Bilgiustam
Bilgiyi ustasından öğrenin

Kaya Tuzu Nedir, Nerelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

0 1.493

Kaya Tuzu Faydaları

Hazır gıdanın hayatımızı sarıp sarmaladığı ve gitgide daha da arttığı şu dönemde vücudumuza faydalı doğal yöntemler cazip hale gelmektedir. Kaya tuzu hem yemekte kullanılan hem de cilde birçok faydası olan bir maddedir.Kaya Tuzu Nedir, Nerelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

Kaya Tuzu Nedir, Nerelerde Bulunur?

Sodyum klorürün henüz işlenmemiş mineral formuna kaya tuzu denir. Dağlardaki tuz mağaralarından elde edilir. Bu tuz, insan vücudunun alması gereken 84 çeşit minerali içinde bulundurmaktadır.

Faydaları Nelerdir?

Kaya tuzunun faydalarına geçmeden şunu belirtmek gerekir ki tuzun fazlası zararlıdır ve vücutta ödem oluşmasına sebep olur. Fakat yapılan araştırmalarda, rafine tuzlarının aksine kaya tuzunda anti-ödem özelliği tespit edilmiştir.

Astım Hastaları İçin Ferahlatıcıdır

Lamba şeklinde şık bir aksesuar olarak da kullanılan kaya tuzu ısı ve ışıkla birlikte odaya iyon yayar ve bu iyonlar sayesinde oda temiz ve ferah bir havaya kavuşur. Böylelikle astım hastası kişiler için çok faydalı olur.Kaya Tuzu Nedir, Nerelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

Mineral Deposudur

İnsan vücudunun alması gereken 84 minerali içinde barındırır. Demir, kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir.

Kan Basıncını Dengeler

Kan dolaşımını hızlandıran kaya tuzu, kan basıncını dengeler bununla birlikte sindirim problemine de etkili bir çözümdür.Kaya Tuzu Nedir, Nerelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

Ter Kokusuna Deodorant Etkisi vardır.

Vücudumuza dışarıdan aldığımız ve kanserojen etkisi de olduğu bilinen deodorantlar yerine kaya tuzundan elde edilmiş sabunu koltuk altına roll-on gibi sürüldüğünde gün boyunca ter kokusu önlenmiş olur.

Romatizma Ağrılarında Etkilidir.

Kas ve romatizma ağrılarında etkili olan kaya tuzu, içindeki magnezyum sayesinde özellikle kramp veya kas ağrılarında kan dolaşımını hızlandırdığı için etkilidir. Bunun için bir kaba bir miktar kaya tuzunu ekleyip ağrılı bölgeye masaj yapmak faydalı olacaktır.Kaya Tuzu Nedir, Nerelerde Bulunur, Faydaları Nelerdir ?

Nerelerde Bulunur?

Yazımızda Kaya tuzunun birçok faydasından söz ettik. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus doğal kaya tuzunu bulmaktır. Kaya tuzunun işlenmemiş olması çok önemlidir. Genellikle aktarlarda bulunan kaya tuzunun doğal olup olmadığını anlamak için bir miktar kaya tuzunu sirkeli suyun içine atıp yaklaşık 10 dakika bekletilir. Eğer tuz kabarcıklar çıkıyorsa doğal değildir.

Yazar: Ensar Türkoğlu

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku