Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Yaşlılık Lekeleri Nedir? Bu Lekelerden Kurtulma Yolları Nelerdir?

0 1.491

Güneşe maruz kalma ciltte yaşlılık lekelerine neden olabilir. Ancak cilt ile ilgilenilirse bu lekeler önlenebilir. Ellerdeki yaşlılık lekelerinden kurtulmak için kullanılabilecek bir kaç farklı teknik vardır. Bu makalede, tedavi seçenekleri ve bunların etkinliğini listeleyeceğiz. Daha fazlası için okumaya devam edin.

Karaciğer lekeleri veya güneş lekeleri olarak da adlandırılan yaşlılık lekeleri düz, koyu kahverengi lekelerdir. Bunlar düzensiz sınırları olan oval şekillidir. Çoğunlukla el sırtları, ön kol, omuz, sırt ve yüzde bulunurlar. Bunlar 50 yaş ve üzeri insanlar arasında ellerde oldukça yaygın görülmektedir. Ancak, genç insanlar da bu cilt sorunundan etkilenebilmektedir.

6141_age-spots-4

Yaşlılık Lekelerinin Nedenleri:

Karaciğer lekelerinin ana nedeni uzun bir süre boyunca güneşe aşırı maruz kalınmasıdır. Cilt yüzeyi güneşin ultraviyole radyasyonuna maruz kaldığında, deride pigment üretiminden sorumlu olan melanosit hücreleri aşırı aktif hale gelir. Bunun bir sonucu olarak, bu hücreler melanin adlı bir pigmenti yüksek miktarda üretmeye başlarlar. Normalde melanin derinin alt tabakalarının güneşten korunmasında önemli bir rol oynar. Bu melanin pigmenti aşırı miktarda üretildiğinde, cildin üst tabakasındaki bazı noktalarda birikir, böylelikle bu noktaların gelişmesine sebep olur. Genel olarak, deriye bu tür renk değişiklikleri getirmek için ultraviyole ışımasına bir kaç yıl maruz kalmak gerekir. Bazı insanlar genetik nedenlerden dolayı ellerinde karaciğer lekeleri geliştirme açısından daha yüksek risk altındadır. Bazı kişilerde melanin aşırı üretimi yaşlanma ile birlikte tetiklenir. Bronzlaşma yatakları veya bronzlaşma lambaları kullanan kişiler bu lekeleri geliştirme konusunda daha büyük risk altındadır. Bazı ilaçlar ve doğum kontrol haplarının düzenli kullanımı da kahverengi lekelerin cilt üzerinde oluşmasına neden olabilir. Ellerde veya yüzde oluşan kahverengi lekelerin diğer bazı nedenleri ise hamilelik, yaşlanma, karaciğer hastalıkları, hormonal dengesizlik, stres ve genetiktir.

Yaşlılık Lekelerinin Tedavisi:

Bu lekeler zararlı olmamasına rağmen, bu durumdan etkilenenler çeşitli kozmetik nedenlerle onlardan kurtulmak istemektedir. Bu lekelerin ortadan kaldırılması için çeşitli seçenekler vardır. Bunlar;

-Beyazlatıcı Kremler:

Bu tür kremler beyazlatıcı niteliklere sahip hidrokinon içermektedir, böylece lekelerin hafiflemesine yardımcı olurlar. Ellere uygulandığında, bu pigment moleküllerini parçalayarak doğal cilt rengini geri getirmektedirler. Ancak bu kremler çok yavaş çalışır ve yaşlılık lekelerinde farkedilir herhangi bir değişiklik görmek için bir kaç ay boyunca bunları uygulamanız gerekmektedir. Reçete ile veya reçetesiz satılan çeşitleri mevcuttur. Doktorunuz tarafından reçete edilen bir beyazlatıcı krem kullanmanız daha güvenilirdir.

-Kimyasal Peeling:

Bu uygulamada kimyasal bir karışım cilde uygulanır, bu karışım derinin yüzeyel tabakalarının çıkarılmasına yardımcı olmaktadır. Derinin en üstteki tabakası soyulduğunda yerine yeni deri gelişmektedir. Lekenin tamamen soyulabilmesi için bir kaç seans uygulanması gerekmektedir. Ancak bu işlem sadece bir klinik dermatolog tarafından yapılmalıdır.

-Dondurma:

Bu teknik aynı zamanda kriyoterapi olarak da bilinmektedir. Bu işlemde genellikle sıvı azot dondurucu madde olarak kullanılmaktadır. Etkilenen bölgeye yavaşça püskürtülür böylece birikmiş deri pigmenti parçalanır. Bir kaç hafta sonra, lekeli katman sıyrılır ve alttan açık renkli cilt ortaya çıkar. Ancak bu tedavi yalnızca beneklerinin boyutu küçük olduğu zaman etkilidir.

-Lazer Tedavisi:

Bu prosedürde, lekeler deri pigmentasyonuan neden olan melanositlerin yıkımı amacıyla lazer radyasyonuna maruz bırakılırlar. Sonuç olarak lekeler ilk önce griye döner daha sonra lekenin üstünde kalın kabuğumsu bir tabaka oluşur. Daha sonra, bu katman düşer ve sağlıklı pembe bir cilt ortaya çıkar. Daha sonra lazer ışınları yeni pigment oluşumunu teşvik eder böylece pembemsi renk söner ve normal deri rengi geri gelir. Lazer tedavisinin en iyi parçası kısa bir süre içinde sonuçlarını göstermesi ve herhangi bir önemli yan etkiye sahip olmamasıdır. Ancak diğer yöntemlere göre oldukça pahalıdır.

6141_limon

Yaşlılık Lekeleri İçin Ev Reçeteleri:

-Aloe vera:

Aloe vera bitkisi Afrika ve Hindistan’ın bir çok yerinde bolca bulunur. Çok etli, sulu bir bitkidir. Aloe vera’dan elde edilen bitki özü pigmentasyon tedavisinde çok yararlı 18 amino asit ihtiva eder. Bu jelin günde iki kez uygulanması bu lekelerin çıkarılmasına yardımcı olur. Bir çok bilimsel çalışma bu jelin iyileştirici nitelikleri olduğunu kanıtlamıştır. Bunlardan bazıları ayrıca nemlendirici niteliklere sahip olduğunu iddia etmektedir.

-Ayran:

Ayranda bulunan laktik asit patojenlerin üremesini engeller ve aynı zamanda yaşlılık lekelerinin için de çok yararlıdır. Yaşlılık lekelerinin üstüne bir pamuk yardımıyla ayranı uygulayabilirsiniz.

-Hint Yağı:

En sık kullanılan bitkisel yağlardan biri hint yağıdır. Cilt için oldukça faydalı olan izostearik asit ve süksinik asit içermektedir. Molekül ağırlığı nedeniyle cildin derinlerine penetre olabilir, böylece cildi gençleştirir ve lekelerin rengini açar. Hint yağının, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikleri bulunmaktadır bu nedenle gıda ve ilaç endüstrisinde kullanılmaktadır.

6141_age_spot

-Soğan ve Sirke:

İki yemek kaşığı soğan suyu ile iki yemek kaşığı sirkeyi karıştırın ve lekelerin üzerine uygulayın. Daha iyi sonuçlar için, günde iki kez bu karışımı kullanın ve sonuçları görene kadar bu karışımı uygulamaya devam edin. Gözle görülür sonuçlar almak genellikle bir kaç ay sürmektedir.

-E vitamini:

E vitamini kapsülünü kesin ve içinde bulunan yağı yaşlılık lekeleri üzerine doğrudan uygulayın. Günlük uygulama yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, günlük E vitamini takviyeleri alabilirsiniz. Ancak E vitamini sihirli değildir sonuçları hemen görmezseniz ümitsizliğe kapılmayın ve günlük olarak uygulamaya devam edin.

-Limon Suyu:

Bir limon alın ve lekelerin üzerini doğrudan ovalayın. Limonda bulunan sitrik asit onu en güçlü cilt aydınlatıcı doğal maddelerden biri haline getirmektedir. Lekelerin üzerine günde iki kez limon uygulayın yaklaşık iki ay sonra sonuçları görmeye başlayacaksınız. Ancak aşırı duyarlı ve kuru cilde sahip kişiler bu işlemden kaçınmalıdır.

Kaynakça:
http://www.buzzle.com/articles/getting-rid-of-age-spots-on-hands.html
http://www.buzzle.com/articles/age-spots-treatment.html

Yazar:Tülay Arsoy

Bunları da beğenebilirsin
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku