Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Katılım Bankacılığı Nedir Ve Nasıl Çalışır ?

0 831

Türkiyede bankacılık sisteminde, faizsiz bir kazanç söyleminde olan finans kuruluşlarının adı katılım bankası adı olarak nitelendirilmektedir. Kazandıkları parayı kar payı şeklinde müşterilerine dağıtılan bir sistemdir. Peki, tam olarak katılım bankacılığı nedir?

Katılım bankaları, müşterilerinden fon toplayıp şirketlere kredi olarak kullandırır ve sonrasında da elde edilen kârı, fonları oranında müşterilerine paylaştırma işlemi yapar. Ülkemizde Kuveyt Türk, Albaraka, Türkiye Finans ve Bank Asya bu sistemle çalışan bankacılık kurumlarıdır.

6458_katilim-bankalari-kimin6093f66fde032b308558

Katılım Bankaları Nasıl Çalışır?

Bankacılık anlayışları bütün para hareketinin bir mal veya hizmete karşılık olduğu, gelirin ise katılım sahipleriyle kar-zarar ortaklığı çerçevesinde paylaşıldığı bir durumu kapsar. Bu finans kuruluşları aslında sadece para hareketlerinden kazanmaz, parayı herhangi bir iktisadi faaliyette değerlendirerek ticari kazanç elde etmeye uğraşır ve katılım sahibi müşterileriyle de paylaşır.

Bu anlayışla birlikte kullanılan metotlarla elde edilen kârın %80’i hesap sahiplerine katılma oranlarına göre eşit dağıtılır, %20’si de kurum payı olarak ayrılır.

Katılım bankaları, bu sektörde bir yenilik anlamında klasik bankalara yönelmeyen fonları ekonomiye kazandırmak ve tasarruf sahiplerinin de fonlarını güvenle saklayıp değerlendirmelerine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Orta ve uzun vadede yatırımların finanse edilmeleri yoluyla kalkınmaya bir katkı sağlarlar.

Katılım Bankası Kredi Kartları

Albaraka World Kredi Kartı

World anlaşmalı olan bu kredi kartı tüm World özelliklerini taşımaktadır. Faizsiz bankacılığını kredi kartlarında da sürdüren Albaraka, nakit çekimi ve vade farklı taksit imkanı gibi seçenekleri faiz barındırmak durumunda kaldığı için devre dışı bırakmıştır. Albaraka Türk kredi kartı başvurusu yapmanız için izlemeniz gereken iki yol vardır. İlki internet üzerinden olan başvuru diğeri ise şubeden yapılan başvuru. Kartın asgari ödemesi %100 olarak belirlenmiş olup günü geldiğinde borcunuzun tamamını ödemeniz beklenir. Örnekle açıklayacak olursak 1000 TL limitli kredi kartınızın 750 TL’sini harcadınız. Ödeme tarihiniz geldiğinde borcunuz 750 TL olarak karşınıza çıkacaktır.

Kuveyt Türk Kredi Kartı

Kuveyt Türk Sağlam Kart, Platin, Gold ve Klasik olmak üzere 3 çeşit kredi kartı sunmaktadır. 5 taksit uygulamasını sağlık ve eğitim sektöründe kullanabileceğiniz bu kredi kartı, 12 ay düzenli kullanan müşterileri için taksit ve alışverişlerinde kullanabilecekleri 50 TL altın puan vermektedir. Ayrıca acil ihtiyaçlarınız için nakit avans özelliğini kullanabilirsiniz. Kuveyt Türk kredi kartı başvurusu yapmak için Mobil Şube’yi indirebilirsiniz. Asgari ödeme oranı diğer katılım bankalarında olduğu gibi %100’dür. Borcunuzun ödenmeyen kısmı için uygulanacak olan gecikme cezası %2.34 şeklindedir.

Ziraat Katılım Kredi Kartı – FİLİKA-Finansman Limitli Kart

Ziraat Katılım Bankası tarafından nakit ihtiyaçlarınızı kolay bir şekilde karşılamanız için çıkarılmış kredi kartıdır. Yaptığınız harcamaları minimum 2 maksimum 48 taksit olacak şekilde başvuru esnasında belirtilen taksit sayısında ödersiniz. Tercihe göre iki adet ödeme tarihi mevcuttur. Her ayın 10’u veya 25’ini ödeme tarihi olarak belirleyebilirsiniz. FİLİKA kart için tahsis veya yıllık kart ücreti bulunmamaktadır. Ziraat Katılım FİLİKA-Finansman Limitli Kart’a sahip olmak için gelir belgesi ibraz etmeniz yeterlidir. Başvurmak için 0850 220 50 00 nolu numarayı arayıp bilgi alabilir, Ziraat Katılım resmi sitesinden başvurabilir veya doğrudan Ziraat Katılım şubesine gidebilirsiniz.

Katılım bankacılığının diğer bankalardan farkı nedir?

Mevduat bankalarından en önemli farkı faiz kavramını yani uygulamasını devre dışı bırakmasıdır. Müşterilerin kar veya zararına ortak olması da bu farklardan biridir. Diğer bankalar gibi doğrudan faizli kredi vermezler. Peşin alıp vade farkıyla satış yapıyorlar. Bu sebeple bu bankalara katılım bankası denir ve kar veya zarara eşit katılmayı ifade eder.

Katılım bankacılığı her zaman kar sağlamamaktadır. Hatta zarar bile edebilmektedir. Fakat yapılan doğru adım ve işlemler sayesinde kar elde edildiğinden bazılarından zarar elde edilse bile absorbe eder ve müşterilerine hep kar dağıtabilecek bir alt zemini oluşturur.

Genellikle bu tür bankacılık işlemlerine yönelenlerin liberal ve muhafazakâr kesim olduğunu söyleyebiliriz. Hiç bir durumda faiz kazanma yolunu kullanmayan bu tür bankacılık sisteminde elde edilen fonlu kazançlar ise müşteriler ile paylaşılmaktadır. Finans kuruluşlarınca faizsiz kazanç başlığı altında ortaya sunmuş oldukları bu uygulama belli bir müşteri kesimin başvurduğu kanallar arasında yerini almaktadır.

Yazar:Ensar Türkoğlu

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.