Bilgiustam
Türkiye'nin Bilgi Sitesi

Fazla Uyumak Zararlı Mıdır?

0 283

4507_uykuHiç fazla uykunun sonuçları üzerinde düşündünüz mü? Uyku; insanoğlu için su ve yemek kadar önemlidir. Vücudumuz, özellikle beyin ve kaslarımız bütün günün yorgunluk ve stresinden sonra dinlenmeye ihtiyaç duyar bu nedenle iyi bir gece uykusu gereklidir.

Uyku kasları ve beyni rahatlatıp dinlendirmenin yanında stresi azaltır, vücudu ve zihni sağlıklı tutar ve hafızayı güçlendirir. Peki ne kadar uykuya ihtiyacımız var? Bize her gün 6-7 saat uyumamız tavsiye edilir. Ancak bazılarımıza bu 6-7 saat yeterli gelmez çok daha fazlasına ihtiyaç duyarız. Bazı insanların 12-13-14 saat uyuduğunu duymuşsunuzdur. Peki bu kadar çok uyumanın bize ne gibi etkileri vardır?

Fazla Uyumak Sağlığınız İçin Zararlı Mıdır?
Fazla uyumanın etkilerine bakmadan, önce uyku eksikliğinin etkilerine bir bakalım. Bu durum uyku yoksunluğu olarak bilinir. Bir kişi uykusunu yeterince alamadığında kısa dönem ve uzun dönem yan etkiler gösterir. Bu kısa dönem etkiler uyuşukluk, konfüzyon, konsantrasyon bozukluğu gibi sorunlar iken, uzun dönem etkiler beyni ve zihinsel süreçleri etkileyerek hafıza sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle, bu durumlardan kaçınmak için her gün yeterli miktarda uyumak tavsiye edilir. İkinci olarak, iyi ve uzun bir uyku en iyi güzellik ipuçlarından biri olarak kabul edilir. Bu teoriler çoğu zaman yanlış anlaşılır ve insanlar gerekli olmadığı halde 8 saatten fazla uyurlar. Aslında fazla uykuda olumsuz etkilere yol açabilir.

4507_garfield

İlk olarak, çok fazla uyku insan vücudu için hiç gerekli değildir. Her gün en iyi şekilde fonksiyon gösterebilen bazı insanların sadece 4-5 saat uyuduklarına dair kayıtlar vardır. Tabi ki bu herkes için geçerli olmayabilir. Her gün 6-7 saatlik uyku, beyninizi ve zihninizi rahatlatıp ertesi güne vücudunuzun hazırlanması için yeterlidir. Beynin kendini rahatlatması için sadece uyku şart değildir sessiz bir ortamda oturmak ya da rahatlama teknikleri de zihnin dinlenmesini sağlar.

Fazla uyku bir kişiyi en basitinden uykulu, donuk ve keyifsiz yapar. Eğer daha da uzun süre uyursanız bu sizi letarjik ve daha da uykulu yapar. Bu da konsantrasyon eksikliklerine ve çalışma güçlüğüne yol açar. Vücutta aşırı uykunun tam etkisi hakkında devam eden araştırmalar vardır. Araştırmada 10 saatten fazla süre boyunca uyuyan insanların erken ya da genç yaşta öldükleri görülmüştür. Bu henüz hakkında herhangi bir medikal kanıt bulunamayan bir iddiadır. Bunun nedeni henüz bilinmiyor; ancak aşırı uykunun insanlar için gerekli olmadığı kesin olarak kanıtlanmıştır. Son olarak aşırı uyku kötü olmasa bile, değerli zamanlarınızı hiç bir şey yapmadan harcamış oluyorsunuz. Bu zamanı yaratıcı ve faydalı bir şeyler yapmak için kullanın. Bunu bir düşünün, iyi şanslar!

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/is-too-much-sleep-bad-for-you.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.