Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kişisel Gelişimde Ön Yargılar

0 427

Bilmediklerimiz bildiklerimizden fazladır ve bildiklerimiz arasında da, doğru olduğundan emin olduğumuz şeylerin bir kısmının yanlış olma olasılığı vardır. Yanılgılar tökezletir.

Başarıyla, başarmakla ilgili ön yargılı görüşleriniz olmamalı. Dikkatli bir gözlemciyseniz, başarıya ulaşmanın başlangıçta düşünülenden daha kolay olduğunun sayısız örneklerini görürsünüz.

Başarı sizinle başlar. Başarmak için elinizdeki en önemli araç gereç kendinizsiniz. Yanlış yaklaşımlar doğru kararlar vermenizi ve amaçlarınıza ulaşmanızı engeller:

– “HeKişisel Gelişimde Ön Yargılardeflerime ulaşmak için artık çok geç.” Dünyanın en başarılı bireylerinin çoğu başarıyı geç yaşlarında yakaladı.
– “Başarılı insanlar aşırı çalışmak zorunda.” Birçok başarılı kişi çok çalışıyor olsa da, bu öncelikle yaptıklarından aşırı keyif aldıklarından.
– “Başarılı olmak uzun zaman alır.” Ne yaptığınıza bağlı. Eğer doktor olmak istiyorsanız zaman alır. Ancak, başka birçok şeyi iyi bir eylem planıyla hızla başarabilirsiniz.
– “Başarmak için kurallara uymak zorundasın.” “Başarmak için tüm kuralları çiğnemelisin” de yanlış. Her durum benzersizdir, kendine özgüdür. Kimseye zarar vermediğiniz ya da herhangi bir yasayı ihlal etmediğiniz sürece, kendi kurallarınızı oluşturabilirsiniz.
– “Para önemli değil.” Parayı gerektiren şeyler için para önemlidir. Para belki duygusal destek sağlamayabilir, ancak sizin için çok şey gerçekleştirebilir. Faturalarınızı ödeyemiyorsanız paranın önemini biliyorsunuz demektir.
– “Başarmak para kazanmaktır.” Yapmak istediklerinizi gerçekleştirmek için yeterli paraya sahip olmak gereklidir. Ancak para her şey değildir! Başarmak isteği özgür olmak ve hayattan zevk almak ile ilgilidir. İhtiyaç duyduğunuzdan çok daha fazla paraya sahip olmak anlamlı değildir. Başarı, parayı doğru kullanmaktır.
– “En büyük başarı tek başına kazanılır.” Başarı takım oyunu gerektirir.Yol boyunca yardıma ihtiyacınız olacak. Ortaklıklar ve danışmanlar başarının olmazsa olmaz parçaları. Belki bir gün siz de başkalarının başarısına yardım edeceksiniz.
– “Başarı hedeftir.” Başarı, hedefinize ulaşmanın sonuçlarından biridir. Bir amaç değildir.
Bu yanılgılar listesi uzatılabilir. Başarılı olmak için kesinlikle eğitim önkoşuldur diyenlerden, mutlak başarının sırlarını bulduğunu iddia edenlere sürer gider.

Kaynakça:
-Carol S. Dweck, “Mindset:The New Psychology of Success”, Random House,2006.
-Daniel H. Pink, “Drive: The Surprising Truth About What Motivates Us”, Riverhead Books, 2009.

Yazar:Oben Güney Saraçoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku