğü, çabuk yorulma şeklinde bulgular oluşabilir.

Kansızlık Belirtileri

  • Aşırı Baş dönmesi,
  • Kulaklarda çınlama,
  • Ağız kenarlarında çatlaklar oluşması,
  • Tırnakların biyolojik olarak şekillerinin değişmesi,
  • Yutkunma esnasında zorlanma…

Demir eksikliği yaşayan küçük bireylerde ise yaşıtlarına göre daha zayıf ve çelimsizdir. Çabuk yorulurlar, koşmak istemezler, davranış bozuklukları baş gösterir.

Kaynakça:
medikalakademi.com.tr/anemi-kansizlik-nedir-nedenleri-belirtileri-ve-tedavisi/
belirtilerinelerdir.com/kansizlik-belirtileri-nelerdir/
memorial.com.tr/saglik-rehberleri/demir-eksikligi/

Yazar:Muhammet İkbal Yildiz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku