Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Karıncalar Neden Uyumaz ?

0 2.443

Karıncalar Neden Uyumaz ?Karıncalar, koloni olarak adlandırılır. Onların yaşantısında yalnızlığa katiyen yer yoktur. Çok büyük topluluklar halinde yaşamayı severler. Çalışkanlıkları birlik olmalarından kaynaklanmaktadır. Karınca kolonileri sürekli çalıştıkları için,insanların doğal olarak ilk aklına gelen uyumadıklarıdır. Onlarında farklı şekillerde hiç bilmediğiniz döngülerde uyuma metodları mevcuttur. Hiç uyumadıkları algısı ise fazla çalışkan olmalarından ortaya çıkmaktadır.

Karıncalar Neden Uyumaz ?Bilimsel olarak kesin kanıya varıldı. Karıncalarda uyur !!! Her canlı uykuyu sever ve yorulduğunda kabuğuna çekilir.Ancak gerçekte durum hiçte göründüğü gibi değildir. Bu nedenle karıncalarda uyur.Karıncaların hayatı diğer hayvanlara göre farklıdır. Dinlenme nöbetleri vardır. Yorgun karıncalara öncelik verirler ve yerlerine sürekli çalışırlar. Uykusunu ve dinlenmesini tamamlayan yorgun karıncalar ise,kendileri iyi hissettiklerinde nöbet değişir. Yani karıncalar hem vefalı hem de oldukça çalışkan varlıklardır. Onların yaşama tutkuları bambaşkadır. Amaçlarında,hedeflerinde hatta yönlerinde pusulaları evleridir. Yaşamak için durmadan çalışırlar.

Karıncaları dinlendikleri ya da uyudukları zaman değişimlidir. Onları bu durumda ne zaman yakalayacağınız zordur. Potansiyelleri yüksek olduklarından çabuk yorulmazlar.Eğer yuvaları varsa dinlenmek için mutlaka yuvalarına çekileceklerdir. Geceleri daha fazla ortaya çıkarlar. Gündüzleri yuvalarında fazla dururlar. İşte o esnada gerçek dinlenme yuvalarında gizlenerek sağlanır. O an anlayın ki karıncılar uyumaya çekilmiştir.

Karıncalar Neden Uyumaz ?Eğer yuvaları yoksa, güvenli olduğunu düşündükleri yerlerde dinlenirler. Ağaç oyukları ,taş delikleri ve onlara uygun gölge barındıran her delik onlar için güvenilirdir. Karıncaların göz kapakları yoktur. Bu nedenle göz kapakları olmadığı için uykuya dalış şekilleri belli olmaz. Karıncaların uyumadığını düşünmeyin. Onları en kolay uyuduğunu gözlemleyebilmenin yolu, hareket sistemlerini kontrol etmektir. Hareketlerinde yavaşlama ,yürümede güçlükleri azaldıysa artık uykuya hazırlık için yer arıyorlardır.

Kaynakça:
hayvansevgisi.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.