Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Alıçın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

0 292

Alıç, ormanlık ve çalılık alanlarda yetişir. Küçük bir meyvedir. Küçük ağaçlarda yetişir. Mayıs ayında çiçeklenir. Sonbahar mevsiminin mayhoş tatlı bir meyvesidir. Kırmızı ve sarı renkli alıçlar vardır. Minik minik oluşu ile dikkat çeker. Tarihin eski çağlarından beri şifa kaynağı olarak kullanılmaktadır. Alıçta demir, kalsiyum, potasyum, A ve C vitaminleri, sodyum, potasyum gibi birçok vitamin ve mineraller vardır. Alıç meyve olarak tüketilebildiği gibi çayı da tüketilebilir. Ayrıca çiçekleri de kurutulduktan sonra suda kaynatılarak tüketilebilir. Alıçın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
İlk olarak göğüs ağrılarına olan faydası ile bilinir. Kalp atışlarını düzenlerken kalp kaslarını güçlendirir, nefes darlığı probleminin azalmasını sağlar. Bu anlamda alıç kalp sağlığı içim oldukça faydalıdır. Tansiyon hastaları da alıcın faydalarından yararlanmalıdır. Çünkü hem düşük tansiyonu olanlar hem de yüksek tansiyonu olanlar için önemli bileşenlere sahiptir. Tansiyon değerlerinin dengelenmesine yardımcı olur.
Sağlıklı bir insan olabilmek için bağışıklık sisteminin kuvvetli olması gerekir. Bu meyve bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. Sindirim sistemi hastalıklarına karşı hem önleyici hem de tedavi edicidir. Yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır. Kabızlığa iyi gelir. Ayrıca bağırsak solucanlarına karşı da etkilidir.
Alıç cilt için de oldukça faydalıdır. Ciltteki yanma, yara, sivilce, akne, sedef, egzama, kaşıntı, kabarma gibi birçok cilt rahatsızlığına karşı iyileştirici etkileri vardır.
Menopoz döneminin daha rahat geçmesini sağlarken, kilo vermek isteyenler için de yağ yakıcı özelliği etkili olur. Karaciğer rahatsızlıklarının tedavisine yardımcıdır. Vücuttaki serbest radikallerle mücadele eder. Alıçın Sağlığa Faydaları Nelerdir?
Alıçın bedene sağladığı faydalarının yanında psikolojik olarak da faydaları vardır. Stres, depresyon gibi sağlık problemi olanlar ve kendini mutlu hissetmeyenler de bu meyveden yerler ise ruh halleri düzelir. Kişiler kendini daha iyi hissedebilir. Sinirli kişilerin çarpıntıları olabilir, tansiyonları yükselebilir işte bu anlamda alıç kalp ve tansiyona olan faydası ile sinirli insanlarında daha sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca kendini yorgun hissedenler için de faydalıdır. Çünkü kan akışında etkilidir. Kan dolaşımının düzenlenmesiyle kişi kendini daha dinç hisseder. Alıç çayı içmek sakinleştiricidir. Kaliteli bir uyku olanağı sağlar.
Tüm yiyecek ve içeceklerde olduğu gibi alıçın fazlası da zararlı olabilir. Bunun için fazla miktarda tüketmemek gerekir. Eğer alıç tüketilirken vücut olağan dışı bir tepki verilirse alıç yememek gerekir. Hamileler, emziren anneler dikkatli olmalıdır. Alerjik reaksiyonlarına karşı dikkatli olmak gerekir. Ayrıca bazı kişilerin bünyeleri daha hassastır. Hassas bünyesi olanlar da dikkatli olmalıdır. Alıçı fazla yiyenlerin midesi bulanabilir, kalp çarpıntısı oluşabilir, mideleri ağrıyabilir. Ayrıca kronik rahatsızlıkları olanlar alıç gibi etkili yiyecekleri tüketirken mutlaka doktora danışmaları da önemli bir husustur. Hiçbir yiyecek ya da içecek gibi alıç da tek başına hiçbir hastalığa fayda sağlamaz sadece yardımcı niteliktedir. 3-4 aylık periyodlar şeklinde tüketilmelidir.

Kaynakça:
https://evdesifa.com/alicin-faydalari-nelerdir/

Yazar: Serpil Altunyay

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.