Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karar Verme Ünitesi Nedir ve Nasıl İşler?

0 355

Karar Verme Ünitesi Nedir ve Nasıl İşler?Karar Verme Ünitesi (DMU), alıcı karar sürecine katılan bir takımdır.Genellikle DMU, bir aileden ziyade, işletme veya kuruluşun satın alma kararıyla ilgilidir.Bu süreçte; başlatıcılar, denetleyiciler, alıcılar, kararlayıcılar, kullanıcılar ve etkileyenler olmak üzere bir dizi kilit oyuncu vardır.Bunları, karar verme birimini örgütsel bir satın alma örneğine uygulamadan önce tek tek düşünelim.

Etkileyenler, kararlayıcılarla ilgili ikna edici bir role sahip olanlardır. Deneyime, ürün ve hizmetlere ilişkin bilgilerini temel alan tavsiyelerde uzman olabilirler.
Örneğin; İşletmeler tarafından karara itiraz edenlerin nihai karar vermelerine yardımcı olan danışmanlar, hukuksal tavsiye sunmak için avukatlar, ayrıca aile, arkadaş ya da ticaret birlikleri, toplantılar gibi gayri resmi ortamlarda ki etkilerde bulunmaktadır.
Ana oyuncular arasındaki ilişki, her kuruluş için ve her satın alım durumunda farklı olacaktır.Bireyler de başlatıcıları etkileyebilir.Bu kategoriler arasında kesin çizgiler yoktur çünkü rollerin kenarlarında çok sayıda geçiş ve bulanıklık vardır.Hepsi farklı zamanlarda birbirlerini etkileyen ve farklı aşamada değerlendiren olabilirler.
Karar Verme Ünitesi Nedir ve Nasıl İşler?-Başlatanlar
Başlatıcılar, mutlaka giderilmesi gereken bir ihtiyacın veya çözülmesi gereken bir sorunun farkında olan oyunculardır.
-Denetleyiciler
Denetleyiciler, süreçte dur/ devam et düğmesine basan kişilerdir. Genellikle yöneticiler, bilgi aramak ve bu karar alıcılar için daha ileri seviyede öneriler sunmak için proaktif olacaklardır.
-Alıcılar
Alıcılar, genel olarak satın alma işlemlerinden sorumlu olan bir organizasyon içindeki profesyonel işlevlerdir. Potansiyel ürün veya hizmetleri ve bunların tedarikçilerini yargılayacakları bir dizi kritere sahip bir kısa bilgi verilir. Bunlar kaynak ve pazarlıktan sorumlu olma eğilimindedir.
-Kararlayıcılar
Büyük bir organizasyonda bulunan kararlar kesinlikle nihai anlaşma veya kararın alınmasından sorumludur. Görevleri, nihai düzeni sağlama sorumluluğunu taşır. Piyasadaki bir kuruluş adına hareket eden üst düzey yöneticiler veya ajanlar olabilirler.Karar vericiler, alıcının karar sürecini kısaltarak, alıcılardan, denetleyicilerden, ve başlatıcılardan sağlanan bilgileri inceler.
-Kullanıcılar
Kullanıcılar, sağlanan hizmet veya ürünü kullanan kişilerdir.Onların görüşleri, özellikle üretim ekipmanı ve müşteri memnuniyetini artırma da önem kazanır.Kullanıcılar, alıcı karar sürecinin satın alma sonrası değerlendirme safhasında yoğun şekilde yer alırlar.

Kaynakça:
http://www.marketingteacher.com/decision-making-unit-2/

Yazar: Merve Karaca

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.