Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Hapşırırken Kalp Gerçekten Durur mu ?

0 997

Hapşırırken Kalp Gerçekten Durur mu ?Hapşırmak, vücudun her yerini tetikleyen bu olgudur. Genel olarak burun içerisindeki sinir uçlarının düzensiz uyarılması ile gerçekleşir. Bu düzensiz uyarılma sonucu, burun beyinden aldığı tepkilerlerle uyarılmaya başlar.Böylece “hapşırma” ismini verdiğimiz olgu bu uyarılar sonucunda meydana gelir. Şiddetli kasılmalar o an için gelişir ve kasılma yükselebilir. Nefes alırken çok güçlü solunum olgusu bununla beraber salgılanır. Hapşırma refleks doğru bir şekilde görevini beyine ileterek, derin nefes alma komutunu verir. Böylece başta göğüs kafesi genişlerken diğer yandan daralmaya başlar.

Hapşırırken Kalp Gerçekten Durur mu ?Denge sistemi hapşırma sırasında değişime uğrar. Gerilme sırasında ise,akciğer basıncı hızla yükselmeye başlar. Dil damağa hızlıca yapışır. Artık gözler yorgundur ve gözler hapşırma esnasında kapanır. Beynin ikinci komutu devreye geçtiğinde akciğerlerdeki hava hızlıca dışarıya atılır.burun ve ağız yoluyla hapşırma olgusu çıkar.

Hapşırırken Kalp Gerçekten Durur mu ?Hapşırırken elimizle burnumuzu mutlaka kapatmalıyız. Yoksa virüslerin etrafa yayılmasına ve diğer kişilerin bundan olumsuz etkilenmesine neden oluruz. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda vardır.Gözlerin hapşırma sırasında kapatılmasının nedeni yoktur. O an gösterilen bir tepkidir ve vücut bu duruma hazır olmadan aniden gelişen bir olaydır. Bu yüzden hapşırmanın ne zaman gerçekleşeceği asla bilinemez.

Hapşırırken Kalp Gerçekten Durur mu ?Yanlış Bilgi : Hapşırma esnasında gelişen birden fazla tepki kalbin anlık durmasına neden olur. Fakat bu çok kısa bir süredir hemen vücut hapşırmadan sonra kendini toparlar ve her şey normale döner.

Doğru Bilgi : Aslında böyle bir iddia ortaya atılmıştır ama kesin bilimsel olarak bu bilgi kanıtlanmamıştır. Uzman doktorların söylemine göre kalp yaşama sebebidir. Anlık durması demek birçok organın işlevselliğini bozabilir.Kalbin işleyişinin durduğuna dair en ufak bir veri dahi bulunamamıştır. Bu nedenle ,Kalp hapşırmanın etkisi ile kesinlikle durmaz. Doğru bilgi budur. Sağlıklı günler dileği ile.

Kaynakça:
uzmandoktor.com

Yazar: Suna Korkmaz

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.